Tairi Tamme
Lääneranna Gümnaasiumi arendusjuht
Lääneranna Gümnaasiumis toimus 2024/2025. õppeaastal eriline kooliperet ühendav projekt „Tuul viib õue 2“. See oli jätkuprojekt aasta varem Lihulas alanud teadusteemale, mille keskmes olid tuul, taastuvenergia, loovus ja praktiline õuesõpe. Projektis oli rohkesti kaasavaid tegevusi, loomingulist koostööd ning see pakkus uusi teadmisi teaduse ja tehnika vallast.
Algus: „Huvi teeb õppimise huvitavaks!“ – inspiratsioonipäev õpetajatele
Projekt sai hoo sisse 22. oktoobril toimunud koolitusseminariga „Huvi teeb õppimise huvitavaks!“. Selle eesmärk oli suurendada õpetajate teadlikkust inseneeriast ja loodusainetest õuesõppe ja liikumise kaudu. Koolituse viisid läbi inspireerivad haridusvaldkonna spetsialistid Triin Visnapuu-Sepp ja Jana Liiv, kes jagasid hulgaliselt ideid, kuidas loodusjõude – näiteks tuult – õppetegevusse lõimida.
Teadustuuled levivad – koolipere tuleb kaasa
Projekt laienes kiiresti kogu Lääneranna Gümnaasiumile. Kaasa lõid kolm õppekohta: Lihula, Kõmsi ja Varbla. Õpetajatest moodustus projekti juhtgrupp, kuhu kuulusid Marika Peksar (Kõmsi), Marge Eensalu (Varbla), Ragne Kalmet (Lihula) ning arendusjuht Tairi Tamme.
Iga õppekoht andis projektile isikupärase panuse. Kõmsil ja Varblas keskenduti tuulelohede meisterdamisele ning korraldati nn tuulenädal, mille käigus õpilased uurisid tuule kasutamist ajaloos ja selle tajumist igapäevaelus. Valminud plakatid olid leidlikud ja sisukad, kutsudes märkama ja kasutama tuult kui nähtamatut loodusjõudu.
Tuulikute meisterdamise konkurss: loovus, teadus ja kogukond
Lihula eestvedamisel korraldati kogu koolile suur vabatahtlik tuulikute meisterdamise konkurss algklassidele ja väiksemates õppekohtades võisid osa võtta ka 6. klasside õpilased. Osales 27 noort leiutajat, kelle töid aitasid ellu viia ka lapsevanemad. Tuulikud valmisid taaskasutusmaterjalidest, olles igaüks omanäoline ja nutikas.
Konkursi eesmärk oli äratada huvi taastuvenergia ja tehnika vastu ning arendada loovust ja käelisi oskusi. Õpilased jäädvustasid tuulikud lühivideodena, mis laaditi veebiplatvormile Padlet, kus said neid vaadata kõik koolipere ja kogukonna liikmed. Videote põhjal tegi valiku viieliikmeline žürii, kuhu kuulusid Utilitas Wind OÜ maismaatuuleparkide arendusjuhid Eerik Reinsoo ja Kristo Kaasik, Lääneranna Gümnaasiumi direktor Rasmus Lippur, STEAM-õppe eestvedaja ja Lihula esimese klassi õpetaja Ruth Kalde ning õpilasesinduse liige Anett Kumm.
Žürii hindas esitatud tuulikuid järgmiste kriteeriumite alusel: töökindlus ja funktsionaalsus, loovus ja disain, konstruktsiooni kvaliteet ja keskkonnasõbralikkus. Hindamisel ei eristatud vanusegruppe ega osalejate arvu, kuna kõik tööd olid sarnasel tasemel ning töid ei olnud nii palju, et oleks olnud vaja eraldi kategooriaid moodustada.
Tuulikud näitusel ja päriselus
Pärast võitjate väljakuulutamist pandi kõik tuulikud kaheks nädalaks välja näitusele Lihula raamatukogus, kus neid sai oma silmaga näha ja imetleda. See pakkus kogukonnale, lapsevanematele ja külalistele suurepärase võimaluse näha noorte leiutajate nutikust ja pühendumust.
Auhinnad: Pärnu Kutsehariduskeskus, SkyPark, tuulepark ja tänukingitused
Kolm parimat tööd said auhinnaks lõbusa väljasõidu Pärnu SkyParki ning hariva ekskursiooni Saarde tuuleparki. Võitjatega liitusid ka 9. klasside õpilased, kes olid projekti osana külastanud Pärnu Kutsehariduskeskust ja tutvunud seal erinevate ametite õppimise võimalustega, sh tuulikutehniku erialaga.
Kõik osalejad said tänukingitused Utilitas Wind OÜ-lt, kes toetas projekti nii sisuliselt kui ka auhindade ja ekspertteadmisega.
Tänu ja tulevik
„Tuul viib õue 2“ on olnud kooliperet liitev ja inspireeriv projekt, kus käed-külge tegevused, loovus ja päriseluline kogemus on andnud õpilastele väärtuslikke teadmisi. Suur tänu kõigile õpilastele, õpetajatele, lapsevanematele ja toetajatele, kes andsid oma panuse sellesse tuult täis seiklusse!
Tuulevägi jätkub – koos teaduse, tehnika ja tulevikuga!
Päisepilt: Lääneranna Gümnaasiumi tuulikute meisterdamise konkursil osales 27 noort leiutajat, kelle töid aitasid ellu viia ka lapsevanemad. Foto: erakogu