Lilli Lumera
Lääneranna Vallavalitsus
Avalike suhete spetsialist ja Lääneranna Teataja toimetaja
Lihula mõisa viinaaida renoveerimistööd on jõudnud lõpule. 7. augustil avati ruumides arheoloogiliste leidude väljapanek „Lääneranna arheoloogia parimad palad“. Kauge ajaloo detailikillukestega saab tutvuda augusti lõpuni. See ei olnud siiski avamisüritus, kuid annab hea võimaluse tutvuda hoone sisemusega.
18. sajandil ehitatud aida renoveerimistööd vältasid kokku 9 kuud: 2023. aasta oktoobrist 2024. aasta juuni lõpuni. Käsitöökoda ja muinsuskaitse teabekeskus oli kavas avada käesoleva aasta aprillis, aga hoone oodatust kehvema seisukorra ja ehitustöödeks sobimatute ilmastikuolude tõttu tähtajad nihkusid. Lisaks renoveerimisele tuli tegeleda arheoloogiliste väljakaevamistega, mille käigus avastati 14. sajandil rajatud kaev ja mitmeid pisemaid leide, näiteks arheoloogidele äärmiselt olulise tähtsusega 13. sajandist pärinev nooleots.
Lääneranna Vallavalitsuse projektijuhi Raina Jeebergi sõnul edenesid ehitustööd üldjoontes hästi. „Koostöö ehitaja ja järelevalvega sujus. Olen tulemusega väga rahul. Samuti on rahul olnud kõik, kes on seni hoone ja ehituse käiguga tutvumas käinud (RTK, Muinsuskaitseamet jt). Lõplikult saan projektijuhina ikkagi rahul olla siis, kui kõik on tehtud: aruanded esitatud ja väljamaksed tehtud. Siis saan öelda, et objekt on valmis. Aga kui me räägime ehitusest, siis selle tulemusega olen väga rahul. Võrreldes sellega, millises seisus hoone oli, kui projektiga tegelema hakkasin, on vahe ikkagi väga suur ning on siiras rõõm, et oluline ajalooline hoone sai päästetud,“ kommenteerib Jeeberg.
Ametlik viinaaida avamine toimub siiski aasta teises pooles, sest ruumide sisustuse hange on veel ees. Peale sepa, keraamiku ja tisleri tööruumidesse kaasaegse tehnika ja mööbli paigaldamist kuulutatakse välja eelläbirääkimistega enampakkumisega konkurss vallavara kasutusse andmiseks. Rendilevõtja/haldaja kohustuseks jääb ka töökohtade loomine.
Hoone antakse avalikku kasutusse, et pakkuda kohalikule kogukonnale olulist funktsiooni. Kuna Lihulas on suur osa hoonetest muinsuskaitse all, siis puutuvad väga paljud siinsed elanikud kokku erinevate detailide restaureerimise vajadusega. Käsitöökojas võiks tulevikus olla võimalus pöörduda sepa, keraamiku ja tisleri poole tellimustööde tegemiseks või ka juhtnööride saamiseks, et ise teha. Ühtlasi soovib vald, et hoones hakataks läbi viima erinevaid töötube, millest nii kohalikud kui ka kaugemalt tulijad saavad osa võtta. Milliseks kujuneb hoone täpne kasutusfunktsioon, selgub lähitulevikus, sest projektitaotluse esitamise ajast on nii mõnedki asjaolud muutunud ja võimalused selgemaks saanud.
Lihula mõisa viinaaida projekti rahastatakse maakondade arengustrateegiate elluviimise toetusmeetmest ja Local Development and Poverty Reduction (EE-Localdev) meetmest (Eesti ning Euroopa Majanduspiirkonna riikide Norra, Islandi ja Liechtensteini koostööprogrammist „Kohalik areng ja vaesuse vähendamine“). Ehitustööd tegi Prev OÜ, muinsuskaitselist- ja omanikujärelevalvet Thoren OÜ.
Näituse „Lääneranna arheoloogia parimad palad“ eestvedajad on MTÜ Keskvere Kultuurikoda, SA Haapsalu ja Läänemaa Muuseumid, Lääneranna vald. Ülespanekust täpsemalt saab lugeda Lääneranna Muuseumid kodulehelt.
Päisepilt: Näituse “Lääneranna arheoloogia parimad palad” avamine viinaaidas. / Foto: Lilli Lumera
Seotud artiklid:
Lihula vanimast kaevust leiti rootslaste ja saarlaste lahingut kinnitav nooleots
Lihula mõisa viinaaida restaureerimistööd on täies hoos