Alates sügisest saab igaüks oma koduõuelt korraldatud jäätmeveo raames eraldi kogutuna üle anda lisaks segaolmejäätmetele ka biojäätmeid, segapakendeid, klaaspakendeid, paberit, elektroonikat ja suurjäätmeid (ehk mööblit).
See aga ei tähenda, et igaühel meist peab olemas olema iga jäätmeliigi jaoks eraldi konteiner, kuid eelnimetatud jäätmeid tuleb kindlasti kõigil eraldi kodus sorteerida. Näiteks võib pakendeid viia ka avalikesse pakendikonteineritesse ning suurjäätmeid ja elektroonikat Lihula jäätmejaama. Korraldatud jäätmeveo uued teenused annavad aga mugava võimaluse jäätmeid sorteerida ja üle anda vaeva nägemata, kuhu liigiti kogutud jäätmed viia.
Biojäätmetega on lood aga pisut teisiti. Avalikus ruumis ei ole biojäätmete kogumiskonteinereid, seega tuleb igaühel leida endale sobivam viis biojäätmete õigesti käitlemiseks – kas koguma need biojäätmete konteinerisse ja üle andma jäätmevedajale või kompostima tekkekohal.
Kellel peab olema biojäätmete konteiner?
Biojäätmete kompostimine ei ole lubatud kortermajades, kus on kasutuses üle 4 korteri, ning asutustes, kus tekib biojäätmeid (nt toitlustus-, haridus-, hoolekandeasutused, kauplused, tanklad jms tekkekohad). Seega tuleb nendes tekkekohtades kindlasti biojäätmete konteiner soetada ning jäätmed üle anda jäätmevedajale.
Teistes jäätmetekkekohtades, nagu näiteks eramajades, on lubatud biojäätmeid tekkekohal kompostida. Need, kes ei saa või ei taha biojäätmeid kompostida, siis tuleb ka neil biojäätmete konteiner endale soetada.
Kompostimise nõuded
Kompostimisel tuleb meeles pidada seda, et Lääneranna valla jäätmehoolduseeskirja järgi võib kompostida ainult oma kinnistul, kusjuures komposter või aun peab paiknema vähemalt 3 meetri kaugusel naaberkinnistust, v. a juhul kui naabrid ei lepi kokku teisiti. Kui aiajäätmeid võib kompostida lahtiselt aunades, siis toidujäätmete kompostimine ei ole igal pool niiviisi lubatud.
Tiheasustusalal (Lihulas, Virtsus) võib toidujäätmeid kompostida ainult selleks ettenähtud, kahjurite eest kaitstud kompostimisnõudes ehk kompostrites (mis võib olla ka isetehtud). Hajaasutusalal võib toidujäätmeid kompostida ka lahtiselt aunades, kui see ei häiri naabreid.
Biolagunevate jäätmete kompostimisel tuleb tagada, et toimuksid aeroobsed lagunemisprotsessid. Korrastamata, roiskuva, haisva, taimehaigusi levitava, keskkonnale ja inimese tervisele ohtliku ja mittesobivasse kohta rajatud kompostimiskoha peab likvideerima selle omanik.
Kompostimise erinevad viisid
Biolagunevate jäätmete kompostimine kodus on lihtne ning selleks on erinevaid viise. Kõige levinum viis on lihtsalt biolagunevate jäätmete kuhjamine ühte hunnikusse, kuid toidujäätmete komposteerimine sellisel viisil võib kaasa tuua lindude ja näriliste kokkutuleku kompostihunnikus.
Õnneks pole see juba ammu ainus võimalus, kuidas oma biojäätmeid kompostida. Jagasime seda videot juba eelmise aasta keskkonnakuus, kuid kordamine on tarkuse ema, nimelt on Kompostiljon teinud õpetliku video erinevatest kompostimise viisidest, milles tutvustatakse erinevaid kompostreid (nii poest soetatavaid kui ise tehtud). Sealjuures antakse videos nipp, kuidas saab ka ise tehtud kompostris biojäätmeid kompostida lindude ja näriliste vabalt.
Loe lisaks:
Septembrist muutub korraldatud jäätmeveo hinnakiri ja suureneb teenuste valik
Päise pilt: Unsplash.com