Liivi Moore
psühholoogia- ja pereteraapia õpilane
Kutsun Sind järgnevatel kuudel kaasa mõtlema enda peres toimuvatele protsessidele ning annan selleks ka koduseid näpunäiteid ja ülesandeid. Artiklisarja alustan negatiivsete emotsioonide teemal.
Vaevalt et keegi on suutnud jääda emotsioonituks olukorras, kus lähedane inimene on oma käitumise või olukorraga teda tugevalt häirinud. Mõni ema läheb endast välja, kui laps pole koduseid töid ära teinud selleks ajaks, kui ema töölt koju jõuab. Mõni mees ei suuda taluda rahulikult naise pisaraid. Kellegi võib vihaseks ajada talle tööl osaks saav ülekohus. Emotsionaalseks võib teha ka riiklik suhtumine mingisse teemasse (nt koroonapiirangud).
Igal juhul on antud emotsioonid meile kaitseks juhul, kui miski ohustab meie autoriteeti, au, identiteeti, raha, turvalisust või midagi muud.
Ülesandeid kodus praktiseerimiseks
Siinkohal annan Sulle ülesandeks jõuda emotsiooni põhjuseni: hakka end jälgima ja märka ühte olukorda, mis Sinus tugeva negatiivse emotsiooni tekitab ning seejärel esita endale vähemalt 5 MIKS-küsimust.
N: Miks ma ei salli kaaslase pisaraid? See on ebamugav. Miks? Tunnen abituna. Miks? Jne.
Ärevus on üks ebameeldivatest tunnetest, meie kaitsemehhanismi osa, üks esmaseid tundeid ebameeldivas olukorras ning normaalne nähtus kuni see ei põhjusta füüsilise ja/või vaimse tervise häireid.
Mõni tervisliku käitumise kirjeldus kriisisituatsioonis on järgmine:
- emotsiooni mahasurumiseks kasutad sisemist arutelu (nt „ma olen lihtsalt väsinud, sellepärast ärritusin“), mitte ei tõsta kohe häält, või vastupidi, ei sulgu endasse (pilt on, häält ei ole);
- oled võimeline seadma eesmärke, ei pea neid tormakalt kaitsma ega ründama teiste omasid (mina teen ühtemoodi ja olen rahul, et sina teed teistmoodi);
- paarisuhtes oled autonoomne ja ei vaidle sooroolide üle (arvamus: naine kui söögitegija, mees kui raha teenija);
- oskad eristada mõtlemist emotsioonidest ning mõlemat tasakaalustatult rakendada (leinas oskan olla empaatiline, aga kui soovitakse hiljem, et võtan lahkunu rolli üle, olen võimeline läbi mõtlema ja vajadusel „ei“ ütlema);
- tead oma väärtust, see ei sõltu pidevalt teiste tunnustusest, heakskiidust ega armastusest.
Siin on piisavalt mõtteainet enda reageerimisest ärevas situatsioonis.
Meile kõigile on antud võime arutleda ja kasutada emotsioone targalt; vaja on lihtsalt end treenida, nagu käiakse jõusaalis lihaseid treenimas. Selleks kutsungi Sind ülesandeid kaasa tegema ning kui tunned, et vajad abi või nõustamist, pakun nõustamisteenust pereteraapiana. Minuga saad kontakteeruda telefonil 5392 4980 või e-posti aadressil liivi.moore@gmail.com.
Ole Sina see julge, kes alustab oma pere tervenemisprotsessi!
Loe lisaks:
Päise pilt: Pexels.com