Lääneranna Vallavolikogu 11. märtsil 2021 toimunud istungil omistati Lääneranna valla teenetemärk Heli Raavelile, Reimo Reimerile, Ain Saarele, Heino Sabiinile, Peeter Hermikule, Jüri Mõnistele ja Merike Pikkmetsale. Siinjuures tutvustame neist viimast kolme ning anname ülevaate esile toodud teenest.
Peeter Hermik
Peeter Hermik oli 80-ndate lõpus Läänemaa kodanike komiteede käivitaja. Kodanike komiteede eesmärk oli registreerida sünnijärgsed Eesti Vabariigi kodanikud.
Ka Läänemaa kaitseliidu loomise juures oli Peeter Hermik üks võtmetegelasi. 1989 sai liikumine alguse. Kuna asja päris õige nimega nimetada ei juletud, loodi rahvusspordi selts „Tarapita”. Sellest sai taasloodava kaitseliidu algrakuke, Lihula üksikkompanii on tänini aktiivne.
Lisaks on Peeter looduse- ja pärandkultuuriinimene.
2017. aastal valis Keskkonnaministeerium aasta parimaks keskkonnateoks Peeter Hermiku organiseeritud puisniitude taastamise Matsalu rahvuspargi aladel.
Peeter on puisniidu talguid korraldanud üle kümne aasta ja selle aja jooksul tutvustanud Lääneranna valda ja puisniidu korrastamise pärandkultuuri sadadele inimestele. Ullastes, oma kodus taastab ta järjepidevalt 1926. aastal rajatud väikest Kaasiku talu kompleksi.
Kauaaegne õpetaja
Peeter Hermik on kauaaegne Virtsu kooli ja Lihula Gümnaasiumi füüsika ja geograafia õpetaja. Olles eeskujuks elukestva õppe kontekstis paljudele õpetajatele ja õpilastele, lõpetas Peeter loodusteaduste õpetaja kutse bakalaureuse kraadiga pensionieelikuna. 1980. aastal lõpetas Peeter Hermik Tallinna tehnikaülikooli (tollal Tallinna polütehniline instituut) toiduainete tehnoloogi diplomiga.
Õpetajana on Peeter Hermik korraldanud, kaasates erinevaid spetsialiste, aastaid füüsikaalaseid töötube ja õpikodasid gümnaasiumi ja progümnaasiumi õpilastele. 2017. aastal oli Peeter kõikide Lääneranna valla lasteaia, algkooli, põhikooli ja gümnaasiumi õpilastele mõeldud teaduspäeva korraldamise initsiaator ja eestvedaja, tuues Lääneranna valda koostöös AHHAA teaduskeskusega Teadlaste ÖÖ festivali.
Peetri panus Lääneranna vallale on iseloomult ja sisult mitmetahuline ja aukartust äratav. Olgugi, et valdav enamus tegevusi on jäänud eelmisse sajandisse on tema tegevuse mõju tunda tänaseni.
Jüri Mõniste
Jüri Mõniste on põline Virtsu elanik, kes pühendab igapäevaselt oma energiat ja oskusi sellele, et säilitada, edendada ja propageerida Virtsu ja selle lähiümbruse kultuurilist pärandit ja unikaalset elukeskkonda.
Jüri on pikalt töötanud Virtsu Koolis majandusjuhatajana, ühtlasi annab ta koolis ajalugu, tehnoloogiat ja tööõpetust. Jüri Mõniste on olnud MTÜ Virtsu Arenguseltsi asutaja ja pikaaegne juht. Alates Seltsi loomisest aastal 2004 on Jüri seda pühendunult juhtinud.
Tema eestvedamisel ja kaasabil on saanud tuult tiibadesse järgmised objektid
(Nimekiri ei ole sugugi lõplik)
• Virtsu vasallilinnuse taastamise projekt alates 2014. aastast;
• Virtsu mõisa kompleksi taastamistööd, sh mõisatalli omandamine ja rekonstrueerimine muuseum-seltsimajaks; mõisapargi rekonstrueerimise projekti koostamine; mõisapargi väravate rekonstrueerimine;
• Virtsu väikese sadama hoone ehitamine ja haldamine;
• Virtsu tuletorni õliaida korrastamine;
• Vanaluubi puhkeala rekonstrueerimine, haldamine ja korrashoid, jne.
Jüri eestvedamisel on MTÜ Virtsu Arenguselts aidanud anda välja Helmut Polbergi raamatu “Kui Virtsu põles”, ettevalmistamisel on raamatu “80 aastat kooliharidust Virtsus” ilmumine.
Kirgliku küla- ja kogukonnaelu patrioodina on Jüri Mõniste aktiivselt osalenud nii Virtsu harrastusmuuseumi kui Hanila muuseumi töös, aidanud säilitada selle kultuuripärandit ning edendada hariduslikku aspekti Lääneranna valla muuseumide töös. Arenguseltsi ja Virtsu Kooli koostöö tulemusena on käesoleval aastal Arenguseltsi kogukondlik tegevus (sh kultuuri- ja huviringidega seotud) ametlikult kolinud koolimajja.
Alates 2020. aastast on Jüri Mõniste üks projekti “Virtsu: Arukas Külas” vedajatest ja eestkõnelejatest.
Projektis osalemine propageerib arukat, koostööl põhinevat, kogukonda kaasavat ja jätkusuutlikku elu maapiirkondades. Eestist sai programmi 14 taotleja hulgast just Virtsu alevik, kes valiti Euroopa 16 küla hulka ning seega on Virtsule tagatud projekti poolt kõik tugitegevused.
Jüri Mõniste on olnud Hanila vallavolikogu liige, samuti praeguse Lääneranna vallavolikogu liige ning kultuurikomisjoni esimees.
Usume, et Lääneranna valla teenetemärgi omistamine Jüri Mõnistele oleks igati aus, õiglane ja ajakohane tegu, mis saadaks väga julgustava sõnumi kõigile, kes maal elavad: tee, toimeta, aita oma kogukonda, ning sind märgatakse ning sinu tegudesse usutakse!
Merike Pikkmets
Lõpe Kooli õpetaja Merike Pikkmets on sündinud 07. veebruaril 1961. aastal Raplas. Pärnumaale, Lõpe külla lasteaiakasvatajaks, sattus noor neiu peale Tallinna Pedagoogilise Kooli lõpetamist. Tuli ja jäi.
Kui 1989. aastal vastloodud väikese Oidremaa kolhoosi esimees tegi Merikesele ettepaneku kodukülla oma lasteaed luua, oli ta kohe sellega päri, võttes juhatajakohustused enda kanda. Lasteaed sai tööle.
Peale töökohustuste lõi Merike alati kaasa külaelu edendamises ja ikka eestvedajana. Küll sai siis korraldatud pidusid lastele ja suurtele ning 1991. aastal panna alus Oidrema külapäevadele. Peagi hakkas Merike kirjutama projekte ja rahataotlusi, mille kaasabil külaelule veelgi enam hoogu anda. Sai loodud Oidrema Külaseltsing.
Aktiivselt on ta osalenud Oidremaa Naisseltsi tegevuses. Tema eestvõttel ja juhendamisel said naised näpud saviseks ning hiljem tegi veel kooliõpilastelegi saviringi.
2000. aastal tekkis tollases Koonga vallas suurima suveürituse korraldamisel abikäte vajadus ja Merike oli kohe nõus kaasa lööma. Nii sai temast Mihkli laada korraldustoimkonna liige. Ta kuulub Mihkli Kihelkonna Kultuuriseltsi ning on kirjutanud mitmeid projekte kihelkonnapäeva ja laada läbiviimiseks.
Koonga valla ajal toimetas Merike mitmeid aastaid valla kuukirja „Junnumaa”, kuni valdade ühinemiseni Lääneranna vallaks. Sageli tuli lugusid ise kirjutada ja ega fotosid ka oli kõige kindlam ikka oma aparaadist välja võluda. Lõpuks saigi Merikesest enamuse Koonga valla ürituste piltnik.
Lõpe kooli aktiivne õpetaja ja eestvedaja
2002. aasta tõi Merikesele töökoha Lõpe koolis. Kui appi kutsutakse – siis teeme ära! Nii saigi temast õpetaja. Merike märkab ja aitab, hoolib ja hoolitseb. Ta on klassijuhataja ja mitme aine õpetaja põhikoolis. Alati avatud kõigele uuele, suurepärane abiline meile kõigile IT-alal, kajastab kooli ja lasteaia tegemisi nii sõnas kui pildis. Jõuab käia lastega olümpiaadidel, vene keele päevadel, muuseumides, lavastada näidendeid. Ta on oma mureks võtnud meie kooli õpilastele jalgrattaõppe koolituse läbiviimise. Mitu aastat on Merike kirjutanud KIK-i projekte, et tutvustada Lõpe õpilastele Eestimaa eriilmelist ja huvitavat loodust. Kui sügis käes, siis on teada, et Merike organiseerib jälle kogu kooliperele ühise jõhvikale mineku.
Loodus on Merikese eriline lemmik. Arvatavasti kogu oma vaba aja uitab ta looduses. Tema looduspildid on nauditavad.
Oidrema külas on toimunud ka väljapanek tema loodusfotodest. Tema pildid ja videod rikastavad koolitunde.
Mida Merike ette võtab, viib ta läbi sihikindlalt ja korrektselt. Ta on inimene, kes teeb kõike hinge ja südamega. Ta on andnud väga suure panuse haridus- ja kultuurielu arengusse. Tema aastatepikkune tänuväärne ja tulemuslik töö väärib tunnustamist.
07. veebruaril 2021 tähistas Merike 60-ndat juubelit.
Loe lisaks: