Terviseameti andmetel lisandus täna, 22. novembril Pärnumaale 17 viirusekandjat, neist mitmed Lääneranna valda. Positiivse koroonaviiruse proovi on andnud nii Virtsu kooli õpilase kui ka Lihula lasteaias käiva lapse vanemad. Alates esmaspäevast kehtivad kõnealustes asutustes uued piirangud.
Virtsu kool läheb üle distantsõppele
Täna, 22. novembril andis Terviseamet teada, et positiivse koroonaviiruse proovi on andnud ka ühe Virtsu kooli õpilase vanemad. Kooli juhtkond koostöös Terviseametiga on võtnud vastu otsuse, et kogu kool läheb üle distantsõppele. “Kuna 1. ja 5. klass on meie majas liitklass, otsustasime, et distantsõppele läheb üle kogu koolimaja. Avatuks jääb hetkel vaid lasteaiarühm, kuid ka seal toimime karmimate piirangutega,” ütles kooli direktor Stanislav Nemeržitski, kelle sõnul peatatakse koolis ka laste ja täiskasvanute huviringid. Nemeržitski lisas, et kõnealuse õpilase võimalikud lähikontaktsed on Terviseameti poolt informeeritud ja jälgivad oma tervist.
Uued piirangud Lihula lasteaias
Positiivsetest koroonaviiruse proovidest on andnud teada kaks lapsevanemat, kelle laps käib Lihula lasteaias. “Aitäh vastutustundlikele vanematele, kes lasteaia juhtkonda informeerisid. Tänu sellele saime kiirelt reageerida ning viia sisse uued piirangud,” ütles lasteaia direktor Anne Ööpik.
Lihula lasteaias toimub alates esmaspäevast, 23. novembrist laste vastuvõtt ja üleandmine õues. Laste ülemajalised kogunemised ja üritused ei toimu. Muusika- ja liikumistegevused toimuvad rühmapõhiselt järgides kõiki turva- ja hügieeninõudeid. Lapsed viibivad võimalikult palju koos oma rühmaga õues.
“Lasteaia töötajad võtavad personaalselt ühendust selle rühma lastevanematega, kus käis ka koroonapositiivsete lastevanemate laps,” ütles Ööpik ning lisas, “Säilitame rahu ja jälgime igaüks oma terviseseisundit ning Terviseameti poolt antud juhiseid ning soovitusi. Mõistvalt ning üheskoos tegutsedes tuleme ka seekord haiguspuhanguga toime.”
Muudatused huvikoolides ja -ringides
Lääneranna Vallavalitsuse poole on viimaste päevade jooksul pöördutud küsimustega, mis saab huviharidusest. Lihula Muusika- ja Kunstikooli direktor Piia Saak andis teada, et alates homsest, 23. novembrist saavad kooli tulla kohale need lapsed, kes ei ole üldhariduskooli poolt viidud distantsõppele. “Koju jäänud põhiosakonna õpilastega võtab õpetaja ühendust, et arutada ja otsustada parima koduõppe lahenduse kasuks,” ütles Saak.
“Lääneranna Spordikooli osas tehakse täpsemad otsused homme enne treeningute algust,” ütles kooli direktor Janar Sõber ning lisas, et lapsevanemaid informeeritakse otsusest operatiivselt.
Kahenädalasele distantsõppele minekust on teada andnud ka Luum Loomeklubi. “Kooliealiste luumitunnid toimuvad tavapärastel aegadel WhatsAppi või Messengeri vahendusel ning eelkooliealiste tunnid jäävad kahjuks ära,” ütles loomeklubi juhataja Grete Poopuu ning soovis kõigile tugevat tervist ja rahulikku meelt.
“Kuna Kõmsi rahvamajas käivad huviringides koos lapsed nii Lihulast, Virtsust, Metskülast kui ka mujal koolidest, otsustasin koostöös Lääneranna Vallavalitsusega peatada lastele suunatud ringid kaheks nädalaks,” ütles rahvamaja juhataja Lea Mäeorg, “Täiskasvanute huvitegevus esialgu jätkub, kuid juhin tähelepanu, et Terviseameti nõuded on kõikidele täitmiseks.”
Kuidas hoiduda viirusesse nakatumast?
Parim viis viiruse leviku pidurdamiseks on teiste inimestega kontaktide piiramine.
Siiski on veel mõned soovitused, mida sooviksime siinkohal jagada:
- Pese käsi. Käsi tuleks pesta sooja voolava vee ja seebiga, vajadusel kasutada käte desinfitseerimisvahendit
- Väldi kontakti. Väldi kontakti inimestega, kes köhivad või aevastavad. Kui seisad haigusnähtudega inimesele liiga lähedal, võid ka ise haigestuda.
- Väldi silmade, nina ja suu katsumist. Kui puudutad oma silmi, nina või suud mustade kätega, siis on võimalus, et viirus kandub ka sinule edasi.
- Kui sul on palavik, köha ja hingamisraskused, otsi varakult abi. Jälgi oma tervist ja püsi kodus. Argipäevadel helista enda perearstile, nädalavahetusel ajavahemikul 8.00-17.00 perearsti nõuandeliinile 1220. Perearstinõuandeliini arstid saavad testimisele saatekirju kirjutada vaid neile haiguskahtlusega inimestele, kelle isikut on võimalik tuvastada Smart-ID või Mobiil-ID lahendustega.
- Kui sul on kerged hingamisteede haiguste sümptomid, järgi hoolikalt tavapäraseid kätehügieeni nõudeid ning võimalusel püsi kodus, kuni oled tervenenud.
- Järgi hingamisteede hügieeni. Kui aevastad või köhid, siis kata oma suu ja nina ühekordse salvrätiga. Viska see koheselt prügikasti ja puhasta seejärel käed. Kui sul ei ole salvrätikut, kasuta oma varrukat (küünarvarre osa), aga mitte paljast kätt.
- Kanna maski! Suu ja nina katmine takistab pisikute ja viiruste edasi levimist. Kui aevastad vastu paljast kätt, siis võivad pisikud ja viirused sattuda sinu kaudu teistele inimestele ja esemetele, mida katsud.
- Kui kuulud riskirühma (oled vanemaealine, eesliinitöötaja või kroonilist haigust põdev isik) tuleb hoolega kaaluda osalemist avalikel üritustel ning võimalusel neid vältida. Kui võimalik, väldi ühistranspordi kasutamist ning esmatarbe ja toidukaupade ostmisel külasta kauplust ajal, mil seal on vähe rahvast.
Rohkem infot koroonaviiruse kohta leiate Terviseameti kodulehelt – www.terviseamet.ee
SAMAL TEEMAL VAREM
Päise pilt: Pixabay.com