Seoses Covid-19 viiruse jõudmisega Lihula Gümnaasiumisse on kõik 2.-12. klassi õpilased perioodil 23. november – 6. detsember distantsõppel. Koolis võivad kontaktõppes osaleda vaid 1. klassi ja väikeklassi õpilased.
Laupäeval, 21. novembril andis Terviseamet Lääneranna Vallavalitsusele teada, et ühe Lihula Gümnaasiumi õpilase koroonaviiruse test osutus positiivseks. Privaatsuse huvides ei avaldata kõnealuse õpilase nime, kuid kinnitame, et Terviseamet võtab ühendust kõikide lähikontaktsetega ning põhjust paanikaks pole.
Vältimaks uusi nakatumisi on kooli juhtkond koostöös Terviseametiga võtnud vastu otsuse, et alates esmaspäevast, 23. novembrist läheb kool üle osalisele distantsõppele, see tähendab, et kontaktõppes võivad osaleda üksnes esimese ja väikeklassi õpilased.
Kuivõrd kõnealune õpilane kasutas 13. novembril bussiliine L31 Lihula–Ridaseristi–Salevere–Kõmsi–Vatla–Lihula ja L18-1 Lihula–Kõmsi kool–Massu–Metsküla kool–Lihula, palub Terviseamet valla elanikke, kes samal päeval kõnealuseid liine kasutasid, jälgida oma tervist. Terviseameti sõnul võivad lapsed koroonaviirusest põhjustatud nakkushaigust põdeda ilma sümptomiteta, olles ise nakkusohtlikud ja oma lähedasi nakatada. Seetõttu soovitab Terviseamet jälgida ka kõikide teiste pereliikmete tervislikku seisundit. Kui lapsel või teistel pereliikmetel tekivad haigussümptomid, palutakse võtta koheselt ühendust perearstiga.
Lääneranna Vallavalitsus palub kõikidel inimestel säilitada rahu ning järgida Terviseameti poolt antud soovitusi. “Väikeses kogukonnas levib info väga kiiresti ning kevadine kogemus näitas, et paanikas inimesed ei saa tihti aru, kui suur võim on sõnal. Seetõttu palun mitte süüdistada neid, kes on haigestunud koroonaviirusesse – nad on samuti õnnetud ning kergesti haavatavad,” ütles Lääneranna valla avalike suhete spetsialist Kristina Kukk. “Kindlasti ei soovi me, et tuleksid ulatuslikud piirangud, mis meie elu taas seiskaks. Seetõttu on vaja, et ka iga inimene ise jälgiks, kas ta käib kohtades, kus on piisavalt ohutu,” lisas abivallavanem Ene Täht.
Kuidas hoiduda viirusesse nakatumast?
Parim viis viiruse leviku pidurdamiseks on teiste inimestega kontaktide piiramine.
Siiski on veel mõned soovitused, mida sooviksime siinkohal jagada:
- Pese käsi. Käsi tuleks pesta sooja voolava vee ja seebiga, vajadusel kasutada käte desinfitseerimisvahendit
- Väldi kontakti. Väldi kontakti inimestega, kes köhivad või aevastavad. Kui seisad haigusnähtudega inimesele liiga lähedal, võid ka ise haigestuda.
- Väldi silmade, nina ja suu katsumist. Kui puudutad oma silmi, nina või suud mustade kätega, siis on võimalus, et viirus kandub ka sinule edasi.
- Kui sul on palavik, köha ja hingamisraskused, otsi varakult abi. Jälgi oma tervist ja püsi kodus. Argipäevadel helista enda perearstile, nädalavahetusel ajavahemikul 8.00-17.00 perearsti nõuandeliinile 1220. Perearstinõuandeliini arstid saavad testimisele saatekirju kirjutada vaid neile haiguskahtlusega inimestele, kelle isikut on võimalik tuvastada Smart-ID või Mobiil-ID lahendustega.
- Kui sul on kerged hingamisteede haiguste sümptomid, järgi hoolikalt tavapäraseid kätehügieeni nõudeid ning võimalusel püsi kodus, kuni oled tervenenud.
- Järgi hingamisteede hügieeni. Kui aevastad või köhid, siis kata oma suu ja nina ühekordse salvrätiga. Viska see koheselt prügikasti ja puhasta seejärel käed. Kui sul ei ole salvrätikut, kasuta oma varrukat (küünarvarre osa), aga mitte paljast kätt.
- Kanna maski! Suu ja nina katmine takistab pisikute ja viiruste edasi levimist. Kui aevastad vastu paljast kätt, siis võivad pisikud ja viirused sattuda sinu kaudu teistele inimestele ja esemetele, mida katsud.
- Kui kuulud riskirühma (oled vanemaealine, eesliinitöötaja või kroonilist haigust põdev isik) tuleb hoolega kaaluda osalemist avalikel üritustel ning võimalusel neid vältida. Kui võimalik, väldi ühistranspordi kasutamist ning esmatarbe ja toidukaupade ostmisel külasta kauplust ajal, mil seal on vähe rahvast.
Rohkem infot koroonaviiruse kohta leiate Terviseameti kodulehelt – www.terviseamet.ee
1 kommentaar