Möödunud laupäeval, 9. novembril tähistas Lõpe klubi 50. aastapäeva. Ühes sellega pidasid 20. tegutsemisaastat ka rahvatantsurühmad Lõpe Lustilised ja Koonga Kabujalakesed ning Oidremaa Naisselts, 15. aastapäeva tähistas aga MTÜ Lõpe Noored. Mis on aga nende seltside pika eluea saladus?
50 head ja rõõmsat aastat Lõpe klubis
7. novembril poolesajandat aastapäeva tähistanud Lõpe klubis on käinud vilgas kultuuri- ja seltsielu. Varasemalt, umbes kolmkümmend aastat tagasi, kui piirkonnas elas väga palju rahvast, olid ka klubis peetud üritused rahvast tulvil, kuulsad ansamblid olid alati laval ning meenutusi tollest ajast on erakordsed: saal oli tihtilugu ülerahvastatud ja 300+ külalist oli tavaline. Kuid oli ka teistsuguseid aegu, kus uksed olid lahti, aga midagi ei toimunud, siiski on klubi olnud alati kokkusaamiskoht, kus kõik on alati oodatud ja teretulnud. Viimasel neljal aastal on Lõpe klubist saanud kolmeks nädalaks kodu malevlastele üle Eesti. Klubi kõige suuremad kasutajad on Lõpe koolipere, saalis toimuvad kehalise kasvatuse tunnid ning laval imelised kontsert-aktused ja unustamatud näidendid-laulumängud.
Kohalik rahvas mäletab aegu, kui hoone tellis tellise haaval ehitati ning kuidas hiljem lisandus sellele kontorihoone osa. Viimase paari aasta jooksul on hoones toimunud mitmeid muudatusi: tänu Annika Urbeli kirjutatud LEADER-i projektile sai raamatukogust noortekeskus, mis on väga populaarne. Klubis on uued põrandad, köök, heli-, valgus- ja DJ tehnika, uued kardinad, aknad, uksed ja küttesüsteem. Kevadel saab klubi uue terrassi ning unistuseks on lähiajal remontida seinad ja laed ning uuendada elektrisüsteem. Ehitusjärgus on lava alune ruum, kunagine söökla, mis lähitulevikus kohendatakse jõusaaliks. Suure panuse klubi arengusse on andnud MTÜ Lõpe Noored, neile lisaks ka Rootsi Oskarshamni linnas asuva gümnaasiumi keevituseriala õpilased, kes on 8 aasta jooksul täiendanud Lõpe klubi juures asuvat mänguväljakut.
50 aasta jooksul on klubil olnud 8 erinevat juhatajat: Maimu Pärnsalu, Leida Lobjakas, Ain Lohk, Sirje Titson, Moonika Kangur, Maili Talving, Maie Lauk ning viimased 12 aastat Kristel Rohumägi.
Kes tantsib on igavesti noor
“Kui inimene on harjunud liikuma ja tegutsema, siis ei saa kodus istuda. Koolis mul enam tunde ei olnud ja seetõttu alustasingi Lõpe ja Koonga laste tantsurühmade juhendamisega. Hiljem lisandusid ka memmed,” meenutab Elma Killing 20 aasta tagust Lõpe Lustiliste ja Koonga Kabujalakeste tekkimist.
“Tore oli rühmadele nimede valimine,” ütleb Killing ja lisab, et kuivõrd Lõpel kõik noored olid lusti täis, saigi nimeks Lustilised. “Koongas ütlesin tervituseks: “Tere tibukesed, kabujalakesed!”, see ju tantsulugu nagu lauluski, ja nii see nimi tuligi.”
Elma Killingu sõnul on tal hea meel tegutseda rõõmu täis inimestega. “Aastate jooksul on maakonnas korraldatud mitmeid memme-taadi pidusid ning ikka ja jälle võtsime nendest osa, oli siis esinemispäev äikese või vihmaga,” meenutab Killing, “Innustatuna Vändras toimunud “Oma tantsu päevast” esinesid kord Koonga Kabujalakesed meremeeste riietes ning Kihnu Virve loo järgi meremeeste tantsu, küll see oli vahva!”
Lustilistega on Elma Killing käinud esinemas väga paljudes mõisates üle Eesti. Toredad on 80-aastase tantsuõpetaja sõnul ka saared, “Oleme esinenud Manija saare laulu- ja tantsupeol, Kihnus ja Hiiumaalgi. Aita Pikkmetsal oli alati pill kaasas ja nii me lustisimegi akordioni ja laulu saatel. Kõik tantsijad on mulle andnud jõudu ja energiat, sest see, kes tantsib on igavesti noor.”
Oidremaa Naisselts – 20 tegusat aastat
29. novembril 1999 aastal said Lõpe klubis kokku 20 tegusat maanaist, kes panid üheskoos aluse uuele seltsile Oidremaa Naisseltsile, mis hakkas ühendama tegusaid prouasid Tarva, Oidrema, Lõpe ja Kalli piirkonnast. Miks sai Lõpel loodud lapsuke naaberküla nime? Küllap seetõttu, et agaramad algatajad Oidremalt pärit olid. Siinkohal tasub märkida, et kuigi aja jooksul on elu teinud oma korrektuurid ning liikmed on tulnud ja läinud, kuid seltsi tuumik on kindel algusest tänaseni.
Oidremaa Naisselts on väga laia silmaringiga “nooruk”, kes on oma eluaastate jooksul võtnud ette nii mõndagi: proovitud on kümneid ja kümneid erinevaid käsitööliike, kuulatud harivaid loengid mitmetel teemadel, kohtutud poliitikutega ja muidu huvitavate persoonidega. Reisitud on Saarest Võruni ja kaugeim reis viis mõned liikmed käsitööprojekti raames Lapimaale, kus kohtuti jõuluvanaga. Lõbusad on olnud ülesastumised Lõpe klubi laval nii seitsme pöialpoisina kui ansamblina “Seelikukütid”. Elurõõmu ja isetegemise lusti on jätkunud küllaga.
Oidremaa Naisselts on alati olnud koostööaldis: palju ilusaid ettevõtmisi on teoks saanud ligemate ja kaugemate sõpradega teistest MTÜ-dest. Oidremaa Naisselts on ka Pärnu Lahe Partnerluskogu asutajaliige.
“Aegade jooksul on valmis kirjutatud või tellitud asjatundjatelt mitmeid projekte, mille toel siia kaugesse maanurka on jõudnud ka ihaldatud eurorahad. Meie eestvõttel on kahel korral remonditud endist Oidremaa külakeskust, Lõpe kontorihoonesse rajasime käsitöötoa. Samuti on meie kontol suur peotäis muude väiksemate projektidega läbi viidud üritusi,” ütles Oidremaa Naisseltsi esimees Marika Erismaa, “Soovime iseendile, et meil jätkuks veel jõudu ja soovi kokku tulla ja imestame ikka endiselt, kui palju jõuab napi 20 aastaga korda saata!”
Kogukonnaüritustest suurte projektide elluviimiseni
MTÜ Lõpe Noored asutati 1. märtsil 2004 eesmärgiga elavdada kogukonna elu. Aastate jooksul on korraldatud mitmeid toredaid üritusi ning tähistatud on volbriöid, jaani- ja vastlapäevi, lisaks on noortele loodud võimalusi osaleda tantsulaagrites. Üheks traditsiooniliseks ürituseks, mis on kõigi nende aastate jooksul püsima jäänud, võib pidada rammumehe võistlust. Tagasihoidlikust Lõpe rammumehe võistlusest on aastate jooksul kujunenud välja üritust “Mihkli vägilane”, mis on nüüdseks populaarse Mihkli laada lahutamatu osa.
Hästi käima läinud ühing seisis peagi silmitsi madalperioodiga, mil enamik liikmetest suundusid elama või tööle kodukohast kaugemale ning uusi algatusi oli vähe. Valmisolek projektides kaasalöömiseks aga jäi ning nii oldigi partneriks toonasele Koonga valla spordi- ja noorsookomisjonile, mil Mikk Pikkmetsa juhtimisel viidi ellu 2010 Koonga valla rahvaspordi spordivahendite soetamine ja 2012 jõusaali rajamine, seadmete soetamine.
Aastal 2012 liitus ühinguga Annika Urbel, sihtrühmast välja sirgunud liige, kes põhikoolis käies osales tihti tegevustes, mida MTÜ Lõpe Noorte liikmed korraldasid. Värsked tuuled purjedes alustati peagi uute tegevustega: valdade ülene spordipäev Koonga Mängud ning kohalikul tasandil külade jalgpalli üritust. 2016 aastal pandi õlg alla aga Koonga külaelu elavdamisele ning kirjutati projekt Koonga kogukonna ruumide rajamiseks. Praeguseks on seal ellu kutsutud MTÜ Koonga Kogukond, kes võttis üle Koonga Mängude ja külade jalgpalli korraldamise.
Märgilise tähtsusega on MTÜ Lõpe Noorte jaoks 2017 ja 2018 aastad, mil kanti vastutavat rolli toonaste Koonga, Varbla, Tõstamaa ja Audru valdade koostöögrupi koordineerimisel ning tegevuskava täitmisel. Euroopa Sotsiaalfondi (ESF) rahastuse toel arendati neis piirkondades noorsootöö teenust: korraldati meistrite õpitubade sarja, käivitati kokandusringid ning loodi Koonga valla noorsootöös petsilisti ametikoht. “ESF programmil on noorsootöö arengule olnud suur mõju ning on väga hea meel, et meie ühingul on olnud oma rolle selles täita,” ütles Annika Urbel.
“Alates 2017 aastast oleme keskendunud rohkem noorte kaasamisele ning Lõpe klubis teenuste mitmekesistamisele. Nii on Haridus- ja Teadusministeeriumi rahastatud Avatud Noortekeskuste (ANK) konkurssi raames soetatud aktiivkõlarid, DJ-pult, raadiomikrofon, köögimööbel, köögitehnika, kööki väikevahendid,” selgitas Urbel ning lisas, et iga projektiga kaasnesid ka mitmed kogukonda elavdavad üritused nagu DJ õpitoad, Süüria õhtu ja palju muud. Tänavu soetati piljardilaud koos lisatarvikutega ning peagi peaks Lõpe klubisse jõudma mitmekülgne valik väiksemaid lauamänge. Novembri lõpus on kavas ka piljardi õpitoad.
Eelmisel aastal sai alguse LEADER rahastusest ühingu üks suuremaid projekte „Lõpe vaba-aja ruumide“ rajamine. Projekti raames lammutati maha sein, millega oli kinni müüritud trepp teisele korrusele ning rajati vaba-aja ruumid Lõpe raamatukogu endistesse ruumidesse. Teisel korrusel on kiiged, õhuhoki, lauajalgpall, kott-toolid, televiisorid. “Hea meel on, et noored panid sisustamisele õla alla ning kirjutasid projekti Nopi Üles konkursile ning soetasid mängukonsooli, virtuaalreaalsusprillid ja erinevaid mänge. MTÜ Lõpe Noored olid neile juriidiliseks kehaks ja meie liikmed juhendajateks ning nõuandjateks. Loodame, et selliste projektide läbiviimine aitab hoida meie kogukonna elu aktiivsena ka edaspidi,” ütles Annika Urbel lõpetuseks.
Galerii: Jaana Klaas
Rohkem pilte saate vaadata SIIT