Võidupühal, 23. juunil ühendati Lihula Vabadussõja mälestussamba juures üheks Läänemaa ja Pärnumaa võidutuled. Pidulikus rivistusest võtsid osa Kaitseliidu Lääne ja Pärnu maleva esindajad.
Pühapäeval rivistasid end Lihula mõisa ees Lääneranna valla territooriumil toimetavad Kaitseliidu, Naiskodukaitse, Kodutütarde ja Noorkotkaste koondüksus, sealhulgas Lääne Maleva Lihula üksikkompanii, Pärnu Maleva Soontagana malevkonna, Naiskodukaitse Lõuna-Läänemaa jaoskonna ning Läänemaa kodutütarde ja noorkotkaste esindajad. Üheskoos seati sammud Lihula Vabadussõja mälestussamba poole, kus viidi läbi pidulik rivistus ning ühendati Eesti Vabariigi presidendi poolt Pärnu- ja Läänemaale teele saadetud võidutuled.
Võidupüha tähistamine Lihulas
Reimo Reimer
Lihula üksikkompanii pealik
Juunis 1919 aastal purustasid Eesti väed Võnnu lahingus Landeswehri ja Rauddiivisi väed ning meie väeosad liikusid Riiani. 23. juunil 100 aastat tagasi andis tolleaegne sõjaväe ülemjuhataja kindralmajor Ernst Põdder välja päevakäsuga järgmise korralduse: “Palun korraldusi teha, et saadud võitude puhul meie põlise ja äraandliku vaenlase üle, linnades ja maakondades saaksid lipud välja pandud ning kohalistes garnisonides sõjaväe paraadid toime pandud“.
Seda päevakäsku täideti Lääneranna valla territooriumil toimetavate Kaitseliidu allüksuste ja eriorganisatsiooni liikmete poolt 23. juunil võimalikult eeskujulikult ja endast kõike andes.
Päevakäsu täitmiseks kogunesid Lihula üksikkompanii kodu juurde Lihula mõisamäele Kaitseliidu Lääne maleva Lihula üksikkompanii, Pärnu maleva Soontagana malevkonna, Naiskodukaitse Lõuna-Läänemaa jaoskonna ning Kodutütarde ja Noorkotkaste Lihula ja Metsküla noored, et ühiselt liikuda pidulikus koondkollonnis Lihula Vabadussõja mälestussamba juurde Võidupüha tähistamiseks. Kolonni peas liikus Lääneranna valla lipuga Läänemaa maakaitsepäevalt ning Pärnumaa maakaistepäevalt toodud võidutuled, milledele järgnesid Lihula üksikkopanii ja Soontagana malevkonna lipud.
Lihula Vabadussõja mälestussamba juures ootas mõisamäelt tulijaid ees Kaitseliidu Lääne maleva orkester ning arvukas rahvahulk. Peale ühist hümni laulmist pidas Lääneranna valla nimel pidupäeva kõne vallavanem Mikk Pikkmets ning asetati kõikide osalevate organisatsioonide poolt Vabadussõjas langenute mälestuseks mälestussamba jalamile pärjad. Seejärel pidas Kaitseliidu nimel kõne Lihula üksikkompanii kaplan Meelis Malk ning tema kõne päädis Läänemaalt ja Pärnumaalt toodud võidutulede ühendamisega Lihula üksikkompanii pealiku Reimo Reimeri ja Soontagana malevkonna pealiku Viktor Iljini poolt.
Kui Lihula Vabadussõja mälestussamba juures plaanitu sai toimetatud, liikus koondkolonn taas läbi Lihula tagasi mõisamäele, kus Lihula üksikkompanii ruumides jätkus rõõmsameelne koosolemine väikeste suupistete ja aktiivse suhtlemisega.
Nende kirjareade autor leiab, et toimunud Võidupüha tähistamine Lihulas õnnestus suurepäraselt. Kõige rohkem valmistas rõõmu, et alates tähtpäeva tähistamise idee tekkimisest kuni teostuseni olid kõik Lääneranna valla territooriumil toimetavad Kaitseliidu üksuste, eriorganisatsioonide ning valla esindajad positiivselt meelestatud ja igati valmis kaasa lööma.
Kõik kohalolnud leidsid enne koju minekut, et sellist ühist koduvalla keskset Võidupüha tähistamist tuleb kindlasti järgnevatel aastatel korrata.
Päise pilt: Kristina Kukk
Galerii: Kristina Kukk
Galerii: Eliise Lepp