RMK korraldab Eesti 100. sünnipäeva tähistamiseks 6. – 25. augustini suure ühismatka, millest võtab osa üle 600 inimese ning kokku läbitakse Eesti kuuest eri nurgast algavatel matkatrassidel 1800 kilomeetrit.
Matkad on jagatud etappideks, mille algus- ja lõpp-punktides saab matkaga liituda ja lahkuda. Liituda võib ka üheks päevaks või võtta osa ühismatka raames toimuvatest õhtustest üritustest.
Juhendatavad matkarühmad alustavad liikumist matkateede otspunktidest Kauksist, Ähijärvelt, Penijõelt, Perakülast, Iklast ja Oandult ning kohtuvad 25. augustil matkapealinnas Aegviidus, kus peetakse lõpupidu.
Gruppe juhivad kogenud matkajuhid, teel tutvutakse ajalooliste lugude ja loodusväärtustega ning toimuvad ka õhtused lõkkeloengud. Liigutakse mööda tähistatud RMK matkateed ning ööbitakse RMK telkimis- ja lõkkekohtades.
Lääneranna vallast saab alguse Penijõe-Aegviidu matk, mis kestab kaheksa päeva ning on 211 km pikkune. Matkajuht on Maarja Mirjam Rajasaar. Teele jäävad Matsalu rahvuspark, Kasari jõe luhad, Vana-Vigala hirvepark, Märjamaa järtad, Paunküla mäed. Rada on jagatud neljaks etapiks:
- 18.-19.08 Penijõe – Vana-Vigala
- 20.-21.08 Vana-Vigala – Rabivere
- 22.-23.08 Rabivere – Paunküla mäed
- 24.-25.08 Paunküla mäed – Aegviidu
Ühismatkal jääb matkagruppide teele mitmeid paiku, kus Eesti 100 aasta vältel huvitavaid sündmusi aset leidnud. Valitud lood tulevad ettekandmisele Eesti näitlejate ja muusikute poolt matkateele jäävates peatuskohtades. Nendele miniatuursetele kontsert-etendustele on oodatud kõik huvilised, ka need, kes ühismatkast osa ei võta.
18. augustil peatutakse Rumba lõkkekohas, et tutvuda Matsalu maagilise linnuriigi looga. Praegune Matsalu rahvuspark võeti kaitse alla 1957. aastal riikliku looduskaitsealana. Suure eeltöö selleks tegi Eerik Kumari, kes veel vabariigi ajal Matsalus uurimistöid tegi. Matsalu on muidugi palju muud kui vaid loodus ja linnud. Matsalu loodusest, elust, olust ja lugudest räägib matkajatele ja teistele huvilistele loodusemees Hendrik Relve.
19. augustil räägib Hendrik Relve Soomaa rahvuspargis helilooja Mart Saarest ja Soomaa loodusest inspireeritud muusikast. Peterburi konservatooriumis Nikolai Rimski-Korsakovi käe all kompositsiooni õppinud Mart Saar oli pärit Soomaalt Hüpassaarest, kus praegugi tegutseb tema majamuuseum. Oma heliloomingus sai Saar inspiratsiooni Eesti rahvamuusikast ning lõi omapärase uue stiili. Tartus ja Tallinnas elanud helilooja südamele jäi alati lähedasemaks sünnikodu Hüpassaares.
Kõigi RMK matkateede harude ääres kaardistatakse kokku 100 huvitavat ja olulist lugu, mis Eesti Vabariigi 100 aasta jooksul neis paigus aset on leidnud. Tahvlid saavad loodusesse paika ühismatka alguseks.
Kogu info ühismatka kohta leiab: www.rmk100.ee
Päise pilt: Pixabay.com