Töötaja, kes oli 24/7 hooldekodu päevakeskuses koos klientidega ja nüüd elab oma kodu saunamajas ning ei ole oma perega kokku puutunud, on ikkagi kuskilt viiruse saanud.  Kuidas tema võis nakkuse saada? Hooldekodu kaks kanget, kes on päevakeskuses, on ju negatiivsed. Samas hooldekodu juhataja väidab, et ta oli üks nendest julgetest, kes jäi esimeste koroonahaigetega Lihula päevakeskusesse elama. Teie 19. mai ühes vastuses on kirjas: “19. mail, juba viiakse Lihula päevakeskuses, hooldekodu naistemajas, kontoris ja pesumajas läbi ruumide täielik desinfitseerimine. Kõik negatiivsed proovid andnud kliendid paigutatakse värskelt desinfitseeritud ruumidesse.” Samas 15. mai Pärnu Postimehes kirjutatakse, et “Lihula Südamekodus positiivse proovi andnud kolmele naisele tehakse täna kordustest, mille vastused tulevad hiljemalt homseks. Eile koliti nad koos ühe hooldekodu töötajaga Lihula päevakeskusesse karantiini.” Keda siis kokkuvõttes ikkagi päevakeskusesse paigutati, kas haigeid või terveid? Ja kas see sama inimene oli alguses haigete inimestega ja siis tervetega? Kogu see lugu tundub väga segane ja koos paljude vasturääkivustega. Äkki saate anda veidi selgitust. 

Proovime veelkord panna kogu sündmuste pildi ajajoonele.

13. mail viidi Lihula hooldekodus läbi laustestimine (nii töötajad kui kõik hoolealused).

14. mail said COVID-19 proovi positiivse vastuse kolm niinimetatud naistemajas elanud prouat, kes koheselt isoleeriti koos ühe töötajaga, nimetame teda Angelaks, eraldi majja, täpsemalt päevakeskusesse. Juhime tähelepanu, et Angela ei ole hooldekodu juhataja, vaid töötaja, kes oli vabatahtlikult nõus minema koroonapositiivsete haigetega isolatsiooni ja jälgima nende tervist ööpäevaringselt. Angela test, mille ta tegi 13. mail, oli negatiivne.

15. mail viidi haiglasse esimene Lihula päevakeskuses viibinud koroonapositiivne klient, teised kaks jäid koos Angelaga päevakeskusesse 18. maini.

17. mail tehti Lihula naistemajas uus testimine (testiti nii töötajaid kui hoolealuseid), mille tulemused tulid 18.05. Kokku tuli sel päeval 9 koroonaviiruse positiivset vastust. Angela test oli jätkuvalt negatiivne. 18.05 algas ka haigete transport haiglatesse. Kuus COVID-19 positiivset viidi ära 18.05 (siis sai ka päevakeskus nö tühjaks) ja ülejäänud kolm COVID-19 positiivset, kes viibisid toona naistemajas, viidi ära 19.05. Kuivõrd Angela test oli jätkuvalt negatiivne, julgeti teda panna tööle naistemajja, kus ta töötas 18.-19.05.

19.05 koliti kaks positiivse COVID-19 diagnoosiga lähikontaktis olnud klienti naistemajast päevakeskusesse, kuhu läks tööle ka Angela. Kuivõrd päevakeskusesse kolitud klientidel tekkisid 20. mail sümptomid, viidi nad samal päeval haiglasse. 20.05 öösel vastu 21.05 viibis Angela päevakeskuses üksi.

21.05 pidi Angela asendama end samal päeval haigena tundnud töötajat naistemajas (24h vahetus), sest teisi asendajaid ei leitud. 22.05 hommikul viidi läbi uus laustestimine, peale mida läks Angela koju, kus ta isoleeris end saunamajas. Sama päeva õhtul tuli talle positiivne COVID-19 testi vastus.

Lihula hooldekodu juhata toonitas, et töötajad kandsid nii isoleeritud haigestunute puhul kui ka tervete klientide puhul täisvarustust: kombinesoonid, kitlid, prillid, respiraatorid ja kaks paari kindaid, “Lugeja peab mõistma, et igal puhul kasutati kaitsevahendeid, mida peale iga kliendi teenindamist vahetati,” ütles Vanda Birnbaum.