Kui palju on naistemajas kliente praegu?

25. mai sesisuga on Lihula hooldekodus alles kaks naistemaja klienti. Kaks kanget, nagu töötajad neid nimetavad. 19 klienti viibivad COVID-19 diagnoosiga haiglates meedikute järelevalve all, nagu ka 2 COVID-19 negatiivsed, kellel on muud terviserikked.

Hooldekodu juhataja sõnul on kaks naistemaja klienti paigutatud hetkel päevakeskusesse, sest naistemajas plaanitakse lisaks tubade veelkordsele desinfitseerimisele viia läbi ka uuenduskuur ehk teha pisiremont.

Kuidas on juhataja, tema pereliikmete ja teiste nakatunud töötajate tervis praegu? Kas on palavikku, hingamisraskusi jne?

Lihula hooldekodu juhataja sõnul tunneb ta jätkuvalt väikest nõrkust, aga seda seetõttu, et ta on kogu haiguse põdenud läbi nii-öelda püstijalu pühendudes ka sel ajal 100% tööle. Palavik esines tal haiguse alguses vaid kahel korral maksimaalselt paari tunni vältel. Esimesel nädalal oli tal ka kurgukripeldus ja ninakinnisus, kuid ka need sümptomid kadusid üsna ruttu.

Teiste töötajate tervislik seisund on hooldekodu juhataja sõnul stabiilne, neil on esinenud väike palavik, kuid see on praeguseks hakkanud taanduma. Vanda Birnbaumi sõnul on töötajad rõõmsameelsed.

Kas vastab tõele, et Lihula hooldekodu juhataja viibis 24. mail Pärnus ehituspoes ja ei kasutanud isikukaitsevahendeid samal ajal kui alles 20. mail tundis ta end nõrgana? Kas Lihula hooldekodu juhataja on tunnistatud arstide poolt terveks? Kas talle on tehtud COVID-19 test, mille tulemus on negatiivne?

20. mail avaldasime küsimuste-vastuste rubriigis Terviseameti Lääne regiooni juhi Kadri Juhkami kommentaari, kus ta ütles: “Isegi karantiini lõpetamisel ei testita isikuid enam, kui nad on 14 päeva olnud kodus. Samuti ei testita inimesi enam ka haiglas, kui haigussümptomitest on möödas enam kui 72 tundi.”

Lihula hooldekodu juhataja haigestus kolm nädalat tagasi, 4. mail. 8. mail tegi ta COVID-19 testi ning järgmisel päeval tuli vastus, et see on positiivne. Siis määrati hooldekodu juhataja ametlikult karantiini, mis lõppes 22. mail.

Terviseameti kodulehel on selgelt kirjas, et inimene on nakkusohtlik kuni 14 päeva pärast haigusnähtude avaldumist. Inimene tunnistatakse terveks, kui tal puuduvad palavik vähemalt kaks päeva ja hingamisteede haiguse nähud (eelkõige köha ja kurguvalu) vähemalt üks päev. Nagu eelpool olevast vastusest näeme, ei ole hooldekodu juhil kõnealuseid sümptomeid juba enam kui nädal, ka karantiin lõppes tal 22. mail.

24. mail viibis Lihula hooldekodu juhataja tõepoolest tööasjus Pärnus ehituspoes, kus ostis vajalikud tarbed hooldekodu tubade värskendamiseks (eeskätt värvid jms vajalik). Hooldekodu juhataja kinnitas, et tal puudusid isikukaitsevahendid, sest ta ei ole enam nakkusohtlik, sest palavik, kurgukripeldus ja ninakinnisus taandusid juba enam kui 2 nädalat tagasi. Lisaks järgis ta enda sõnul kõiki etteantud reegleid – pidas inimestega distantsi ning desinfitseeris käsi nii poodi sisenedes, kui sealt väljudes.

Kas COVID-19 diagnoosi saanud isikute pereliikmed peavad samuti püsima kodus karantiinis? Kui jah, siis miks?

Jah. Haigestunuga lähikontaktis olnud inimesed peavad 14 päeva kodus oma tervislikku seisundit jälgima.

Kodus püsimise kohustus on ettevaatusabinõu, mille eesmärk on vältida nakkuse levitamist. Mida vähem inimesed ringi liiguvad ja üksteisega kokku puutuvad, seda väiksem on nakkusoht.

Kodus tuleb püsida 14 päeva, sest selle aja jooksul peaksid haigusnähud avalduma. Kui jääd haigeks, ravi end kodus täieliku tervenemiseni. Tervise halvenemise korral kutsu endale kiirabi.

Koroonaviiruse põhjustatud haigus möödub üldjuhul kergelt. See ohustab eriti vanemaealisi ja nõrgema immuunsüsteemiga inimesi, kellel võib kujuneda välja raske kopsupõletik. Kodus püsides hoiame viiruse neist inimestest eemal.

Liiguvad jutud, et hooldekodu töötajate lähedased liiguvad õues ringi, kuigi peaksid olema karantiinis. Kas see vastab tõele?

Lihula hooldekodu juhataja sõnul ei vasta see tõele: “Mul on hea meel, et inimesed on valvsad, kuid kui see valvsus väljendub kuulujuttude väljamõtlemises, on see kurb ja südantlõhestav. Mul on väga piinlik Lihula inimeste pärast Terviseameti töötajate ees, sest pidevalt käib kaebamine ja kuulujuttude levitamine. Meil on praegu kõik kolm töötajat ja nendega vahetult kokkupuutunud pereliikmed kodus isolatsioonis. Uskuge mind, keegi neist ei taha olla haige ja veel vähem levitada seda haigust teistele. On ääretult kurb, et ükski kuulujuttude levitaja ei mõtle sellele, kuidas tema end tunneks, kui ta oleks samas olukorras nagu meie hooldustöötajad praegu. Tundub, et kaebajatel on kadunud igasugune inimlik pool, sest keegi neist ei uuri, kuidas praegu kodus karantiinis viibijad hakkama saavad – kas neil on piisavalt süüa või ravimeid?”