Terviseameti kinnitusel on täna selgunud, et Lihula hooldekodus on positiivse COVID-19 proovi andnud lisaks juhatajale veel üks töötaja, kes hetkel viibib kodus, karantiinis.

Samuti on Terviseameti Lääne regiooni juhi sõnul tänaseks selgunud, kes võis olla see, isik, kelle kaudu koroonaviirus hooldekodusse levis. 30. aprillil käis Lihula hooldekodus töövestlusel üks inimene Pärnust, kes oli paar päeva tagasi andnud negatiivse proovi. Töövestlusele saabudes anti kõnealusele isikule mask ja paluti desinfitseerida käed. Töövestlusel viibis kokku kolm inimest – kaks hooldekodu töötajat, kellest üks oli juhataja, kelle 8. mail antud koroonatesti proov osutus positiivseks. Teine ruumis viibinud isik on samuti hooldekodu töötaja, kuid tema on andnud juba neli koroonaviiruse testi proovi ja need kõik on endiselt negatiivsed. Terviseameti sõnul suutsid nad veenda kõnealuse töövestlusel viibinud isiku teha kordustest, mis osutus positiivseks. Hooldekodu juhataja sõnul töövestlusel osalenu ei puutunud hooldekodus viibinud klientidega.

Kas terviseametil on plaanis teha laustestimisi ka muudes Lihula asutustes, näiteks kaubandusettevõtete töötajate seas? See ehk annaks nii töötajatele, kui ka kogukonnale selgema pildi olukorrast ja vähendaks teadmatusest tulevat hirmu?

Terviseameti Lääne regiooni juhi sõnul seda ilmselt ei juhtu, sest pigem tõmmatakse praegu igal pool laustestimistega koomale. „Isegi karantiini lõpetamisel ei testita isikuid enam, kui nad on 14 päeva olnud kodus. Samuti ei testita inimesi enam ka haiglas, kui haigussümptomitest on möödas enam kui 72 tundi,“ ütles Kadri Juhkam.

Laustestimine ei ole mingi võluvits, mis võtab hirmu ära. Pigem on sellel vastupidine effekt ja ta tekitab vale kindlustunde. Nagu tänaste küsimuste-vastuste alguses kirjutasime, oli töövestlusele saabunud inimene andnud paar päeva enne negatiivse proovi ja ilmselt seetõttu julges tulla ka töövestlusele. Millega see aga lõppes, teame tänaseks kõik. Kusjuures kõnealusel töövestlusel osalenul ei ole siiani avaldunud ühtegi sümptomit.

Terviseameti Lääne regiooni juht kutsub inimesi olema vastutustundlikud, pidama kinni kättehügieenist, distantsi hoidmisest ja jääma haigussümptomitega koju ning teavitama sellest ka oma tööandjat. Ükski test ei päästa meid viiruse edasikandumisest, sest kuigi täna oled sa negatiivne, võid homme olla juba positiivne.

Kuidas on hooldekodu juhataja tervis? Liigub jutt, et ta on haiglas.

Hooldekodu juhataja kinnitas täna, 20. mai hommikul, et nii tema ise kui ka tema elukaaslane viibivad kodus karantiinis. Jutud selle kohta, et neid oleks viidud haiglasse ei vasta tõele ning on alusetu ja pahatahtlik laim.

Hooldekodu juhataja sõnul tunneb ta end pisut nõrgana, kuid sellest võib aru saada – vaatamata oma diagnoosile, ei ole ta saanud nii-öelda haige olla. Vanda tegeleb endiselt igapäevaselt hooldekodu juhtimisega (küll distantsilt, aga siiski). Tal ei ole olnud aega reaalselt puhata, mis on mistahes haiguse ravimise vaatest ülioluline.

Rääkides kuulujuttudest, siis hooldekodu juhataja kinnitab, et tema poeg, kes on väidetavalt Austraaliast tagasi ja, nagu kodanikud Terviseametile väljendasid, levitab linnas viirust, ei ole Eestis käinud juba viis aastat ja viibib endiselt Austraalias.