Kust jõudis hooldekodusse suurem nakkus, mis kulmineerus veel kaheksa positiivse testiga?

Viiruse päritolu ei ole siiani selge. 8. aprillil, toimus Lihula Südamekodus laustestimine – proovid võeti nii klientidelt kui ka töötajatelt ning need kõik osutusid negatiivseteks. Hooldekodu jätkas oma senist tegevust tavapärases rütmis järgides Terviseameti poolt edastatud nõudeid. 8. mail otsustas Lihula hooldekodu juhataja end kerge nohu tõttu testida. Muid sümptomeid, nagu palavik või köha, tal polnud, kuid oma töö tõttu pidas ta targemaks siiski see testimine ette võtta. Järgmisel hommikul saabus positiivne vastus ning hooldekodu juhataja jäi kaheks nädalaks karantiini. Koostöös terviseametiga selgitati koheselt välja inimesed, kes juhatajaga kõige enam kokku puutusid ning 10. mail tehti neile testid ning need osutusid negatiivseteks. Ka kordustestid olid töötajatel negatiivsed.

Kas uutes nakkusjuhtumites võis olla süüdi hooldekodu kehv haigete isoleerimine?

13. mail viidi Lihula hooldekodus taaskord läbi laustestimine ning järgmisel hommikul said positiivse vastuse kolm ühes majas elanud prouat, kes koheselt isoleeriti koos ühe töötajaga eraldi majja. Maja, kus nakatumine aset leidis, on teistest osakondadest eraldi ja mingit kokkupuudet teiste klientide ja töötajatega ei ole. Ettevaatusabinõuna pandi ka niinimetatud naistemaja karantiini, seega väita, et haigeid isoleeriti kehvasti, ei saa.

Saan õigesti aru, et nüüd on haigestunud Lihula südamekodust 13 patsienti ja üks töötaja?

Jah. See üks töötaja on hooldekodu juhataja, kes on kodus alates 9. maist. Eile antud testide tulemusena on jätkuvalt ülejäänud töötajad negatiivsed.

Kas haiged hooldealused on isoleeritud tervetest? Kas nad olid ka varem, enne pühapäevast testimist?

Hetkeseisuga viiakse 9 haigestunut, kellel esinevad haigusnähud, Pärnu Haiglasse. Ülejäänud haiged, kellel haigussümptomid puuduvad, on endiselt isoleeritud päevakeskuses.

Kui palju hooldealuseid Lihula südamekodus on? Aga töötajaid?

Hoolealuseid 87, töötajaid 46

Kas südamekodu juhataja võis positiivsena viibida hooldekodus? Või on see võimalus täiesti välistatud? Kui nii, kuidas?

Nagu eelnevalt vastatud, Lihula hooldekodu juhataja viibis hooldekodus enne kui sai positiivse diagnoosi. Kõik neli töötajat, kes olid temaga sel ajal kokku puutunud on andnud negatiivse proovi, ka nende kordustestid on olnud negatiivsed.

Millised on edasised tegevused?

Lähiajal viiakse Lihula hooldekodus läbi ruumide desinfitseerimine ja nädala lõpus on tulemas uus laustestimine, mille tulemused selguvad testimisele järgneva päeva jooksul.