Lihula Lõõts
„Valgeid roose, valgeid roose…“
Ehk kuidas Lihula Lõõts tähistas oma ristiema Õie Liiva 90. juubelit.
8. augusti hommik algas vihmaselt ja nukralt. Tervet Lihulat kattis tume ja ühtlane vihmapilv ning mõneks hetkeks tundus, et see päev lähebki vussi: lõõtsakontsert jääb ehk pidamata.
Kuid siis muutus kõik. Kell lõi kümme ja niipea, kui esimesed pillimehed kultuurimaja parklasse jõudsid, näitas ka päike end pilve tagant ning jäi pikemaks ajaks taevasse.
Seekordne Lihula Lõõts oli tavapärasest veidi pidulikum, sest just samal päeval, 8. augustil tähistas oma 90. sünnipäeva Lihula Lõõtsa ristiema Õie Liiv.
Pillimehed olid ärevil, kui Õie koos perega suurde valgesse telki saabus ning elukaaslase Arvo Aldiga kollastele tugitoolidele istet võttis.
Kontsert algas sellega, et kõik telgis viibijad laulsid püsti seistes Õiele sünnipäevalaulu
See oli niivõrd kaunis hetk, et paljudel tulid emotsioonid vägisi peale ning silmanurkadesse tekkisid pisarad.
Lihula Lõõtsa korraldaja ja Õie Liiva algatatud traditsiooni jätkaja Andri Lobjakas andis pillimeeste ja Lihula Lõõtsa nimel Õiele üle juubelitervitused, lillekimbu ja tänukirja: „Lihula Lõõtsa pikaajalise vedamise eest! Õnnitlused 90. juubeliks!“
Seejärel algas ühismäng, mille esimeseks looks oli „Valgeid roose“. Sünnipäevalaps ja kogu tema pere laulsid loo pühendunult kaasa.
Tänavune Lihula Lõõts oli eriline ka seetõttu, et see oli Andri Lobjaka Viljandi Kultuuriakadeemia lõputööüritus, mis andis juba traditsiooniks kujunenud sündmusele veel ühe tähendusliku mõõtme.
Kahjuks ei saanud Õie kogu lõõtsakontserti kuulata, sest ees ootas järgmine oluline hetk – Lihula Muusika- ja Kunstikooli juures avati tema nime kandev mälestuspink.
Kontserdi lõpus ootas üllatus
Lihula Lõõtsa kontsert lõppes aga viisil, mida keegi ilmselt ette ei osanud oodata.
Hommikul ühislugusid läbi mängides oli selgunud, et üks kavva planeeritud lugudest, „Mandoliinid öös“, ei tulnud päris nii hästi välja, nagu loodeti. Kui jõudis kätte selle loo aeg, anti pillimeestele ja publikule teada, et varuks on hoopis üks suur üllatus.
Igal aastal on Lihula Lõõtsa ühislugude hulgas olnud ka mõni Kihnu Virve laul, kuid tänavu polnud ühtegi tema lugu kavva planeeritud. Nii juhtuski, et kontserti kuulama tulnud Kihnu Virve tütar Urve Uustalu kutsuti lavale ning koos pillimeeste ja publikuga mängiti ja lauldi Virve üks tuntumaid laule „Merepidu“. See pani kontserdile eriti südamliku ja väärika punkti.
Pillimehed oma küladest
Seekord oli pillimehi küll veidi vähem kui viimastel aastatel, kuid igaüks neist on väärt äramärkimist ja tänu. Sel aastal osalesid Lihula Lõõtsal Jüri Pikk (Meelva), Vello Tüür (Äila), Rein ja Kersti Rohtväli (Kulli), Laine Kiil (Tallinn), Gunnar Vompas (Tallinn), Arvo Laud (Saku), Riina Kaldaru (Pivarootsi), Eevi Roos (Tallinn), Kristiina Mägi (Tuudi), Milvi Tootsiko (Valuste), Viivi Jäe (Kõmsi) ja Liivi Volt (Virtsu).
Pillimeeste nimede juurde märgitud kodukohad ei ole siin juhuslikud. Just niimoodi on Lihula Lõõtsa puhul tavaks olnud ning seda Õie Liiva loodud traditsiooni soovitakse ka edaspidi hoida; et pillimehega oleks alati kaasas ka tema kodukant.
Suured tänud kõigile pillimeestele!
Lõõts sünnib paljude inimeste koostöös
Oma panuse andsid ka paljud abilised ja toetajad. Juba varahommikul oli kohal Lõpe klubi juhataja Kristel Rohumägi, kes kaunistas telgi värskete päevalillede ja kaunite kaltsuvaipadega.
Nagu juba traditsiooniks saanud, küpsetas pillimeestele maitsvad pirukad Põltsamaa kohvikupidaja Anne Kinks. Et pidu saaks kenasti helindatud ning tänavune kontsert ka videosse jäädvustatud, hoolitsesid Margus Suurväli ja Siim Pääsuke. Laululehti jagasid traditsiooniliselt Ülle Lobjakas ja Sirje Liivmaa.
Aitäh teile kõigile!
Tänavusest Lihula Lõõtsast valmib ka pikem video, mille aitab kokku monteerida Kaspar Raudsik. Video valmimist toetab Lihula Kauplus Lootus ehk Helje ja Risto Immonen.
Lihula Lõõts on sündmus, mille taga on palju inimesi, traditsioonide hoidmist ja armastust pillimängu vastu. Tänavune kontsert oli seda erilisem, et sai tähistada inimese juubelit, kelle panus selle traditsiooni kujunemisse on olnud hindamatu.
Aitäh kõigile asjaosalistele ja kohtume järgmisel Lihula Lõõtsal!
Päisepilt: Lihula Lõõts 2026. Pillimehed olid ärevil, kui Õie koos perega suurde valgesse telki saabus ning elukaaslase Arvo Aldiga kollastele tugitoolidele istet võttis. Foto: Maret Elismäe































