Maarja Randväli
Diabeedispetsialistid
Järgmisel nädalal on kõik diabeediga inimesed ja nende lähedased oodatud osalema 2. tüüpi diabeetikute toimetuleku koolitusele „Tervislik elustiil ja glükoosisensor“, mis toimub 1. aprillil kell 11.00–13.30 Pärnumaa Puuetega Inimeste Kojas.
Eestis põeb diabeeti hinnanguliselt umbes 7–8% täiskasvanud elanikkonnast. Valdav osa neist on haigestunud 2. tüüpi diabeeti, millel on küll geneetiline eelsoodumus, kuid mida peamiselt seostatakse vähese kehalise aktiivsuse ja ebatervislike toitumisharjumustega ning sellest tingitud ülekaalu ja rasvumisega.
Pärnus toimuval koolitusel räägib Tallinna Tervishoiu Kõrgkooli õppejõud, diabeedispetsialist ja toitumisterapeut Maarja Randväli tervisliku eluviisi olulisusest ning jagab nõuandeid toitumise, füüsilise aktiivsuse ja vaimse tervise hoidmise kohta.
2. tüüpi diabeedi puhul on olulisel kohal tasakaalustatud toitumisharjumuste ja aktiivsema eluviisi kujundamine ning regulaarne veresuhkru taseme kontrollimine. Diabeedi ravi eesmärk on hoida veresuhkru tase optimaalses vahemikus, et vähendada südame- ja veresoonkonna haiguste tekkeriski. Veresuhkru taseme tugevad kõikumised põhjustavad kahjustusi veresoontes ja närvides ning selle tervisenäitaja jälgimine aitab vältida tüsistusi.
Koolituse teises osas tutvustatakse pideva glükoosimonitooringu süsteemi ja uusimat Dexcom ONE+ sensorit. Alates käesolevast aastast kompenseerib Tervisekassa 2. tüüpi diabeeti põdevatele inimestele, kellel on püsiv insuliini defitsiit ja raviskeemiga määratud lühitoimeline insuliin, pideva glükoosimonitooringu seadme. See on märkimisväärne edasiminek, sest sensor aitab diabeeti oluliselt paremini hallata: teha teadlikumaid raviotsuseid, koostada tõhusamalt raviplaani ja saavutada stabiilsemaid veresuhkru näite.
Käsivarrele või kõhule paigaldatud sensor mõõdab veresuhkru taset iga viie minuti tagant ja saadab näidud Bluetooth-ühenduse kaudu nutitelefoni või spetsiaalsesse vastuvõtjasse. Eestis enim kasutatav Dexcom ONE+ seade võimaldab veresuhkru taset ööpäev läbi reaalajas jälgida ning soovi korral jagada oma näitusid ka lähedastega, pakkudes neile suuremat turvatunnet. Glükoosisensoreid saab soodushinnaga osta digiretsepti alusel, mille saab väljastada endokrinoloog või sisearst.
Koolitus on tasuta.
Aadress: Riia mnt 70, Pärnu linn
Päisepilt: Maarja Randväli. Foto: Liikumisharrastuse kompetentsikeskus