Ingvar Saare
Lääneranna vallavanem
Head põllumajandusettevõtjad, on avanenud meede, mis toetab kütusevaru hoiustamiseks vajalike seadmete/ehitiste soetamist/rajamist. Taotlusvooru eesmärk on tagada toidu tarneahela varustuskindlus ja põllumajandusettevõtjate toimepidevus. Teisisõnu – kui on kriis (elektrikatkestus, üleujutus, sõjaolukord), et piirkonnas oleks tagatud piisav kütusevaru. Taotlusvoor on avatud 11.–30.12.2024. Väga palju aega taotlemiseks ei ole.
Kriisiolukorras peab ka Lääneranna vald tagama avalike teenuste toimimise. Lisaks on vajadusel kohustus (olenevalt kriisist) luua evakuatsioonipunktid või tagada kerksuskeskuste töö (kohad, kus elanikud saavad mobiile laadida, uudiseid kuulata, sooja toitu valmistada jmt). Selleks on vald soetanud ja soetamas diiselgeneraatorid, et kriisis tagada elektrivarustuse olemasolu vähemasti neis kohtades. Generaatorid vajavad töötamiseks kütust ja kriisiolukorras ei pruugi tanklatest olla võimalik kütust saada.
Seepärast ka käesolev meede on välja töötatud, et igas piirkonnas sh Lääneranna vallas, oleks piisav kütusevaru ning toetatakse vastavate mahutite ostmist (kütuseostu ei toetata).
Pöördumise mõte on teavitada Teid vastavast toetusvõimalusest. Kui otsustate toetust taotleda ja kütusevaruks vajalikud vahendid soetada, soovime Teie ettevõttega sõlmida kokkuleppe, mis aitaks planeerida ja tagada ka valla toimepidevuse tagamiseks võimaliku kütusevaru. Mida selle juures mõtleme? Piltlikult öeldes võiksime kokku leppida, et näiteks viiest tonnist 500L (10%, või ka näiteks 20% ehk 1000L) on varus KOV kriisivaruna. Täpsema jaotuse saame kokku leppida.
Paraku ei ole meil võimalik rahaliselt seadmete soetamist toetada. Samas on toetusmäär 70%, mis on tavapärasest kõrgem. Kui kütus läheb kasutusse, siis selle eest KOV loomulikult tasub, st kütuse kättesaadavuse korral tagame mahuti taastäitmise kasutatud mahus (või näiteks +10% varu tagamise tasuna vmt). See on juba täpsema kokkuleppe küsimus.
Tegemist on nn ennetava meetmega ja täpsed koostöökokkulepped saame sõlmida nendega, kes kavatsevad toetust kasutada. Kui Teil juba on kütusemahutid, siis oleksime eelkirjeldatud kokkuleppe sõlmimisest samuti huvitatud. Meie eesmärk on tagada elanikkonnale kriisiolukorras teenuste osutamine ja nii meie kui ka riik näeb, et seda on kõige mõistlikum teha koostöös ehk siis et tagatud oleks nii toidu tarneahela toimimine kui elanikkonnakaitse.
Kui Teil on huvi antud meetme raames toetust taotleda või on Teil juba kütusevaru, milles osas oleksite valmis ka vallaga varu tagamise kokkuleppe sõlmine, võtke ühendust Lääneranna valla elanikkonnakaitse spetsialisti Ragne Kalmetiga e-maili aadressil ragne.kalmet@laaneranna.ee. Piisab e-kirjast, kus teavitate, et olete toetust taotlemas ja võime läbi rääkida kütusevaru tagamises.
Isegi kui Te seda kokkulepet ei soovi sõlmida, on meie huvi ära kaardistada võimalik kütusevaru maht Lääneranna vallas – kui peate võimalikuks avaldada, siis meile oleks väärt info ka teadmine, mitu liitrit kütust suudate juba täna ilma täiendavat võimekust rajamata varus hoida (töötavate mahutite maht Teie ettevõttes). Infot kasutatakse Lääneranna valla elanikkonnakaitse alaselt ning ei avaldata üksikute ettevõtete lõikes.
Põllumajandusettevõtja vedelkütuse varustuskindluse investeeringutoetus
- Taotlusvoor on avatud 11.–30.12.2024.
- Toetuse saamiseks esitab taotleja selleks ettenähtud tähtajal PRIA-le elektrooniliselt taotluse ja selles esitatud andmeid tõendavad dokumendid.
- Toetust saavad taotleda põllumajandustootjad, kelle omatoodetud põllumajanduslike toodete müügitulu on vähemalt 14 000 eurot.
- Toetus on mõeldud vähemalt 5000 liitri vedelkütuse hoidmiseks või ladustamiseks vajaliku ehitise ehitamist, masina või seadme ostmist kui ka AdBlue vedeliku hoidmiseks või ladustamiseks vajaliku masina või seadme ostmist (võib olla liikuv).
- Toetuse eelarve on 5 000 000 eurot. Toetuse maksimaalne suurus on 1 000 000 eurot ühe taotleja kohta ning toetuse määr kuni 70% toetatava tegevuse abikõlbliku kulu maksumusest.
- Investeering tuleb teha, sealhulgas esitada kõik toetatava tegevuse elluviimist tõendavad dokumendid, ning võtta toetuse abil ostetud või ehitatud vara sihipäraselt kasutusse hiljemalt 30. septembril 2025.
- Tankurpaakide andmed kantakse ka tsiviiltoetuse registrisse.
- Määrus „Põllumajandusettevõtja vedelkütuse varustuskindluse investeeringutoetus“ kavandati ja toetust makstakse „Eesti maaelu arengukava 2014–2020” alusel.
Päisepilt: Adobe pildipank