Lilli Lumera
Lääneranna Vallavalitsus
Avalike suhete spetsialist ja Lääneranna Teataja toimetaja
Lääneranna Vallavalitsuse 2022. aastal välja kuulutatud 2023. aasta kaasava eelarve konkursil hääletati enim Oidrema Külaseltsi projektiidee poolt, mis nägi ette välilauatenniselaudade paigaldamise nelja külasse. Projekti elluviimist takistas aga ootamatu 1700-eurone hinnatõus. Kuna külaselts ei suutnud lisaraha leida ega soovinud projekti osaliselt teostada, tagastati vallale projekti jaoks eraldatud rahasumma.
Käesoleva aasta sügisel tegi Lääneranna Vallavalitsus ettepaneku ellu viia kaasava eelarve konkursil teise koha saavutanud projekti – Werderi (Virtsu) discgolf’ipargi rajamise. Projekti esitajad, MTÜ Virtsu Vilistlased, olid ettepanekuga nõus ning 14. oktoobril allkirjastati kahepoolne leping.
Virtsu Vilistlased MTÜ juhatuse liikme Karin Madissoni sõnul on discgolf’iraja ettevalmistustööd väldanud juba pikemat aega. Varasemalt on paigaldatud 4 discgolf’ikorvi. Kolm aastat tagasi hakati laiendama rada nii, et sellest saaks täismõõtmetes 18 korviga rada. Korvid on olemas ja nüüd, sügisel oli jõutud kooskõlastuste ja paigalduse faasi. „Kaasava eelarve toetuse abil saame raja paigaldusega hoogsamalt edasi minna ja teha maastiku planeerimis- ja paigaldustööd. Täismõõtmetes discgolf’irada algab Virtsu Arenguseltsile kuuluva mõisatalli juurest ja kulgeb Karin Bergi maadelt vana klubihoone künkataguse kaudu Virtsu mõisaparki ning sealt mõisaväravate kaudu Virtsu Kooli tagusele, staadionile viivale haljasalale. Kuna rada kulgeks üle nii MTÜ, valla kui ka eraisikute maade, siis on selleks kulunud küllaltki palju ettevalmistusaega. Samuti oli vaja Muinsuskaitseameti kooskõlastust. Tänaseks on kõik kooskõlastused olemas ja oleme väga tänulikud kõigile, kes on sellele kaasa aidanud,“ annab Madisson ülevaate.
Kaasava eelarve toetuse konkurss kuulutati välja kaks aastat tagasi
Lääneranna Vallavalitsus kuulutas 2022. aasta juunis välja kuni 5000 euro väärtuses kaasava eelarve projektikonkursi. Ideid võeti vastu sama aasta septembrikuu jooksul ja rahvahääletusele pääses 3 ideekavandit:
- Välijõusaal Varblasse
- Välilauatenniselauad Oidremale, Koongasse, Paadremale ja Vatlasse
- Werderi (Virtsu) discgolf
17.–30. oktoobril 2022 toimunud hääletusel pälvis enim hääli Oidrema Külaseltsi projektiidee: välilauatenniselauad Oidremale, Koongasse, Paadremale ja Vatlasse. Valla ja seltsi vaheline leping sõlmiti kaks kuud hiljem, 5. jaanuaril 2023. aastal. Leping nägi ette, et välilauatenniselauad paigaldatakse 12 kuu jooksul.
Oidrema Külaselts katkestas projekti
Nelja välilauatenniselaua kogumaksumus oli esialgu 5256 eurot. Oidrema külaseltsi esindaja Karoliina Posti sõnul läks projekt poole aasta jooksul hüppeliselt kallimaks. „Esitasime idee ja tegime hinnapäringud 2022. aasta juunis. Leping vallaga allkirjastati pool aastat hiljem – 2023. aasta alguses. Olime sunnitud tegema uue hinnapäringu ja uue pakkumuse järgi oli projekti kulu 6696 eurot. Tegime hinnapäringud ka teistele sarnaseid tooteid pakkuvatele ettevõtetele, aga mitte ükski ei teinud paremat pakkumist. Saime kokku projekti kaasatud külaseltside esindajatega ning üritasime võimalikku lahendust leida, kuid selgus, et ka külaseltside omavahenditest ei õnnestu meil puuduvat summat kokku saada,“ selgitas Oidrema külaseltsi esindaja.
Lisarahastust projekti elluviimiseks taotleti ka Pärnumaa Arenduskeskuse kohaliku omaalgatuse programmist, kuid üle mitme küla paiknev investeering ei vastanud meetme tingimustele. Pooliku projekti elluviimist Oidrema Külaselts õigeks ei pidanud ning 2024. aasta aprillis kandis Oidrema külaselts vallavalitsusele projektirahad tagasi. „Oleme Oidrema, Koonga, Paadrema ja Vatlaga ühtehoidev piirkond. Hääle sellele projektile olid andnud kõigi nende külade elanikud. Ei tundunud õige, et paigaldame vaid kolm välilauatenniselauda. Kes siis ilma oleks jäänud? Meie eksimus oli see, et me ei rääkinud kogukonnaga enne projekti koostamist erijuhtumeid läbi. Nii jäigi projekt teostamata,“ avaldas Post kahetsust.
„Kogukonnale oli see raske otsus, kuid leidsime, et parem on projekt üldse teostamata jätta, kui teha seda poolikult,“ sõnas Post. „Loodame, et tulevikus suudame ühiselt leida uusi võimalusi ja viise, kuidas sellised väärtuslikud ideed ellu viia. Oleme õppinud sellest kogemusest ja soovime edaspidi olla veelgi tähelepanelikumad ning kaasata kogukonda juba projekti algfaasis, et vältida sarnaseid olukordi,“ lisas Post.
Kaasava eelarve projekti toetus anti projektile Werderi (Virtsu) discgolf
MTÜ Virtsu Vilistlased esindaja Karin Madissoni sõnul on Virtsu olnud ajalooliselt igati sportliku kogukonnaga alevik. „Moodsamate spordialade, nagu näiteks discgolf, populaarsemaks muutumisel nõutakse ka siinkandis võimalusi nendega tegeleda.“
Virstu discgolf’ipargi rajamisega alustati kolm aastat tagasi. Projekti on panustatud MTÜ oma vahendeid, palju on olnud sponsorite ja vabatahtlike abi. Vald toetas ettevõtmist projekti viimases etapis kaasava eelarve projekti toetusega, mis on ligi 5000 eurot, ja 5-aastase maa tasuta kasutuslepinguga.
„Juba kolmandat aastat valmistutakse Virtsu kogukonnas täismõõtmes discgolf’iraja loomiseks. Discgolf’iraja idee alguseks võib pidada 2014. aastat, mil MTÜ Virtsu Arenguselts paigaldas esimesed 4 korvi Virtsu kooli kõrvale MTÜ Hanila Toetusgrupi ja K.Met AS abiga,“ annab Madisson ülevaate.
„Projekti on panustanud mitmed kogukonnaliikmed aga kõige suurema panuse ettevalmistusprotsessis on andnud Ain Noor, Mardo Leiumaa, Aimar Roomets, Karin Madisson, Anni Pea ja Jüri Mõniste. Entusiastlikud discgolf’imängijad Mario Ainumäe, Martin Pere, Vaido Veek ja Timo Roomets on võtnud südameasjaks korralike viskealadega raja loomise ja korvide paigaldamise ning tulevikus nende kasutuses hoidmise. Tänu neile noortele Virtsuga seotud meestele on ideest saanud käegakatsutav tulemus. Talgute ja toetuse abil on korda saanud Virtsu mõisatalli tagune ja ka muud ümbruskaudsed alad, kuhu korvid paigutatakse. Suured tänud kogu ägedale Virtsu kogukonnale!“ on Madisson tänulik.
Discgolf on Virtsus eriline ja vajalik mitmel põhjusel:
- Omanäoline maastik. Virtsu asub poolsaarel, mis pakub erakordselt huvitavaid võimalusi raja planeerimiseks nii maastiku kui ka ajaloolise keskkonna vaatest.
- Täiendav vaba aja veetmise võimalus kõigile vanusegruppidele.
- Võimalus korraldada discgolf’ivõistlusi.
- Kasvab sise- ja välisturismi potentsiaal. Virtsu discgolf’irada täidab olulise tühimiku Lääne-Eesti ranniku radade võrgustikus, sidudes Pärnumaa ja saarte discgolf’ikogukondi.
Päisepilt: Virtsu discgolf’iraja rajamisega tehti algust kolm aastat tagasi. / Foto: Gerli Umal