Lilli Lumera
Lääneranna Vallavalitsus
Avalike suhete spetsialist ja Lääneranna Teataja toimetaja
Mälumängusarja MÕMM eestvedaja Peeter Kodar toob sel sügisel mängu uue pöörde: seekord kutsutakse Lääneranna valla ettevõtete esindajaid omavahel mõõtu võtma. Mälumäng toimub novembri lõpus Lihula Kultuurimajas ning külalisküsijana astub üles tuntud poliitik, ajakirjanik ja mälumänguekspert Enn Eesmaa.
Vestleme Enn Eesmaaga, et uurida, kust pärineb tema teadmistejanu ning kas ja kuidas on mälumäng aastakümnete jooksul muutunud.
Kuidas ja millal tekkis teil huvi mälumängude vastu? Kas teie teadmistejanu on alati olnud tugev, või on see kujunenud ajapikku elukogemuste ja lugemuse najal?
Ega ma koolis eriline oivik olnud. Üpris varakult huvitusin teatrist, sest mu isa Enno Eesmaa oli Estonia teatris laulusolist. Ka ajalugu läks korda, kuigi n-ö Vene ajal oli see õppeaine tugevasti Moskva poole kreenis. Mälumängud hakkasid huvitama, kui Soome telest sai neid vaatama hakatud. Esko Kivikoskist sai oma rahva lemmik. Meil sai selleks Hardi Tiidus, kellega koos tegime hiljem Eesti televisioonis mitmeid saatesarju. Ühe korra koguni koos Esko Kivikoskiga. Esialgu oli peamine saatejuht Valdo Pant, aja jooksul saime ka Toomas Ubaga hakata kaasa lööma. Hiljem täienes me seltskond veel mitme saatejuhi ning küsimuste koostaja võrra.
Kas mälumängu küsimuste koostamine ja teistele teadmiste jagamine on teie jaoks pigem kirg, hobi või midagi, mis aitab vaimu erksana hoida?
Üsna kindlalt vastan, et tähtsad on kõik kolm põhjust. Toona, kui mälumängudega alustasime, polnud internetti, äppe ega näppe. Olid küll teatmeteosed, kuid nende andmemaht oli piiratud. Tuli kõvasti vaeva näha, et küsimusi koostada ning neile vastata. Meid innustas teadmine, et rahvas vaatas meie mälumänge suure huviga.
Te olete kogenud palju nii karjääris kui ka elus. Milliseid uusi eesmärke või väljakutseid te endale lähiaastateks seadnud olete?
Minu vanuses seab uljale fantaasiale piire tervis. Esialgu mul suuri probleeme pole olnud, kuid ühel halval päeval võib kõik muutuda. Lähimate aastate ülesanne on Riigikogus vastu pidada, teha üha uusi kuuldetunde Raadio Kuku „ENNtsüklopeedia“ saatesarja, mida ausalt öeldes teen suure mõnuga, sest püüan mulle antud aega mitte lobisemisele raisata, vaid pakkuda kuulajatele meenutusi kunagi elanud suurkujudest kultuuris, teaduses ja poliitikas. Nooremate osas aga loodan, et neist mõnigi huvitub mu saates käsitletud teemadest. Tean, et nii ongi juba juhtunud. Ehk lühidalt – täidan lünki, tuletan meelde ja julgustan ka praegusel tehnikaajastul mõnd raamatut kätte võtma, et tajuda, kui toredaid elamusi lugemine pakub.
Kuidas soovite, et teie pärand – olgu see siis ajakirjaniku, poliitiku või mälumänguküsimuste koostajana – tulevikus meelde jääks?
Tulevikus mäletatakse vaid kõige suuremaid ja andekamaid. Ning neidki üsna häguselt. Paraku mäletatakse ka neid, keda üldse meenutama ei peaks. Kas olete pannud tähele, kui uskumatult palju on History telekanalis saateid Hitlerist, aga kui vähe Newtonist, Mozartist või Shakespeare’ist? Oma tagasihoidlikul moel püüan raadiolainetel seda kummalist balanssi muuta.
Millest te tavaliselt küsimuste ja saadete koostamisel lähtute? Kas on kindel teema või valdkond, millele keskendute?
Minu saadetes on iga uus kuuldetund otsekui ise ooperist. Kõige esimesed kaks saadet olid Aleksander Suurest, järgmistes aga keskendusin kirjanike, teadlaste, heliloojate ning solistide elule ja loomingule. Tähistan ka juubeleid – üsna hiljuti tegin saated Tõnis Mägist ja Ivo Linnast. Kokku on Kuku laineil eetris olnud juba üle seitsmekümne teabetunni. Neid on imelihtne uuesti kuulata ning olen saanud teada, et paljud mälumängijad on need saated üles leidnud.
Kuidas tasakaalustate keerukuse ja lihtsuse, et küsimused oleksid huvitavad, aga mitte liiga rasked?
Kui esitatakse 20 ja rohkem küsimust, siis ei ole raske tasakaalustada. Loomulikult peab silmas pidama mängijate taset ja ettevalmistust. Oma saadetes kasutan nii kommentaare kui põhiteemaga otseselt seotud muusikat. Kirjanike puhul otsin esimesel võimalusel Eesti Raadio arhiivist üles katkendid või stseenid me näitlejate esituses. Siinkohal ütlen meelsasti, et „ENNtsüklopeedia“ saatesari sünnib Kuku ja Rahvusringhäälingu koostöös.
Kas olete märganud, et osalejate teadmised on aja jooksul muutunud? Kuidas olete oma küsimusi sellele vastavalt kohandanud?
Mõnede noorte teadmised, ka minu poja omad, on vahetevahel hämmastavad. Lisaks sellele, mis nende elus praegu toimub, teavad nad mõnikord ootamatult palju ka selle ja nende kohta, kes elasid ja tegutsesid enne nende sündi. Ma ei räägi maailmakuulsustest, vaid neist, kellest viimastel aastatel on üsna vähe juttu olnud. Täna pole niivõrd tähtis omada mehaanilist mälu, vaid teada seda, kust oma küsimustele vastuseid leiab. Muide, nii arvasime juba siis, kui poole sajandi eest mälumänge tegime.
Kui palju aega kulub keskmiselt ühe küsimuse koostamiseks? Kas teete selleks ka eeltööd või on teatud teemad juba varasemast meeles?
Sellele küsimusele on raske vastata, sest mõjureid on mitmeid. Ennekõike see, kes mängima asuvad, kas küsimused on ühel või mitmel teemal, ehk koguni rubriigist „Varia“. Igal juhul peab keerukamaid küsimusi koostades kontrollima ning mõtlema ka selle peale, kas vastuse variante võib rohkem kui üks olla.
Milline on olnud teie enda kõige meeldejäävam mälumänguga seotud kogemus?
Neid on olnud palju. Kindlasti oli üks nendest see päev, mil esimest korda tegin mälumängusaadet koos Valdo Pandi ja Hardi Tiidusega. Ühe korra olen olnud saatejuht ka Eesti ja Soome telemängus „Naaberlinnad“, millest kahjuks ei saanud saatesarja.
Kas on mõni valdkond, mida te soovitaksite osalejatel rohkem uurida, et järgmisel MÕMM-i võistlusel edukalt hakkama saada?
Olen korraldajatega kokku leppinud, et võin küsimusi koostada oma vabal valikul. Kindlasti ei teeks paha, kui mängijad kuulavad „ENNtsüklopeedia“ sarjast neid saateid, mis neile rohkem huvi pakuvad. Arvan, et mõnegi küsimuse koostan selle sarja materjalide põhjal.
Lääneranna vald on tuntud rikkaliku ajaloopärandi ja eripärase looduse poolest. Mida teie siinse piirkonna puhul väärtustate?
Eesti on ilus igal pool. Lääneranna vallas on üsna palju kaunist loodust, mida oleme kaitsta otsustanud. Teie kandis elab mõnigi mu tuttav ning kuna kandideerisin Riigikokku Läänemaal ja saartel, siis see on loomulik. Hälvatis elas mu kunagine telekolleeg Rein Hanson.
Enn Eesmaa mälumängusarja MÕMM videoküsimusele saavad vastata kõik ja vastajate vahel loositakse välja auhinnad.
Küsimuse vastus saada hiljemalt esmaspäeval, 25. novembril e-posti aadressil peeter.kodar@gmail.com. Vastanute vahel loositakse välja kolm auhinda reedel, 29. novembril Lihula kultuurimajas toimuval Lääneranna ettevõtete mälumängul.
Päisepilt: Enn Eesmaa / Foto: Peeter Kodar