Lilli Lumera
Lääneranna Vallavalitsus
Avalike suhete spetsialist ja Lääneranna Teataja toimetaja
Aasa Mesi on enam kui lihtsalt mesi – see on Lääneranna valla puhta looduse ja Eesti mesindustraditsioonide kvintessents. Kolmandat põlve mesinikud, kes on pärandanud oma teadmised ja oskused isalt pojale, toodavad siin mahemett, mis on saanud ka rahvusvahelist tunnustust. 2024. aastal pälvis Aasa Mesi Londoni rahvusvahelisel maitsete konkursil auhinnalise tunnustuse, kinnitades sellega oma positsiooni maailma parimate meetootjate seas.
Uurime meetootjalt Raimo Mihkelsonilt, mis on ettevõtte edu pant ja millised on tulevikuplaanid.
Milline oli teie esimene reaktsioon, kui kuulsite, et olete saavutanud London Honey Awards 2024 konkursil mee kvaliteedi kategoorias kuldmedali?
Olime meeldivalt üllatunud, sest konkursil osales 35 riiki üle maailma. On hea meel tõdeda, et eestimaist mett nii kõrgelt hinnatakse. Eesti mesinikud on tuntust kogunud ka maailmas uuendusliku mee DNA loomisel, mis parandab mee päritolu tuvastamist. Aasa Mesi on samuti andnud oma panuse Eesti mee DNA loomisel.
Kuidas on mesinduse traditsioonid ja teadmised isalt pojale edasi antud?
Esimesed teadmised sain lapsena taru kõrval isa kuulates ja jõudumööda aidates. Aga enne Aasa Mee tegevuste planeerimist omandasin mesinduse eriala Olustvere Teenindus- ja Maamajanduskoolis.
Kuidas kirjeldaksite mee maitseerinevusi, mida teie mesilased piirkonna taimedelt korjavad?
Toodame mahemett ja seetõttu toimetavad meie mesilased valdavalt metsaaladel, mis oma liigirikkusega annavad meele sügava ja mitmekülgse maitse. Lääneranna puhtas looduses on headeks meetaimedeks paakspuu, kukerpuu, angervaks, põdrakanep, kanarbik.
Kuidas on Aasa Mesi saavutanud ja säilitanud mahetootja staatuse?
Oleme 2015. aastast sertifitseeritud mahemee tootja. Oleme valinud selle tee, sest see on rahvusvaheliselt tunnustatud kvaliteedimärk ja Lääneranna vallas võimalik, sest siin on piirkondi, mis on eemal intensiivsest põllumajandusest. Siiski tuleb igal aastal enne korjeaja algust mesilagruppide asukohad üle vaadata, et nõuetele vastavus oleks tagatud. Ka Põllumajandus- ja Toiduameti järelevalvespetsialistid külastavad igal aastal meie ettevõtet, et mahesertifikaadi kehtivus oleks nõuetele vastavusega tagatud.
Kui palju on Teil mesilastarusid ja kui suur on toodang?
Aasa Mesi peab 100 mesilastaru, millest igaühes elab tipphooajal kuni 80 000 mesilast. Ühe taru toodang on keskmiselt 40 kilogrammi mett aastas.
Millised on olnud suurimad proovikivid, millega olete mesinduses aastate jooksul silmitsi seisnud ja kuidas olete nendest üle saanud?
Nii nagu teisedki väikeettevõtjad, olen pidanud tegelema kõigega: alates raamatupidamisest ja lõpetades müügitöö ja ehitustegevusega. Ei saa unustada ka mesindamist metsas.
On olnud põnev ja väga arendav teekond. Mul on olnud toetav perekond ja head sõbrad, kelleta seda tööd ette ei kujutakski.
Suurimad väljakutsed on olnud investeeringuteks vahendite leidmine. Olen palju asju ise teinud ja püüdnud protsessi nautida. Siiani on see õnnestunud.
Milliseid tulevikusuundi ja arenguvõimalusi näete Aasa Meel, eriti arvestades hiljutist rahvusvahelist tunnustust?
Pean enda tegevust elustiiliettevõtluseks. Mul on põhjust olla maal, mis on minu keskkond. Peale rahvusvahelist kvaliteedikonkurssi on meie ettevõtte vastu huvi tuntud Iirimaalt ja Prantsusmaalt. Ettevõttel on teatav kasvupotensiaal, aga kas see ka realiseerub, näitab aeg.
Kust võib leida Aasa Mesi mahetooteid ja kas on plaanis kasvatada rahvusvahelist tuntust?
Oleme keskendunud kohalikule turule ja soovin pakkuda tarbijatele kõrget kvaliteeti. Töötame selle nimel iga päev. Meie tooted on saadaval Talu Toidab lettidel Rimi kauplustes üle Eesti, Pärnus Taluturul ja Tallinnas Ökosahvris.
Oleme esindatud ka restoranides. Meie mett kasutab Baltikumi ainus khe Michelini tärniga pärjatud restoran 180 kraadi by Matthias Dieter. Samuti Mimosa restoran Tallinnas Nõmmel ja Sauga Alexela Täkupoisi restoran eelistab meid kõigile teistele meetootjatele.
Meevalikus on hetkel kolm sorti: metsaõite, kreemjas ja kanarbikumesi. Lõpel asuvas meemajas on tootevalik laiem. Lisaks meele on pakkuda mahedat õietolmu, suira, taruvaiku, vaha ja vahaküünlaid. Huvi korral võtke ühendust +372 516 2347, raimo@aasamesi.ee. Lisainfot leiab kodulehel aasamesi.ee.
Kuidas on Aasa Mesi seotud kogukonnaga, ja milline on olnud teie roll kohaliku piirkonna arengus?
Olen ise sündinud ja kasvanud Lõpel ning pean ennast aktiivseks kogukonnaliikmeks.
Koos mõttekaaslastega asutasime 20 aastat tagasi MTÜ Lõpe Noored, mis tegutseb aktiivselt siiani. Mulle läheb väga korda noorte käekäik kogukonnas. Aasa Mesi on sponsorluse korras toetanud erinevaid ettevõtmisi.
Mida sooviksite öelda inimestele, kes pole veel teie mett proovinud? Mis teeb Aasa Mee tooted eriliseks?
See mesi toob esile Lääneranna puhtast loodusest ja väekast taimestikust pärinevad parimad maitsed. Proovige kindlasti!
Päisepilt: Raimo Mihkelson / Foto: Lilli Lumera