Triin Raave
Virtsu Rahvamaja juhataja
Nagu paljudes teistes rannikukülades, süüdati ka Virtsus 31. augustil muinastulede öö ajalooline märgutuli. Tänaseks juba uhkeks traditsiooniks saanud üritusel saadeti mõne aasta eest väärikalt tuleteele vana kaluripaat, sel korral mitme meetrite kõrgune tuleskulptuur.
Eluruum arhitektuuribüroo, Unolik täispuitmööbli, Werderholmi ning MTÜ Virtsu Rannahoone vabatahtlike koostöös loodud skulptuuri ehitamiseks ning Virtsu Rannahoone kaunistamiseks korraldati eelnevalt talgud, millesarnased on Virtsu elanike seas viimastel aastatel aina populaarsemaks saanud.
Virtsu muinastulede öö lõkke süütamise kõne kandis seekord lauldes ette Toomas Lunge, kelle „Kaua sa kannatad“ kõlas Virtsu Rannahoone uue ja uhke katuse all võimsa ühislauluna. Publikut jagus ohtralt kogu vallast ja kaugemaltki – käiku läksid kõik toolid, kastid ja kaablirullid, kuid ikkagi sai osa kuulajatest kontserti ja tulemöllu jälgida paremat vaadet võimaldavatelt seisukohtadelt.
Kust sai alguse muinastulede öö traditsioon?
Muinastulede öö traditsioon pärineb viikingiajast, kui Läänemere rannikul kasutati märgutulesid meremeestele tee näitamiseks ja hoiatuste edastamiseks. Tava taastati 1992. aastal Eestis ja Soomes, ning hiljem liitusid sellega ka teised Läänemeremaad. Augusti viimasel laupäeval süüdatakse lõkked mere ääres päikeseloojangul kell 21.30. 2009. aastal muutus sündmus üle-eestiliseks ning veebikaardi kaudu registreeritakse igal aastal üle 700 lõkke ja tuhandeid osalejaid.
Päisepilt: Muinastulede öö tuleskulptuur (Virtsu 2024) / Foto: Petra Westers Andersson