Lilli Lumera
Lääneranna Vallavalitsus
Avalike suhete spetsialist ja Lääneranna Teataja toimetaja
Lääneranna vald on astumas haridusmaastikul olulist sammu – 1. septembrist alustab tegevust valla koolide ühendamise tulemusena Lääneranna Gümnaasium. Pühapäeval tähistatakse kooliaasta avaaktustega kooliaasta algust Lihulas, Kõmsil ja Virtsus, samas kui Koongas ja Varblas toimuvad avaaktused esmaspäeval, 2. septembril.
Uue kooli suurim õppekoht asub Lihulas, kus õpilased saavad haridust alates esimesest klassist gümnaasiumi lõpuni. Lisaks tegutsevad kuueklassilised õppekohad Kõmsil, Koongas ja Varblas ning Virtsus neljaklassiline õppekoht. Augustikuu seisuga on Lääneranna Gümnaasiumis 390 õpilast (298 Lihulas, 28 Kõmsil, 26 Varblas, 21 Koongas, 17 Virtsus) ja 58 õpetajat.
Üks juht ja ühised eesmärgid
Lääneranna Gümnaasiumi pikaajaliseks eesmärgiks on anda täisväärtuslikku, laiapindset ja kvaliteetset üldharidust. Septembris tegevust alustava uue haridusasutuse direktori kohale astub endise Lihula Gümnaasiumi direktor Rasmus Lippur. Tegutsemiskoha koordinaatorid alustavad tööd Koongas, Kõmsil, Varblas ja Virtsus. Kogukonnajuht, õppejuht ja haldusjuht asuvad Lihulas, aga täidavad tööülesandeid kõikides tegutsemiskohtades.
Suure kooli juhtimine on meeskonnatöö. „Suures plaanis minu tööülesanded varasemast väga ei erine. Võtan arvesse kooli tegutsemiskohtade ja õpilaste ning töötajate arvu suurenemise. Esialgu on suurimaks väljakutseks vast viiest koolis ka päriselt ühe kooli loomine. Kindlasti on sel teel mitmeid väljakutseid, aga olen veendunud, et saame koos tegutsedes sellega hakkama,“ arutleb Lippur.
Ühtne sümboolika ja koduleht
Lääneranna Gümnaasiumile on loodud logo, millel on säilitatud ka varem kasutuses olnud detailid. Lisaks luuakse ühtne veebiplatvorm ja 1. klassi õppima asujad saavad sarnase sümboolikaga koolimütsid. „Koolimütsid saavad kõigil olema ühesugused, aga külje peal on ikkagi oma tegutsemiskoha embleem. Oleme ühtmoodi erinevad,“ on Lippur lootusrikas.
Ühtne õppekava
Uues koolis saab olema ühtne õppekava. Ka eesmärgid koordineeritakse ühiselt. Ühendkooli pikaajaline eesmärk on anda täisväärtuslikku, laiapindset ja kvaliteetset üldharidust, mis aitab õpilastel haridusteel edasi liikuda teadlikult tehtud valikute ja kaalutud otsuste toel. Parimate tulemuste saavutamiseks viiakse läbi klassiõpetajate koostöökogu ning kooli töötajate koolitusi ja koosolekuid.
Direktori sõnul on ettevalmistused uue kooli käivitamiseks käimas: „Kõikide uue kooli õpetajatega kohtusime möödunud nädalal. Arutasime koos läbi olulised küsimused, kuulasime kõiki ja langetasime kõigile olulised otsused ühiselt. Juba sügisest on meil kavas käivitada mõned projektid, mis hõlmavad kõiki tegutsemiskohti ja kõiki kooliastmeid.“
Õpetajate koolitamine tagab hariduse kvaliteedi kasvu
Tulevikuplaanide hulka kuulub Lääneranna Gümnaasiumis antava hariduse kvaliteedi jätkuv kasvatamine. Kindlasti eeldab see õpetajatelt pidevat enesetäiendamist ja enda kursis hoidmist kaasaegsete õppemeetoditega. Õpetajaid toetavad nende töös innovaatilised õppevahendid, mis asuvad kvaliteetses koolihoones.
„Osaleme juba praegu ja otsime uusi projekte, mis aitavad seatud eesmärkide täitmiseni jõuda. Suhtleme aktiivselt kogukonna liikmetega, ootame ja võtame kõigilt vastu häid ideid. Toetame igati õpetajate ja tugipersonali enesetäiendamist ja haridust. Viime õpetajatele läbi ühiskoolitusi ja jagame kolleegidega koolitustelt saadud teadmisi. Rakendame järjest rohkem ja laiemalt teaduspõhiseid meetodeid ning lähenemisi õppimisele ja koolikorraldusele. Käime teistelt õppimas ja vaatamas, mida annaks meie jaoks kohandada ja millega meie õpilasi paremini õpetada ning kuidas hoida õpilastes õpimotivatsiooni,“ sõnab Lippur.
Uus hoolekogu ja vanematekogud
Lähiajal kutsutakse kokku lastevanemate üldkoosolek, kus valitakse uuele koolile uus hoolekogu, milles on proportsionaalselt esindatud kõik tegutsemiskohad. Lapsevanematel on võimalus moodustada tegutsemiskohtade juurde ka vanematekogud, kes tegelevad konkreetse koha küsimustega ehk põhjalikumalt, aga omavad esindajat ka kooli hoolekogus. „Kui vanematekogud moodustatakse, kohtun hea meelega nende liikmetega, et ühiselt arutada parimaid samme nii konkreetse tegutsemiskoha kui ka terve kooli jaoks. Kogukonna kaasamine on minu meelest äärmiselt oluline ja ma olen kindel, et suudame üheskoos Lääneranna Gümnaasiumist teha hooliva kogukonnakooli, selle kõige laiemas ja paremas tähenduses,“ väljendab direktor koostöövalmidust.
Lihula õppekoha uue koolihoone ehitus
Kooli taristu suurimaks projektiks on Lihulasse uue koolimaja ehitamine. „Oma olemuselt on see väga palju rohkemat kui lihtsalt maja. Kaasaegset ja innovaatilist ning head haridust saab anda heas keskkonnas, mille moodustavad nii tasemel õpetajad, kaasaegsed ja nutikad õppevahendid kui ka õppimist soodustav füüsiline ümbrus, mida kindlasti uus maja pakub,“ sõnab Lippur.
Praeguse Lihula koolihoone küljest lammutati tööõpetuse klass ja seetõttu toimuvad tööõpetus- ja tehnoloogiatunnid tavaklassides. Õppekavas on palju teemasid, mida ei pea trei- või puurpingi taga tegema ja saab kasutada tavalisi klassi või õppida näiteks arvutiklassis jooniseid lugema ning koostama.
Muutunud bussi- ja tunniajad
Bussi- ja koolitundide algusaegade muudatused ei ole küll otseselt tingitud uue ühendkooli loomisest, kuid mõneti erinevaks kujunevad need käesoleva aasta septembrist siiski. Vald on küllalt suur ja hajaasustusega ning valda teenindavad bussiliinid pikad, mistõttu logistiline ülesanne on väljakutsuv. Esmase muudatusena algavad Varbla õppekohas tunnid kell 8.30 ning sellega seonduvalt väljuvad ka liinid 62-1 ja 62-2 Pärnust 10 minutit varem. See võimaldab Varbla ja Tõstamaa vahelistest küladest jõuda Varbla kooli 8.17 ehk enne tundide algust.
Samas muutub ka Paadremalt väljuva koolibussi aeg 30 minutit varasemaks (väljub 7.30), et viia sealtkandist Lihulasse õppima minevad lapsed 7.55 väljuvale bussile nr L31. Koolipäeva lõpus töötab ring vastupidi. Muudatusi võib ette tulla veelgi ja neist teavitatakse ühistranspordi kasutajaid valla infokandjate kaudu.
Lääneranna Gümnaasiumi tegevuse alustamine toob endaga kaasa palju uusi väljakutseid, kuid samas avab ka uusi võimalusi, et luua ühtne ja kaasaegne õppeasutus, mis pakub kvaliteetset haridust kõigile Lääneranna valla õpilastele.
Päisepilt: Adobe pildipank