Tõnu Männik
Eleringi projektijuht
Lihula 330-kilovoldise (kV) alajaama rajamine tähendab suuremat energiajulgeolekut ja varustuskindlust kohalike elanike ja ettevõtete jaoks ning ka piirkonna ja riigi vaates tervikuna. Alajaama rajamine suurendab õhuliinide läbilaskevõimet. Täpsemalt võimaldab uue alajaama ehitamine 110 kV võrgus olevate võimsuste viimist 330 kV transiitvõrku. Suurem liinide läbilaskevõime võimaldab uute taastuvenergia tootmisseadmete või võimalike suurtarbijate ülekandevõrku liitmist.
Alajaam rajatakse asukohta, kus varem paiknes Lihula eelmine 110 kV alajaam ja mis asub praeguse 110 kV alajaama kõrval. Alajaamade teineteise lähedal paiknemine on otstarbekas, kuna alajaamade vahelised ühendused on lühikesed, alajaamade teenindamine on operatiivsem ja selliselt on tööstuslik objekt ühes kohas ning visuaalselt paremini vastuvõetav.
Selle aasta jooksul ehitatakse valmis uue alajaama territoorium ja juhtimishoone ning paigaldatakse osaliselt ka seadmed. Järgmise aasta jooksul tehakse viimased paigaldused ja seadistused. Jaam on töövalmis 2025. aasta lõpuks. Alajaama rajamisel on peatöövõtjaks Connecto.
Peatselt lõppevad üldehitustööd, mis tekitavad kõige rohkem müra. Siinkohal täname lähedal asuvate kinnistute elanikke, kes on olnud väga kannatlikud. Alajaama transporditakse suurem osa seadmeid ja materjale tavaliste veoautodega, kuid on ka suuremõõtmelisi seadmeid (kaks trafot ning üks reaktor), mille transportimisel on liiklus häiritud. Nende transportimiseks kasutatakse eritehnikat, kuid see ei tohiks kohalikke elanikke häirida, vaid võib pigem põnev vaatamine olla. Suuri seadmeid transporditakse tavaliselt öösel, kui liiklus on hõredam. Transpordi täpne aeg selgub hiljem.
Alajaama territoorium on valitud sedavõrd suur, et avariiolukorras oleks võimalik probleem territooriumil lahendada. Trafodel on ümber tule- ja müratõkkeseinad ning trafode all on õlivann, mis kogub trafoõli kokku, et vältida õlireostust. Samale territooriumile rajatakse ka Eleringi laohoone materjalide ladustamiseks.
Päisepilt: Eleringi Lihula 330 kV alajaam / Foto: Elering