Lilli Lumera
Lääneranna Vallavalitsus
Avalike suhete spetsialist ja Lääneranna Teataja toimetaja
Ettevõtja Kärt Lutsar noppis idee liblikaid eksponeerima hakata Londonis asuvast loomaaiast. Juulis seitsme-aastaseks saav Liblikamaja pakub võimalust peale liblikate tutvust teha ka lindude, väikeloomade ja kaladega. Aastatega on üles ehitatud hariv ja mitmekesine programm.
Kust sai alguse kirg liblikate vastu?
Liblikate eksponeerimise mõte tuli minuga kaasa Inglismaalt, kus ma külastasin Londonis asuvat loomaaeda. Seal on üks imekaunis liblikatelk ja see jättis mulle kustumatu mälestuse. Kui Eestisse tagasi kolisime ning perega maale elama asudes laua taha istusime ja arutasime, mis me maal tegema hakkame, siis käisingi oma hullu mõtte välja – teeme liblikamaja.
OÜ Kiisamaa seiklus- ja looduspark on pereettevõte, kus tegutsevad peale minu veel minu elukaaslane Oliver Ehte, ema Antitea Lutsar ja vend Helari Hellenurm. Suuremates projektides ja sündmustes löövad kaasa ka teised pereliikmed.
Kui palju teil liblikaid on?
Liblikaid on võimatu kokku lugeda, neid lendab siin ringi üle saja, võib-olla isegi üle paarisaja, oleneb aastaajast. Talvel vähem, suvel rohkem. Liike on hetkel kuskil 15, aga suvel võib olla veel rohkem.
Kust nad pärinevad ja kuidas neid transporditakse?
Liblikaid transporditakse Eestisse nukkudena. Meie liblikad on pärit Lõuna-Ameerikast, Aafrikast, Aasiast ja Austraaliast. Meie majas lendavad ringi ainult troopilised liblikad.
Millal liblikad paljunevad?
Kevadest sügiseni paljunevad Liblikamajas päris mitmed liblikaliigid. On võimalik näha tervet liblika eluringi alates munast kuni liblikani välja. Juba praegu on meil liblikaröövikuid näidata.
Mida liblikad söövad?
Liblikad on maiasmokad. Neil on imilont, mille abil nad söövad puuviljamahla, lillenektarit ning meie lahustame neile ka mett veega.
Mis on liblika pidamiseks hädavajalik?
Liblikate pidamiseks on hädavajalik neile sobilik keskkond. Lisaks sellele on vaja väga palju teadmisi selle kohta, kuidas liblikaid kasvatada, mis neile eluks vajalik on, kust neid saab jne. See on kõik väga keeruline ja kulukas protsess. Liblikate kasvatamine ei ole odav hobi!
Kui suur on Liblikamaja kõige väiksem ja kõige suurem liblikas?
Kuna meie majas on võimalik näha ainult suurliblikaid, siis kõige väiksema liblika tiivaulatus võib jääda sinna 3–4 cm juurde. Kõige suurem on meil harilik atlaspaabusilm, kelle tiivaulatus võib looduses olla isegi üle 30 cm aga meie suurim on olnud 25,5 cm.
Kas majas on erilisi ja haruldasi liblikaliike?
Sellele on raske vastata, sest nad on meil kõik erilised. Juba näiteks selle poolest, et liblikad ja ööliblikad on ainsad putukad maailmas, kelle tiibu katavad soomused. Mingisuguseid haruldusi meil majas otseselt ringi ei lenda – kõik liigid on üle maailma teada-tuntud erinevatest liblikamajadest. Loomulikult võrreldes meie kohalike Eesti liblikatega on nende suurus ja ka värvikirevus kindlasti paljudele eriliseks üllatuseks, eriti lastele.
Kas Teil on isiklik lemmikliik?
Minule meeldivad alati need kõige suuremad liblikad, aga samas on väga raske nende iluduste seast kindlat lemmikut valida. Mul täitsa oleneb tujust, lemmik vahetub pidevalt.
Mida Liblikamajas veel teha saab?
Liblikamajas ei lenda ringi ainult liblikad, vaid ka seitset liiki papagoid. Meil on linnumaja, mis saab kolme-aastaseks. Lisaks on meil väikeloomi ja väljas suur tiik värviliste tiigikaladega.
Suveperioodil on avatud kodukohvik. Liblikamaja pakub lisaks silmailule hariduslikku tegevust, nimelt viime läbi koolidele ja lasteaedadele mõeldud õppeprogramme. Talvel toimub meil jõulumaa ja ka suvel on palju erinevaid üritusi. Ühtlasi on meie juures võimalik rentida ruume kas siis sünnipäevade, firmaürituste või mõne muu sündmuse jaoks.
Eelmisel aastal lisandus meie teenuste hulka Airsofti mängimise võimalus. Kui sellest veel väheks jääb, siis valmistame käsitööna päris liblikatiibadest ehteid, mida saab kohapealt suveniirina kaasa osta.
Milline on Liblikamaja suveprogramm ja lahtiolekuajad?
Uuel hooajal on meil plaanis mitmeid sündmusi. Taas kord võtame osa avatud talude päevadest, mis on igal aastal ka meie suurim sündmus. Lisaks sellele on plaanis korraldada Liblikamaja peosaalis näitus, erinevaid looduspäevi, ühepäevaseid lastelaagreid ja palju muud. Teemakohase info paneme üles Liblikamaja Facebooki-lehele, kus kõik huvilised saavad end kirja panna. Suvel on Liblikamaja avatud kuuel päeval nädalas teisipäevast pühapäevani kell 11–18. Esmaspäeviti on maja suletud.
Päisepilt: Tava-kroonliblikas / Foto: Liblikamaja