Toomas Toodu
roheKOBARa kogukonnajuht
Kutsume Teid osalema seminaril “Kliimakindlam Pärnumaa – kaldaalde kaitse ja kasutamine”, mis toimub 16. aprillil kell 10-12:30 Estonia Resort Hotel & Spa konverentsikeskuses, A.H. Tammsaare pst 6, Pärnu. Kliimamuutuste tagajärgi on viimastel aastatel kogenud paljud eestlased. Lähiaastatel muutuvad sagedasemaks äärmuslikud ilmastikunähtused nagu põud, kuumalained, tugevad vihmasajud, üleujutused ja maalihked. Kliimamuutustel on juba praegu arvestatav mõju inimeste füüsilisele ja vaimsele tervisele, sest esineb rohkem äärmuslikke ilma- ja kliimasündmusi, millega seoses esineb kahju taristule, varale, kaovad elatusallikad ja väheneb toiduturvalisus.
Pärnumaa on oma asukohast lähtuvalt avatud paljudele kliimamuutustega kaasnevatele ilmastikunähtustele, mis mõjutava otseselt ja kaudselt inimeste heaolu ja nende elukeskkonda. Üheks selliseks nähtuseks on maalihked.
Eestis on maalihkeid kirjeldatud enim just Pärnumaal, kus olulist rolli mängib nõrk savipinnas. Maalihete tekkel on lisaks looduslikele protsessidele oluline mõju ka inimtegevusel. Lihkeid nõlva moodustavas pinnases võivad vallandada näiteks pinnase loodusliku veesisalduse muutmine, loodusliku nõlvakalde muutmine, pinnase massi suurendamine nõlvadel ja liiklusest tulenev vibratsioon.
Seminaril antakse ülevaade projektist Regions4Climate ja selle tegevustest Pärnumaal. Räägime kliimamuutustes Pärnumaal ja esmakordselt antakse ülevaade projekti raames läbi viidud uuringust, kus Tartu Ülikooli teadlased uurisid ning kaardistasid 4 Pärnu linnas asuva jõe lihkeohtlikke jõelõike. Uuringu andmeid kasutatakse tulevikus piirkonna arendamisel tehtavate otsuste tegemisel.
Seminaril keskendutakse järgmistele teemadele:
- Regions4Climate projekti tutvustus ja tegevused Pärnumaal;
- kliimamuutused mõju Pärnumaal;
- Pärnu linna maalihete uuring tulemuste esmakordne tutvustus;
- veekaitseliste piirangute eesmärgid.
Seminar “Kliimakindlam Pärnumaa – kaldaalade kaitse ja kasutamine” toimub Euroopa Komisjoni projekti Regions4Climate osana. Projekti eesmärk on kasutada innovaatilisi lahendusi, et muuta eri piirkondi kliimamuutustele vastupidavamaks, tehes selleks koostööd huvirühmadega. Projekti käigus töötatavad eksperdid välja ja hindavad vastupanuvõime lahendusi, sh uusi tehnoloogiaid, ärimudeleid ja poliitikameetmeid. Projektipartnerid Eestis on SA Pärnumaa Arenduskeskus, Pärnu linn, Stockholmi Keskkonnainstituudi Tallinna Keskus (SEI Tallinn) ja Eesti Keskkonnauuringute Keskus. Projekt kestab 2027. aasta lõpuni.
Registreeri siin: https://fienta.com/et/kliimakindlam-parnumaa