Lilli Lumera
Lääneranna Vallavalitsus
Avalike suhete spetsialist ja Lääneranna Teataja toimetaja
Lääneranna uue koolihoone ehitushange on välja kuulutatud ja loodetavasti juba käesoleva aasta jooksul alustatakse ehitustöödega. Õpetajad ja õpilased saavad ehitustegevusest hoolimata jätkata õppetööd tavapärasel moel olemasolevas õppehoones. Uue hoone arhitektuurne projekt näeb ette, et see rajatakse praeguse koolihoone hoovi parkla asemele. Esmalt lammutatakse vaid üks osa vanast koolimajast ja alles uue koolihoone avamise järel lammutatakse vana tervenisti.
Projekteeritava ala suurus on 58 000 m², millest 25 000 m² on ühiskasutatav. Arhitektid seadsid eesmärgiks olemasolevat keskkonda elavdada ja korrastada nii, et tekib ühtne, terviklik ja põnev linnasüda koolile ja kogukonnale. Vormikeel on mänguline ja liigendab territooriumi, luues kampusliku õpikeskkonna.
Arhitektuurikonkursi võidutöö „Kolmik“ on kolmekorruseline ja koosneb kolmest omavahel ühendatud kuubikust. Üks hooneosa on algklassidele, teine põhikoolile ja gümnaasiumile ning kolmas huvitegevusteks. Liigendatus tagab turvalisuse ja teenuste pakkumise võimaluse. Algklassid saab vajadusel teistest hooneosadest eraldada ja õppetöövälisel ajal on täiskasvanutel võimalik huvitegevusteks mõeldud kuubikut (sh aulat) hobitegevusteks kasutada.
Lisaks õpperuumidele on I korrusele planeeritud garderoob, ühistegevuste ala, puhvet, 200-kohaline aula ja 168-kohaline söökla. II korrusel asub avar, 133 m² raamatukogu. Korrus kõrgemal paikneb lugemissaal ning õpilasesinduse ja kooliraadio ruum. Kahe korruse vahel saavad erivajadusega inimesed liikuda liftiga.
Ehitis on energiatõhus ja A-energiaklassi märgisega. Uude koolihoonesse on kavandatud u 3600 m² kasulikku pinda. Soojapidavuse tagavad kaasaegsed ehitusmaterjalid. Selleks, et õhk liiguks ja soe säiliks, paigaldatakse soojustagastusega ventilatsioonisüsteem, samuti jahutussüsteem ja kaugküttel põhinev põrandaküte. Katusele tulevate päikesepaneelide võimsus on 18 kW.
Väli OÜ maastikuarhitektid on koolihoone ette ja lähedusse kavandanud mitmekülgset aktiivset tegevust võimaldavad tsoonid ning eraldi ala õppetegevusteks ja puhkamiseks. Muidu lagedale koolihooneesisele väljakule kõrghaljastuse lisamine (kuusk, seedermänd, tamm, vaher) liigendab ja raamib välisruumi ning pakub kuumemal ajal ka varju ning eraldatust kavandatud sissesõiduteest.
Koolihoovi rahulikum tsoon jääb vahetult Jaama tänava poole tekkivale väljakule, kuhu on kavandatud istemööbel, lauatennise laud, väiksem mänguseadmetega ala ning lopsakad haljasalad. Õppetegevust on võimalik korraldada väliõppetsoonis koolihoone lääneküljel.
Projektala kirdenurka on kavandatud liigendatud parkimisala (60 parkimiskohta, sh 2 puudega inimese sõidukile). Liigendatud parkla on mõeldud nii kooli- kui ka spordihoone töötajatele, õpilastele, lapsevanematele ja külalistele. Uue sissesõidutee kaudu pääsevad territooriumile teenindusautod. Jaama tänava äärde on kavandatud eraldi peatumistasku, kus on võimalik peatuda ühel kuni kahel koolibussil. Muul ajal saavad lapsevanemad kasutada taskut drop-off-alana.
Vaegnägijatele on mõeldud suunavad taktiilsed roostevabast terasest joontähised, mis juhatavad puudega inimese sõiduki parkimiskohalt peasissepääsudeni.
Jalgrataste parkimine on kavandatud suures osas varikatuse alla, kuid osaliselt ka katmata kohtadena. Kokku on alale kavandatud 104 jalgrataste parkimiskohta (52 jalgrattahoidjat, igaühe külge saab raamist lukustada 2 jalgratast).
Kauss Arhitektuur OÜ arhitektid: Lauri Eltermaa, Kaur Talpsep, Allan Pilter, Sven Vendik, Elise Roos, Anna-Grete Konsap, Kristiina Aasvee.
Väli OÜ maastikuarhitektid: Kristian Nigul, Kadi Nigul, Kadri Uusen.
Päisepilt: Länneranna uus koolihoone / Foto: Kauss Arhitektuur OÜ
1 kommentaar