Triinu Tähe
Kommunikatsioonispetsialist
Erinevad taimekaitsevahendid ning putukate ja näriliste tõrjeks kasutatavad ained toovad igal kevadel kaasa umbes sama palju mürgistusjuhtumeid kui sügiseti seente söömine.
„Lähenev kevad ja algavad aiatööd meelitavad inimesi aina enam õue. Aiatöödega käivad kaasas ka erinevad taimekaitsevahendid ja väetised, mis võivad aga hooletu käitlemise korral olla inimesele ohtlikud,“ sõnab Terviseameti Mürgistusteabekeskuse juht Mare Oder. „On väga oluline, et aeda kahjurite eest kaitsma tõtates ei unustataks ka ennast kaitsta – kindad kätte, mask ette, prillid pähe. Ja kindlasti tasub lugeda kemikaali pakendilt juhendeid selle ohutu kasutamise kohta,“ rõhutab Oder.
Mürgistusinfoliinile 16 662 tehtud kõnedest ilmneb, et üks kümnest kemikaalimürgistusjuhtumist on tingitud taimekaitse- või putukatõrjevahendi valest kasutamisest. Kokku on sel teemal infoliinile helistatud ligi 1450 korral. Kui enim õnnetusi on põhjustanud putukate ja näriliste tõrjevahendid, siis eelmisel aastal sagenesid väetistega seotud juhtumid. Kevadsuvisel hooajal lisanduvad mürgistused taimekaitse- ja umbrohutõrjevahendite tõttu.
Ka Tallinna Botaanikaaia taimekaitse spetsialist Pille Hermann tõdeb, et sageli kasutatakse taimekaitsevahendeid valesti ning ei järgita kasutusjuhiseid.
„Arvestada tuleb näiteks tuule suunaga, mistõttu tasub enne õues kemikaalidega toimetama asumist teavitada teisi koduseid ja naabreid,“ räägib Hermann. „Umbrohu tõrjumiseks mõeldud vahendit kasutades tuleb kõigepealt veenduda, et see ei oleks mitmekordse kangusega kontsentraat. Samuti tasub enne tõrjevahendi kasutamist mõelda, kas see on ka tegelikult vajalik või on olemas muid alternatiive.“
Mida kevadhooajal silmas pidada?
- Kui kaitsed aeda, kaitse ka iseennast!
- Enne kemikaali kasutamist tutvu toote kasutusjuhendiga ning järgi seal soovitatut!
- Loe pakendilt tooteinfot! Sealt saad ka teada, kuidas end konkreetse tõrjevahendi kasutamisel kaitsta. Näiteks õunapuid pritsima minnes kanna kindlasti maski, prille ja kindaid. Vajaduse korral tuleb kanda ka spetsiaalset kaitseriietust.
- Hoia tõrjevahendeid lastele kättesaamatus kohas!
Mida teha, kui kahtlustad mürgistust?
- Taimekaitse- või putukatõrjevahendi sissehingamisest või allaneelamisest põhjustatud mürgistuse esmasteks sümptomiteks on hingamisteede ärritus, iiveldus, oksendamine, kõhuvalu ja -lahtisus.
- Mürgistused on ohtlikud just väikelastele, eakatele ning kroonilistele haigetele, kelle organism reageerib kemikaalidele tugevamalt.
- Kemikaalimürgistuse korral loputa esmalt suu veega. Ära aja kannatanut oksendama, vaid anna talle väikeste lonksudena vett, et allaneelatud kemikaali lahjendada. Tee kindlaks toote täpne nimetus ja/või toimeaine ning hinda võimalikku allaneelatud kogust.
- Olukorra ohtlikkuse hindamiseks ning õigete tegevusjuhiste saamiseks helista mürgistusinfonumbrile 16 662. Helistamine on anonüümne ning nõuandeliin on avatud ööpäev läbi.