Lilli Lumera
Lääneranna Vallavalitsus
Avalike suhete spetsialist ja Lääneranna Teataja toimetaja
Kai Urb on 16-aastane Lääneranna noor, kes on otsustanud lennata eriti kõrgelt. Nimelt osaleb ta ETV teadussaates „Rakett 69“. Uurime täpsemalt, kuidas ta telesaatesse jõudis ja mille muu huvitavaga Kai koolivälist aega sisustab.
Kuidas said teada võimalusest osaleda „Rakett 69“ telesaates?
Olin juba korra varem käinud proovimas ning nägin ka seekord postitust registreerimise kohta. Mõtlesin, et miks ka mitte uuesti proovida. Oleme terve perega saadet juba kaua jälginud ja õde osales samuti mõned aastad tagasi selles saates.
Milline oli su ettevalmistus enne saatesse minekut ja kuidas valmistasid end ette võimalikeks väljakutseteks?
Otseselt ma end ette ei valmistanud, võtsin eelvoorudesse lihtsalt kaasa hea tuju ja tiimitöö valmiduse.
Kuidas kirjeldaksid oma kogemust telesaates?
Inimesed, kes on koos minuga ekraanil, on ülivinged ning ülesanded samuti erilised ja nõuavad tõsist ettevalmistust ja mõtlemist. Mind ei heiduta ka see, et olen hooaja noorim osaleja. Ainus 10. klassi õpilane, teised on 11.–12. klassist ja isegi ülikoolist.
Mis on olnud kõige meeldejäävam hetk või väljakutse, mida meenutad „Rakett 69“ telesaates osalemisest?
Kindlasti oli saates suurim rõõm lahendada loovust nõudvaid ülesandeid. Olen saanud kindlasti uusi kogemusi ja teadmisi ning lähen igale tulevikuvõimalusele vastu hea tuju ja enesekindlusega.
Sind valiti Lääne ringkonnas 2023. aasta Kodutütreks ja said hiljuti ka selle organisatsiooni kõrgeima tunnustuse, hoolsusmärgi. Mis emotsioone see sinus tekitab?
Veidi tuli üllatusena, aga väga suur rõõm oli, et mind nähakse kui kedagi nendeks tunnustusteks väärilist inimest.
Millised on kodutütarde kohustused ja väljakutsed?
Lisaks sellele, et olen Lääne ringkonna kodutütar olen ka osa meie maleva noortekogust, kus olen juhatuse liige ja protokollija.
Olen olnud kodutütarde jõuluballi peakorraldaja. Sain oma tööga päris hästi hakkama, ülesanded said ilusti jaotatud ning kõik õigeks ajaks valmis. Olen olnud ka üks meie väiksematele noortele mõeldud iga-aastase mägramatka peakorraldaja. Alles hiljuti kirjutasin NOT-projekti, et minna väiksemate noortega Tallinnasse reisile, ning see sai ka rahastuse.
Noortevolikogus olemine annab palju uusi võimalusi ja huvitavaid kogemusi. Praegu olen noortevolikogus põhiliige ning teen kaasa ürituste korraldamisel ja muudel vajalikel hetkedel. Mulle meeldib teha erinevaid asju ning sellega ka toetada meie valla noorte heaolu.
Üks meeldejäävamaid hetki maleva noortekogust on, kui käisin vabaliikmena koos õega noortevolikogu esindamas ühel väiksemal konverentsil.
Kas sul on veel väljakutseid ja hobisid?
Õpin Lihula Gümnaasiumis ja olen kooli õpilasesinduse liige. Olen abiks, kui koolil on ees ootamas suuremaid sündmusi ning vajatakse abi kaunistamise, paigutamise või muu säärasega.
Olen abiks Karuse Mälumängu igakuisel ettevalmistusel. Minu kohustusteks on puhvetileti taga olla ning see valmis seada, samuti projektor ja suur ekraan valmis panna, kui osalejad saabuvad, ning jooksvad tegevused mängu ajal.
Hobiks on klaverimäng, mida olen õppinud seitse aastat Lihula muusikakoolis. Viimasel ajal olen klaverimängu harjutamist omal käel jätkanud ning selle kõrvalt ka iseseisvalt kitarrimängu selgeks saanud.
Peaaegu igapäevaselt üritan mängida mõnda pilli või teha kunstilisi tegevusi. Mulle meeldib vahepeal lihtsalt filmi või seriaali vaatamise kõrvale vaikselt nokitseda. Olen näiteks tikkinud lillemustreid enda kotile ning hiljuti valmis kudunud ka villased käpikud. Eriti mõnusad! Vahel tuleb ka ette FIMO-saviga ehete meisterdamist ning kui aega on, siis katsetan arvutiprogrammidega ruumilist disaini. Need tegevused on mulle rohkem puhkuse eest.
Millised on olnud projektidega seotud suurimad väljakutsed ja õppetunnid?
Kindlasti oli suur asi alles hiljuti toimunud noortedisko korraldamine ning selleks projekti kirjutamine. Nõudis päris palju aega ja keskendumist.
Hea õppetunni sain seoses loovtööga kaks aastat tagasi. Õppisin, et tuleb oma aega hästi planeerida ning kalendril silma peal hoida, et kõik ilusti paika loksuks ja tehtud saaks.
Mida pead oma seniseks suurimaks saavutuseks?
No „Raketis“ osalemine on kindlasti olnud üks tähtsamaid saavutusi, aga ilmselt ka muusikakooli lõpetamine ning üleüldine aktiivsus.
Kuidas tasakaalustad koolikohustusi ja muid tegevusi?
Mul on õnneks kooliasjadele annet, saan nendega kiirelt ja suurema vaevata hakkama. Vahel on vaja mõnest asjast ära öelda, et mõni suurem töö valmis teha, aga üldiselt see mulle ette ei jää.
Kuidas näed enda rolli ja mõju kogukonnas ning noorte seas?
Ma usun, et mu mõju kogukonnas ei ole veel väga suur, aga kindlasti minu osatähtsus kasvab.
Millist nõu annaksid noortele, kes soovivad olla aktiivsed ja teha vabatahtlikku tööd? Kindlasti haarata kinni igast võimalusest, sest alati on võimalik midagi õppida ning igast üritusest ja asjast saab uusi kogemusi ja tutvusi.
Kuidas soovid oma tulevikku ja karjääri kujundada?
Näen oma tulevikku seotuna reaalainete, inseneeria või disainiga. Aga kunagi ei tea, mida elu toob, ja mul on otsustamiseks aega veel küllaga.
Milline on Sinu pere?
Mul on viie ja poole liikmeline pere (kassi ei saa ära unustada) ning me oleme kõik suhteliselt aktiivsed. Naudime koos aja veetmist ja panustame kogukonna aengusse.
Kuidas on Sinu pere Sinu edule kaasa aidanud?
Kindlasti on nad mind palju toetanud ja nendega koos on palju ülihäid mälestusi ja hetki. Eks me perega ikka alati vaatame „Rakett 69“ saadet ja mõtleme, kuidas ise neid ülesandeid lahendaksime.
Mu õde käis ka „Raketi“-saates, seega julgustas see mindki osalema. Samuti hoidsime end COVID-i ajal tegevuses Goldbergi masina ehitamisega. Ühtlasi tegelen palju tehnikaga ja ehitan koos isaga. Oleme koos palju kohalikus külakeskuses ehitanud ning niisama erinevaid asju ette võtnud.
Päise pilt: Kai Urb / Foto: erakogu