Mati Mandel
Arheoloog ja ajaloolane
Sel aastal täitus 30 aastat MTÜ Keskaegne Lihula asutamisest. MTÜ loodi toona Lihula muuseumi asutamise eesmärgil ning Lihula ja kogu Läänemaa ajaloo uurimiseks ja propageerimiseks.
Kolmekümne aasta jooksul on tehtud talgutööd erinevatel ajaloolistel objektidel rohkem kui 100 korral. On uuritud ajalugu ja antud välja mitmeid trükiseid, korraldatud konverentse, ajalooteemalisi reise ja muid üritusi. MTÜ Keskaegne Lihula algatas ka Lihula muuseumi loomise, küsides alustuseks enda omandusse Lihula mõisahoone tolleaegselt omanikult Madli Roosiorg Kirhhoffilt. Esimene ekspositsioon koostati ja paigaldati MTÜ Keskaegne Lihula liikmete vabatahtliku tööna. 1995. aastal taotleti Lihula vallavalitsuselt muuseumi asutamist, mis ka õnnestus. MTÜ tegevuse kohta on pikemalt kirjutatud raamatus „Vana Läänemaa ajaloo radadel III“.
Mida tehti 2023. aastal?
Kõige enam osalesid MTÜ liikmed Läänemaal toimunud arheoloogilistel kaevamistel. Võeti osa uurimistöödest Saastna Püha Olevi kabeli varemetel ning Ridala lähedasel Kolu (Ahli) põletuskalmistul.
Külalistele Lihula ja Läänemaa ajaloo tutvustamiseks viidi läbi kolm ekskursiooni. Saue Päevakeskuse rahvas õppis tundma Lihula linnuse ajalugu, muinaseestlaste matmiskombeid Kõmsi tarandkalmetel ja teistel Lõuna-Läänemaa arheoloogiamälestistel. Tartu Memento rahvale tutvustati Keskvere mõisa, Lihula linnust ning Lõuna-Läänemaa muistiseid ja ajaloomälestisi. Eesti Raamatukoguhoidjate Ühingu vanaraamatutoimkonna väljasõiduistungi rahvale tutvustati Lihula linnust ja Lihula mõisa ajalugu.
2023. aastal uuendati koostöös KMET-iga Kõmsi mälestiste teabestend (foto) ning Tuudi 1941. aasta sündmuste stendile valmistati uus alus ja katus (foto). Valmistati ette ja korraldati kolmepäevane reis Põhja-Lätti ja Lõuna-Eestisse. Lihula ja ümbruse inimesed said Līgatnes tutvuda Nõukogude aegsete funtsionäride maa-aluse punkriga, endise paberivabriku ajalooga ning puidumuuseumiga, Lõuna-Eestis aga sõjajärgse metsavendlusega seotud paikadega.
2023. aastal esitleti Mati Mandeli raamatut „Läänemaa muinasajast Lihula keskaega“, mille koostamisel osalesid ka MTÜ liikmed ning MTÜ-ga seotud inimesed, kes kirjutasid raamatusse oma isiklikud mälestused. Raamatu jaoks materjali kogumisel on aga osalenud paljud MTÜ liikmed.
Seotud artikkel: Mati Mandeli 50 aastat arheoloogilisi uurimistöid Läänemaal on nüüd ühes raamatus koos – Lääneranna Teataja (laaneranna.ee)