Elina Ojastu
Kõmsil toimub esimest korda Mindfulnessi 5-nädalane kursus, kus osaleja õpib paremini toime tulema stressiga, rahustama närvisüsteemi ja olema enda ja teistega heasoovlikum. Tänaseks on mindfulnessi positiivset mõju vaimsele kui ka füüsilisele tõestanud tuhanded uuringud.
Mis on teadveloleku (mindfulness) viienädalane kursus?
Mindful Academy poolt välja arendatud 5-nädalane kursus baseerub MBSR’l (Mindfulness Based Stress Reduction) ehk teadvelolekuga stressi vähendamisel. MBSR on arendatud 1979. aastal Ameerika Ühendriikides Jon Kabat-Zinni poolt. Mindfulness-meditatsioon on enim teaduslikult uuritud meditatsioone maailmas. Selle hüvede kohta on avaldatud juba üle 10 000 uuringu ning igal nädalal ilmub mõni uus uuring, mis tõestab mindfulness-kursuse kasu kõikides eluvaldkondades: tippspordist äri ja laste kasvatamiseni välja. Kursuse viis nädalat loob teadveloleku valdamisele tugeva aluse.
Mis on teadvelolek?
Jon Kabat-Zinn, kes on üks MBSR’i loojatest, defineerib teadvelolekut kui “teadlikkust, mis tekib, kui pöörame sihilikult tähelepanu käesolevale hetkele.” Kui me hetkeks aja maha võtame ja mõtleme sellele, et minevik on möödas ning tulevik pole veel saabunud, siis mõistame, et vaid käesolev hetk on ainuke, mis on meile kättesaadav. See on ainuke aeg, mil saame muutuda, areneda ja teha otsuseid. Kuid kui tihti selle asemel hoopiski eksinud oma mõtetesse, mis viivad meid minevikku meenutustesse või tuleviku muredesse?
Millist kasu loob kursus igapäevaellu?
Kõik meie käitumised, ütlemised, tegemised, mittetegemised saavad alguse meie mõtetest, millele annab emotsioon jõu. Teadvelolek võimaldab meil sellelt automaatselt protsessilt hoogu maha võtta, hakata nägema meie käitumiste, ütlemiste, tegemiste, mittetegemiste tagamaid, mis annab võimaluse neid muutma. Ehk saame valida, kas soovime käituda harjumuspäraselt, jäädes oma mõtete ja emotsioonide juhtida või muutuda endas toimuvast teadlikuks ning teha seeläbi teadlikumaid otsuseid. Ehk siis võib öelda, et kursus aitab meil aja jooksul arendada mentaalset lihast, mis võimaldab olukordadele reageerimise kõige sobivamal viisil.
Kursusel harjutame vastu võtma kõike, mis meis olevikuhetkes tahab üles tulla. Ja vahel võivad ülestulevad mõtted, emotsioonid ja nendega kaasnevad kehaaistingud olla ebamugavad. Selle asemel, et nende eest põgeneda ülemõtlemisesse või tegutsemisesse harjutame oma närvisüsteemi ümber – jäädes kogu oma kogemuse suhtes avatuks, heasoovlikuks ning hinnaguvabaks ja jälgides seda kõrvaltvaatajana. See annab võimaluse ebamugaval kehaaistingul, emotsioonil ja/või mõttel muutuda mööduvaks nähtuseks, mis ei pea kulutama meie üleliigselt aega ja tähelepanu.
Milline on kursuse ülesehitus?
Kursuse kestvus on 5 nädalat, kohtume 5 korda, iga kohtumine kestab 4 tundi. Igal nädalal käsitleme uut teemat, räägime uuringutest, teooriast ja teeme praktikaid. Paljud uuringud kinnitavad, et kui iga päev teha meditatsioone nii nagu kursus ette näeb, on 5 nädalaga võimalik tugevdada ajustruktuure, mis on seotud planeerimise, empaatia, emotsioonide ja impulsside kontrollimisega ja nõrgestada hallmassi hulka ajuosades, mis on seotud hirmu ja ärevusega.
Viie kohtumise struktuur
1. tund P (19.11)
Mis on teadvelolek? Mis on autopiloot? Kuidas autopiloodist üles ärgata. Laialivalgunud mõtete koondamine. Kuidas inimesena toimime? Teeme kohaloleku harjutusi, räägime uuringutes, ajuehitusest, toetavatest suhtumisviisidest ja juhendan keha ja liikumise meditatsioone.
2. tund P (26.11)
Mis on stress? Teadlikuks saamine mustritest, mis tekitavad stressi. Kaardistame stressisümptomeid, stressikäiviteid. Räägime ajus toimuvast, jagan nippe igapäeva stressiga toimetulekuks ning teeme harjutusi ning hingamise meditatsiooni.
3. tund P (03.12)
Toimetulek stressiga. Teadveloleku harjutamine – märkamine versus reageerimine. Treenime uut viisi stressiga toimetulekuks. Teadlased väidavad, et negatiivne emotsioon kestab kuni 90 sekundit, kui seda ei toidaks või ei osutaks vastupanu. Õpime välja astuma stressist, mida iseendale tekitame ehk märkama tekkivat vastupanu negatiivsele emotsioonile ning lubame sel mööduda. Räägime teooriast, teeme harjutusi ning harjutame stressiga toimetuleku meditatsiooni.
4. tund P (10.12)
Teadvelolek emotsioonidest ja mõtetest. Mõtted ei ole faktid. Kuidas olla enda vastu heasoovlikum? Kui me ei märka oma mõtteid, siis nad muutuvad isiklikuks. Kuidas märgata mõtteid ja emotsioone kõrvalt ning õppida neid juhtima? Teeme harjutusi, räägime uuringutest ja juhendan mõtete ja emotsioonide juhtimise meditatsioone.
5. tund P (17.12)
Heasoovlikkuse kasvatamine. Kuidas enda vastu lahke olla? Kuidas heasoovlikkuse kasvatamine vähendab stressi elus ja tervendab kogu olemust? Kuidas kultiveerida teadlikku emotsioonide, mõtete ja stressi juhtimist igapäevaellu? Räägime uuringutest teeme meditatsiooni ning kinnistame õpitu. Üks hingetõmme korraga.
Kõik kohtumised toimuvad kell 14:00-18:00.
Kursusel saab osaleda maksimaalselt 12 inimest.
Eelregistreerimine elina.ojastu@gmail.com või +372 5217105
Kui sa ei jõudnud esimesele kohtumisele, aga tunned siiski huvi, siis võta julgelt ühendust.
Kursuse läbiviijaks olen mina, Elina Ojastu. Olen selleks saanud vajaliku 2-aastase väljaõppe Hispaanias Mindful Academys. Lisaks läbinud Inglismaal psühhosünteesi algkursuse, õppinud valgustunud meistrite Rupert Spira ja Harvardi professori ja Dalai Laama õpilase Daniel B Brown käe all meditatsiooni. Viis aastat olen õppinud Amsterdamis Circlingu kohaloleku praktikat. Viimased kuus aastat olen lisaks igapäevasele meditatsiooni praktikatele läbinud kaheksa 7-10 päevast vaikuseretriiti. Soovin ennekõike pakkuda kodukandi rahvale võimalust kogeda mindfulnessi-praktikate tulemit.
https://mbsr.website/students/elina-ojastu
“Märka käesolevat hetke ning ära lase sel kasutult käest libiseda, vaid muuda see oluliseks ning väärtuslikuks.”
Martha Graham