Riigikogu 101 liiget valitakse vabadel valimistel proportsionaalsuse põhimõtte alusel. 2023. aasta Riigikogu valimised on XV Riigikogu korralised valimised, mis kulmineeruvad valimispäevaga 5. märtsil.
Lääneranna vald kuulub Pärnumaa valimisringkonda (nr 12) ning Riigikokku jagatakse 7 mandaati, mis lähevad jagamisele esitatud 66 kandidaadi vahel.
Valimisnädal
Hääletada saab nädala jooksul, 27. veebruarist 5. märtsini:
Esmaspäevast laupäevani saab hääletada nii pabersedeliga jaoskonnas kui ka elektrooniliselt.
Pühapäevasel valimispäeval toimub ainult pabersedeliga hääletamine. Valijal on võimalus pühapäeval jaoskonnas pabersedeliga hääletades oma e-hääl veel ära muuta.
Esmaspäevast kuni neljapäevani on igas vallas ja linnas avatud vähemalt üks valimisjaoskond, kus saab hääletada ka väljaspool oma elukohajärgset valimisringkonda.
Reedel, laupäeval ja pühapäeval saab hääletada ainult oma elukohajärgses valimisringkonnas.
Kodus hääletamine toimub valimisnädala reedest pühapäevani. Taotluse selleks saab esitada telefoni teel reedel ja laupäeval kell 12–20 ning pühapäeval kell 9–14.
Paindlik jaoskonnavalik
Valija saab oma valimisringkonna piires hääletamas käia endale sobivaimas jaoskonnas. Selle võimaluse tagab elektrooniline valijate nimekiri ehk paberi asemel on nimekiri nüüd arvutis.
Lääneranna vallas moodustatakse 4 valimisjaoskonda:
Valimisjaoskond nr 1 hääletamisruum asub valimispäeval Kõmsi Rahvamajas (Keskuse tee 3, Kõmsi küla, Lääneranna vald, Pärnu maakond).
Valimisjaoskond nr 1 hääletamisruum asub esimesel päeval enne valimispäeva
Vatla mõisas (Vatla mõis/1, Vatla küla, Lääneranna vald, Pärnu maakond).
Valimisjaoskond nr 1 hääletamisruum asub teisel päeval enne valimispäeva Virtsu koolimajas (Pargi 4, Virtsu alevik, Lääneranna vald, Pärnu maakond).
Valimisjaoskond nr 2 hääletamisruum asub valimispäeval MTÜ Koonga Kogukond ruumides (Valla/5, Koonga küla, Lääneranna vald, Pärnu maakond).
Valimisjaoskond nr 2 hääletamisruum asub esimesel päeval enne valimispäeva Lõpe Klubis (Klubi/1, Lõpe küla, Lääneranna vald, Pärnu maakond).
Valimisjaoskond nr 2 hääletamisruum asub teisel päeval enne valimispäeva Oidrema külakeskuses (Kaupluse, Oidrema küla, Lääneranna vald, Pärnu maakond).
Valimisjaoskond nr 3 hääletamisruum asub kuuendal, viiendal, neljandal ja kolmandal päeval enne valimispäeva ning ja valimispäeval Lihula Kultuurimajas (Tallinna mnt 1a, Lihula linn, Lääneranna vald, Pärnu maakond).
Valimisjaoskond nr 3 hääletamisruum asub esimesel päeval enne valimispäeva Tuudi koolimajas (Kooli, Tuudi küla, Lääneranna vald, Pärnu maakond).
Valimisjaoskond nr 3 hääletamisruum asub teisel päeval enne valimispäeva Kirbla rahvamajas (Vana tee 11, Kirbla küla, Lääneranna vald, Pärnu maakond).
Valimisjaoskond nr 4 hääletamisruum asub teisel päeval enne valimispäeva ja valimispäeval Lääneranna Vallavalitsuse Varbla teeninduskeskuses (Vallamaja, Varbla küla, Lääneranna vald, Pärnu maakond).
Valimisjaoskonna nr 4 hääletamisruum asub esimesel päeval enne valimispäeva Paadrema külakeskuses (Tõusi küla, Lääneranna vald, Pärnu maakond).
Riigikogu valimistel korraldab väljaspool elukohajärgset valimisjaoskonda eelhääletamist valimisjaoskond nr 3. Valimisjaoskond nr 3 korraldab hääletamist vajadusel ka asukohas, kinnipidamiskohas, haiglas ja ööpäevases hoolekandeasutuses.
Kodus hääletamist korraldavad kõik valimisjaoskonnad.
Kodus hääletamine
Kui valija terviseseisundi või mõne muu mõjuva põhjuse tõttu ei saa hääletada valimisjaoskonna hääletamisruumis, võib ta taotleda hääletamist kodus. Kodus hääletada saab vaid juhul, kui selleks on eelnevalt esitatud taotlus.
Kodus hääletamine toimub teisest kuni esimese päevani enne valimispäeva (reedest laupäevani) ja valimispäeval (pühapäeval). Kodus hääletamist korraldatakse vahemikus kell 9.00-20.00 valija eluruumis.
Taotlus kodus hääletamiseks tuleb esitada elukohajärgsele valla- või linnavalitsusele (Tallinnas linnaosavalitsusele) või jaoskonnakomisjonile valimispäeval kuni kella 14.00-ni. Taotluse saab esitada kirjalikult või telefoni teel. Kodus hääletamise taotlus registreeritakse.
Lääneranna Vallavalitsuse kontaktid: https://www.laanerannavald.ee/kontaktid ja kultuuriasutuste kontaktid: https://www.laanerannavald.ee/kultuuriasutused
Kodus hääletamise taotlus peab sisaldama:
- valija nime
- valija isikukoodi
- valija aadressi
- valija sidevahendi numbri;
- kodus hääletamise põhjust
Taotluses tuleb märkida kodus hääletamise taotlemise põhjus. Näiteks:
- terviseseisund
- kõrge iga
- rasked teeolud
- transpordivõimaluste puudumine
Kui jaoskonnakomisjon leiab, et taotlus ei ole põhjendatud, teavitab ta taotluse esitajat taotluse rahuldamata jätmise asjaoludest.
Jaoskonnas
- Valija tuvastatakse isikut tõendava dokumendi (ID-kaart, pass, juhiluba) alusel.
- Seejärel teeb jaoskonnatöötaja arvutis elektroonilisse valijate nimekirja märke, et on andnud valijale hääletamissedeli.
- Valija saab hääletamissedeli kätte paberile antud allkirja vastu. Selleks on jaoskondades eraldi allkirjalehed.
- Valija läheb valimiskabiini, kus kirjutab sedelile meelepärase kandidaadi numbri.
- Enne kokkumurtud sedeli valimiskasti laskmist vajutab jaoskonnatöötaja selle välisküljele pitsatijäljendi.
E-hääletamine
- E-hääletada saab ainult arvutis.
- Enda tuvastamiseks ja hääletamiseks on vaja kas ID-kaarti ja ID-kaardi lugejat või mobiil-IDd.
- E-hääletamise rakendus laadi alla veebilehelt valimised.ee.
- Turvaliseks ja sujuvaks e-hääletamiseks kontrolli eelnevalt:
– kas ID-kaardi sertifikaadid kehtivad,
– kas arvutis on kõige uuem ID-kaardi tarkvara,
– kas arvuti operatsioonisüsteem vajab uuendusi,
– kas viirusetõrjetarkvara vajab uuendusi. - NB! 30 minuti jooksul pärast hääletamist on võimalus oma e-hääle kohalejõudmist kontrollida nutiseadme (nutitelefon, tahvelarvuti) abil:
– laadi kas Google Play või Appstore’i rakenduste poest alla või uuenda EH kontrollrakendus,
– skaneeri kontrollrakendusega QR-kood, mis e-hääletamise järel arvuti ekraanile kuvati.
Valimiste teabeleht
Valijad, kellel on ametlik @eesti.ee e-posti aadress suunatud või kelle e-posti aadress on rahvastikuregistris, saavad teabelehe e-kirjaga.
Valijatele, kelle e-posti aadressi teada ei ole, saadetakse teabeleht paberil. Teabeleht jõuab valijateni hiljemalt 23. veebruaril.
Valimiste teabelehel on kirjas üldine info hääletamisvõimalustest ja märgitud kõigi hääletamisruumide asukohad vallas või linnas.
Valimisõigus
Riigikogu valimistel on hääletamisõigus igal vähemalt 18-aastasel Eesti kodanikul, kes ei kanna vanglakaristust.
Valimisringkond
Riigikogu valimistel jaguneb Eesti territoorium 12 ringkonnaks.
Valimisringkond on üksus, kus seatakse üles konkreetsed kandidaadid.
Igal ringkonnal on kindel arv mandaate, mis jaotatakse sealse valijate arvu järgi.
Kokku on mandaate 101 ehk sama palju, kui on kohti Riigikogus.