Kultuuriministeerium
Eesti kirjanduse päev on 30. jaanuar, millega väärtustatakse eesti kirjanduse tüvitekste ja tänapäeva kirjandust ning pööratakse tähelepanu kirjanike rollile Eesti kultuuris ja ühiskonnas. Eesti kirjanduse päeval tunnustatakse ka aasta kirjandusõpetajat ning toimub mitmeid sündmusi üle Eesti.
Lihula keskraamatukogus on avatud näitus Tammsaare teoste kohta ning lugejatele pakutakse lugemiseks eesti kirjandust.
Eesti kirjanduse päeva auks heisatakse esmakordselt 30. jaanuaril lipud
„Mul on väga hea meel, et sellest aastast alates tähistame eesti kirjanduse päeva lipupäeva, see on tunnustus eesti kirjanduse mitmekülgsusele ning meie tublide kirjanike tööle. Kirjandusel on oluline roll ühiskonnas nii põlvkondade ühendajana, traditsioonide hoidjana, kui ka mõistmise suurendajana. Emakeelse ilukirjanduse lugemine rikastab sõnavara, aitab mõtestada ümbritsevat maailma ja sõnastada oma kujutlusi viisil, mida ei võimalda ükski teine kunstivorm. Meie kirjandus teeb ka kogu Eestis maailmas suuremaks läbi eduka tõlkekirjanduse. Kirjanduse mõju inimese vaimsele võimekusele ning kultuurilisele seotusele on hindamatu,“ ütles kultuuriminister Piret Hartman.
Päev algab lipu heiskamisega Pika Hermanni tornis kell 8.36. Eesti kirjanduse päeva puhul tunnustatakse koostöös Emakeeleõpetajate Seltsiga valitud aasta kirjandusõpetajat. Tunnustuse annab välja president Alar Karis Kuberneri aias pärast lipu heiskamist.
Kultuuriminister Piret Hartman ning haridus- ja teadusminister Tõnis Lukas avavad kell 11 Narva rongijaamas reisiraamatukogu eesti kirjandusteostega. Raamatukapi sisu hakkab kureerima Narva Keskraamatukogu, esimesed teosed kappi toovad ka kultuuri- ning haridus- ja teadusminister.
Raamatukappi avalikus ruumis esitletakse ka Uus-Veerenni kvartalis. Esimene sealse kogukonna jaoks loodud lugemisnurgale hooandja on neuroteadlane Jaan Aru, kes on ka ise mitme populaarse raamatu autor. Uus-Veerenni pargis asuvast avalikust raamatukapist leiab esmaspäevast alates nii tema enda teose „Loovusest ja logelemisest“ , A. H. Tammsaare loomingut ning Jaan Aru lugemissoovitused.
2023. aastal tuleb Eesti lipud heisata vähemalt 22 päeval
Lisaks jaanuaris lisandunud eesti kirjanduse päevale heisatakse 2023. aastal lipud veel laulu- ja tantsupeo toimumise päevadel
2023. aasta korralised lipupäevad on: 3.01.2023 Vabadussõjas võidelnute mälestuspäev, 30.01.2023 eesti kirjanduse päev, 2.02.2023 Tartu rahulepingu aastapäev, 24.02.2023 vabariigi 105. aastapäev, 5.03.2023 Riigikogu valimispäev, 14.03.2023 emakeelepäev, 23.04.2023 veteranipäev, 9.05.2023 Euroopa päev, 14.05.2023 emadepäev, 1.06.2023 lastekaitsepäev, 4.06.2023 Eesti lipu päev, 14.06.2023 leinapäev, 23.06.2023 võidupüha, jaanilaupäev, 24.06.2023 jaanipäev, 30.06-2.07.2023 XIII Noorte Laulu- ja Tantsupidu, 20.08.2023 taasiseseisvumispäev, 32. aastat Eesti Vabariigi taasiseseisvumisest, 1.09.2023 teadmistepäev, 10.09.2023 vanavanemate päev, 21.10.2023 hõimupäev, 12.11.2023 isadepäev.
Eesti kirjanduse päeva puhul on erandkorras esmaspäevasel päeval avatud ka kõik kirjanike muuseumid
Seal toimuvad ka mitmesugused sündmused.
- Tammsaare muuseum Vargamäel avab eesti kirjanduse päevaga oma terve nädala kestva „Kirjanduse pidunädala“, mille programmis on nii kohtumised kirjanikega, konverents kui ka rahvamatk.
- Vikerraadios kõlavad kogu eesti kirjanduse päevale eelneva nädala eetris kirjanike mõtteterad. Vikerraadio ja ERR-i kultuuriportaali koostöös saavad kõik anda oma hääle kümnele parimale taasiseseisvunud Eestis ilmunud eesti ilukirjandusteosele.
- Koostöös firmaga Artist kõlavad kaubanduskeskustes ja kauplusekettides eesti kirjanike tsitaadid, mida esitavad Ariadne, Joonas Hellerma, Anu Lamp Lottena, Mihkel Mutt ja Nublu.
- Sotsiaalmeedias jagamiseks algatab Vabariigi president sõnumiketi Artur Alliksaare (kelle sünnist möödub aprillis 100 aastat) luuleridade ning üleskutsega jätkata sõnumiketti oma sõnamänguga.
- Lastekirjanduse keskuse ja saatkondade koostöös toimub ühislugemine. Sel aastal kutsub Lastekirjanduse keskus üles lugema koos Andrus Kivirähki raamatu „Sirli, Siim ja saladused” 25. peatükki. Kel raamatut käepärast ei ole, siis Eesti Lastekirjanduse Keskuse kodulehelt leiab teksti nii eesti, inglise, läti, leedu, sloveenia, ungari, prantsuse, hispaania kui ka vene keeles.
- Tammsaare 145. sünniaastapäeval pakub Tartu Elektriteater oma vaatajatele võimaluse veeta terve päeva kirjandusklassiku teoste põhjal valminud filmide seltsis.
- Haapsalus on tõlkija ja luuletaja Adam Cullen kutsunud õhtuks oma raamatupoodi Pagu külla.
- Tallinna linn annab koostöös Tallinna Kirjanduskeskuse ja Eesti Kirjanike Liiduga kell 16 Tallinna Raekojas välja Tammsaare romaanipreemia.
- Ohtrasti erinevaid sündmusi toimub ka raamatukogudes ja koolides. Enda sündmust sotsiaalmeedias jagades julgustame kasutama teemaviidet #eestikirjandusepaev.
- Sündmuste poolest paistab silma Pärnu, kus eesti kirjanduse päeva tähistamiseks on seljad kokku pannud raamatukogu, linnavalitsus ja Pärnu Kirjandusfestival, ühisloomes on korraldatud kohtumisi kirjanikega, kontsert ja mõndagi muud.
- Tallinnas lõpetab eesti kirjanduse päeva algusega kell 17.00 eesti kirjanduse disko. Mõte sündis sellest, et eesti kirjandus ei esine meie kultuuris ainult kirjalikul kujul, vaid on alati olnud seotud ka muusikaga, alates regilaulust ja rahvalaulikutest, lõpetades kuulsate “Viimse reliikvia” ja teiste lauludega. Diskol kuulebki eesti muusikat, mis põhineb eesti luuletekstidel. DJ-puldis astuvad üles üles Jan Kaus, Urmas Vadi ja Keiti Vilms.
Disko toimub Tammsaare pargis Tammsaare monumendi ees, sest 30. jaanuaril on ka A. H. Tammsaare 145. sünniaastapäev.
Lisainfot eesti kirjanduse päeva ja toimuvate sündmuste kohta leiab aadressitelt:
- www.kul.ee/eesti-kirjanduse-paev,
- www.kirjanduskeskus.ee,
- https://www.facebook.com/eestikirjandusepaev
Loe lisaks:
Varbla kihelkonnas sündinud Karl Ristikivi sünnist möödus 110 aastat