Kirbla rahvamajas toimus laupäeval, 14. jaanuaril Mati Mandeli raamatu “Läänemaa muinasajast Lihula keskaega” eel-esitlus, millest said osa raamatu tegelased ning kaasloojad. 29. jaanuaril toimub raamatuesitlus ning soodusmüük Lihula mõisas.
Raamatus “Läänemaa muinasajast Lihula keskaega” on juttu Läänemaa varasemast arheoloogilisest uurimisest, kus põhirõhk on viimasel poolel sajandil, mil seda tööd on järjepidavalt teinud arheoloog Mati Mandel, kelle juhatatud kaevamistel on abiks käinud palju ajaloohuvilisi. Raamat kirjeldab, mida need tööd teadusele andsid, kuid teos eristub samas muust arheoloogiakirjandusest.
“See pole lihtsalt teadusraamat. Siit saab ka teada, mida tähendas ühele noorele inimesele Mati juures kaevamine,” räägib Ülla Paras, kes on samuti osa võtnud raamatus kirjeldatud arheoloogilistest kaevamistest. “See oli töö koos ohtra suveromantikaga, mida “akadeemilisemalt” kirjeldab Mati Mandel ja puhtas romantikavõtmes Anton Pärn, Arnold Unt ja Heikki Pauts.”
Raamatus on arvukalt fotosid nii leidudest kui arheoloogidest ja nende elust suvisel Läänemaal.
“Tegelikult puudutab see raamat Mati juhendatud Läänemaa arheoloogilist ekspeditsiooni (ehk kaevamisi). Tema oma punti. Nende inimeseks kasvatamist-kasvamist. Läbi ränga töö, kus lõbul oli oma osa,” räägib Elen Apsalon. “Üleüldiselt on Läänemaa arheoloogiast ilmunud teised raamatud.”
Vaata Eesti Rahvusringhäälingu (ERR) saatelõiku: Mati Mandel pani enda Läänemaa arheoloogilise uurimise lood raamatusse
ERR saatelõik, Juhan Hepner
Toimetaja: Merili Nael
Arheoloog Mati Mandel pani kaante vahele Läänemaa arheoloogilise uurimise lood ning keskendub põhjalikumalt viimase poole sajandi kaevamistele.
“Siin räägitakse ka sellest kaevamisseltskonnast, kes kaevamas olid, sündmustest, mis kaevamiste ajal toimusid, igasuguseid naljalugusid ja ka tõsiseid lugusid. Niisugust asja pole ükski arheoloog oma raamatus eriti veel käsitlenud. Meil see seltskond oli ka selline, et me ei olnud mitte ka nagu malevarühm, et kõik oleks üheealised olnud, vaid oli erinevas vanuses inimesi, vanemate järgi õppisid nooremad ja väga korralikku tööd tehti,” selgitas Mandel.
Isiklikult peab Mandel kõige põnevamaks Maidla kivikalmete kaevamisi aastatel 1983 kuni 1990 ja 2011 kuni 2015. Mandel ütles, et eelkõige kirjutas ta raamatu neile, kes on Läänemaa kaevamistel osalenud, aga see võib huvi pakkuda ka laiemale publikule.
Poole sajandi jooksul on olnud palju põnevaid seiku alates näiteks sellest, kuidas Lihula kivikalmet pildistades pidi ametliku loata hangitud tõstuk koos fotograafiga peaaegu ümber kukkuma, kuni muude eredate mälestusteni.
“Siis oli selliseid lugusid, kus inimesed läksid meilt ära ja üritasid minna üle piiri Rootsi, jäid vahele, pandi hullumajja. Igasuguseid huvitavaid lugusid juhtus. Aga kaevamistel oli ka niisuguseid eripäraseid inimesi, näiteks üks orelimängija, kes tegi meile kontserti pidevalt. Kõike huvitavat oli palju,” rääkis Mandel.
Mandel esitleb uut teost 23. jaanuaril Tallinnas Maarjamäel Eesti ajaloomuuseumis ja 29. jaanuaril Lihula mõisas.
Päise pilt: Raamatu eel-esitlus Kirblas / Foto: Endel Apsalon
1 kommentaar