Ehitajate Tee Äripargis, mis võitis Pärnumaa Tegija 2021. aasta peapreemia ehk Pärnumaa Karu tiitli, toimus 24. novembril Pärnumaa 2022. aasta tegijate tunnustusüritus. Lääneranna vald valis 2022. aasta ettevõtteks Topi Mõis OÜ ehk Topi Talu.
„Tänavu soovisime tootmisettevõtluse kõrval tähelepanu tuua ka põllumajandusele ning tegevustele, mis meie maad väärindavad ning maaelu au sees hoiavad,“ selgitab aasta ettevõtte valikut Lääneranna valla avalike suhete spetsialist ja komisjoni esinaine Raahel Apsalon. „Lääneranna vald oma looduslähedase elukeskkonnaga on suurepärane näide, kuidas koostöös looduse ja looduga saab ettevõtlusega tegeleda.“
Pärnumaa Tegija konkursile valivad iga (osa)valla aasta ettevõtte kõik Pärnumaa omavalitsused. Ajatu kingituse Lääneranna valla aasta ettevõttele valmistas Vaas&Vaas.
Intervjuu Topi Mõis OÜ esindaja Andres Vaaniga
Intervjuu viis läbi Pärnumaa Arenduskeskuse turundusjuht Hando Murumägi.
Palju õnne! Kas tunnustus tuli üllatusena?
Tänud veelkord tunnustuse eest. Kindlasti tuli tunnustus üllatusena, kuna Lääneranna vallas on veel palju tublisid ettevõtjaid. Hea meel, et põllumajandust märgatakse järjest rohkem ja mõistetakse põllumehe olulisust toidu tootmisel.
Samuti on hea tõdeda, et viimastel aastatel on põllumajanduses põlvkondade vahetus edukalt toimumas ja noored jätkavad vanemate loodut.
Talus tegeleti algusaegadel peamiselt mesindusega, kuid tänaseks olete arenenud Eesti üheks parimaks veiste aretajaks. Kust tuli selline suunamuutus?
Talu taasrajas minu isa Aldo aastal 1991. Olid keerulised ajad, kus tuli tegeleda paljude erinevate asjadega. Nii saigi talu alguse mesindusest, nädalalõpud sai veedetud turgudel toodangut müües ja kogu teenistus läks talu arendamisse.
90ndatel olid esialgu talus piimalehmad, kuid mitmete kriiside tõttu võeti otsus minna üle lihaveisekasvatusele aastal 2001, kui osteti karja esimene limusiini tõugu pull. Järgnevatel aastatel osteti Soomest, Rootsist, Saksamaalt ja Taanist palju tõuloomi, pannes sellega kindla aluse tänasele tugevale karjale.
Kui palju veiseid teie talus on?
Täna on meil kokku üle 400 lihaveise. Kasvatatakse Prantsusmaalt pärit limusiini ja hele akviteeni tõugu lihaveiseid. Põhikarja suurus on 170 amme ja iga aastal on eesmärgiks saada 170 vasikat, kelle kasvatame üles. Paremad noorloomad müüme tõuloomadeks teistele karjakasvatajatele ja ülejäänud loomad lähevad erinevatele lihatööstustele.
Millega Topi Mõisas veel tegeletakse?
Lääne-Eestis on väga erinevad tingimused põllumajandusega tegelemiseks, mistõttu tuleb targalt majandada – parema kvaliteediga põlde kasutame taimekasvatuses ja kehvema viljakusega maad on lihaveiste jaoks.
Hooldame lihaveistega üle 100 ha pool-looduslikke kooslusi Matsalu rahvuspargis. Taimekasvatuses viljeleme kõiki peamisi põllukultuure: talinisu, taliraps, talioder, kaer, rukis, hernes ja tatar. Väikeses mahus kasvatame Topi talus ka tori tõugu ja eesti sporthobuse tõugu hobuseid. Igal aastal sünnib 1–3 varssa, kelle eesmärgiks on jõuda suurde ratsasporti.
Lisaks Eestile, siis kus teie kliendid veel asuvad?
Tõuloomi oleme müünud Lätti, Leetu, Rumeeniasse, Usbekistani. Lisaks oleme oma ettevõttega Eesti Lihaveisekasvatuse Ühistu liige, mis on tootjate vaheline ühistu toodangu paremaks turustamiseks. Ühistu kaudu jõuavad meie talu lihaveised põhiliselt teistesse Baltimaadesse, Poola, Balkani maadesse. Taimekasvatuse toodang jõuab läbi partnerite pea kõikjale üle maailma.
Teie tunnustusvideos mainiti, et kasutate oma tegemistest innovaatilist mõtlemist ning teete näiteks tööd teadusasutustega. Kuidas tuli mõte ka teadusvaldkonnas koostööd teha?
Ma arvan, et paljud põllumehed teevad koostööd teadlastega, kuna see on sümbioos, millest võidavad mõlemad. Teadus vajab põllumeest selleks, et teooriat läbi praktika kinnitada.
Põllumehed on innovaatilised, soovivad efektiivsemalt toota ning vajavad selleks uusi lahendusi teaduse poolt. Ma usun, et samadel põhjustel tekkisid kontaktid nii Eesti Maaülikooli teadlastega kui Prantsusmaal asuva Ingenomixi keskuse geneetikutega.
Video filmis ja monteeris Reimo Ruubel.
Kõiki võitjaid ja võiduvideoid näeb Pärnumaa tegijate veebilehel: parnumaa.ee/tegijad
Loe lisaks:
Päise pilt: Topi talu veised võtsid osa sügisnäitusest Tõuloom 2017. Pildil limusiini tõugu pull Carino ning hele akviteeni tõugu noorpull Matster. Esitajad vasakult: Aldo ja Andres Vaan / Foto: Reet Toi