Endel Raudkivi
Kirjanik Karl Ristikivi sündis 16. oktoobril 1912 Saulepi vallas, Varbla kihelkonnas, mis praeguste piiride järgi kuulub Lääneranna valla alla.
Tema sünnitalu on teada, kuid seda ei saa tema koduks pidada, sest tema ema, kes oli taluteenija, elas koos oma pojaga paljudes kohtades, kus parajasti õnnestus tööd saada.
Karl Ristikivi koolitee
See algas Varbla koolis ja jätkus Tallinna Poeglaste Kaubanduskoolis. 1942. aastal lõpetas ta Tartu Ülikooli geograafia erialal.
Et oli alanud II maailmasõda ja Eestis oli saksa valitsus, otsustas jätta oma kodumaa ja põgenes 1943. aastal Soome ning läks sealt edasi Rootsi. Elas kuni surmani 19. juulil 1977 Stockholmi linnas. Maeti esialgu Stockholmi Metsakalmistule. Et tal ei olnud perekonda, hoolitses tema hauaplatsi eest kohalik Eesti kirjanike organisatsioon. Ajapikku jäi aina vähemaks neid inimesi, kes oleks olnud suutelised hauda korras hoidma ja nii otsustati urn tema põrmuga Eestisse ümber matta.
Pidulik jumalateenistus toimus Eesti Apostliku Õigeusu Kiriku Paadrema Püha Kolmainu kirikus 2017. aastal. Urn asetati maamulda Paadrema kalmistule tema ema haua kõrvale (Ema Liisu Ristikivi eluaastad olid 1878 kuni 1941).
Karl Ristikivi kirjanduslik tegevus algas 1930ndatel aastatel
’30ndatel avaldas ta jutte ja vesteid ajakirjanduses, aga esimese tunnustuse sai lasteraamatutega.
Oma romaanides kujutab ta eluolu sõjaeelses Eestis, ajalooteemalisi sundmusi ja inimese üksindust.
Karl Ristikivi mälestuse jäädvustamiseks püstitati tema 75ndal sünniaastapäeval, 16. oktoobril 1987. aastal Varbla kooli õuele mälestuskivi, mille autoriteks on arhitekt Ike Volkov ja kunstnik-skulptor Ants Mölder. Et oli nõukogude aeg, mil välismaale läinud haritlased olid põlu all, ei saadud raha tööde tegemiseks riiklikest fondidest. Sellele vaatamata koguti summa kokku kirjaniku austajate seas korraldatud korjanduse toel. Veelgi enam, kivi avamise ametlikku osa püüti takistada; näiteks ei lubatud kooliperel sellest osa võtta.
Mälestuskivil on read ühest tema luuletusest …kojuigatsus, kauguseigatsus, kahte harusse kasvav puu…
Tartus, tema viimases elukohas, on majal mälestustahvel ja on sisustatud kortermuuseum.
Kirjaniku sünniaastapäeva puhul on Varbla raamatukogus avatud näitus tema kirjatöödest.
Loe lisaks:
Päise pilt: Kirjanik Karl Ristikivi tugitoolis, taga skulptuur (ERM Fk 3051:16808) / Foto: Eesti Rahva Muuseumi fotokogu