Liivi Moore
Psühholoogia- ja pereteraapia õpilane
Kindlasti oled kuulnud ütlust „viies ratas vankri all“ või „armukolmnurk“, kui keegi on grupis ülearune ja ei sobi mingil põhjusel grupiga kokku.
Mõlema ütluse puhul on tegemist paaritu arvuga 5 ja 3, kus justkui üks on ülearune ja peaks välja jääma. Välja jäetud isiku olukord ei ole kindlasti mugav: ta võib kurvastada, vihastada, pettuda, ebameeldivalt käituda. Ebamugav on see olukord ka paaris olijatele.
Sellest ise aru saamatagi, oleme igaüks vähemalt ühe korra elus kellegi oma suhtlusest välja jätnud.
Võtame näiteks kellegi tagarääkimise, ilma et tagaräägitav sellest kuuleks. Piisab, kui keegi on mulle kuidagi liiga teinud, ja ma leian kellegi, kellele sellest kaeban. Tavapäraselt on see keegi, keda usaldan ja kes on minu poolel, ning ütleb ise ka selle peale mõne sõna liigategija suunal. Ongi tekkinud suhtekolmnurk, kus kaks on tekitanud liidu kolmanda vastu.
Mida lähedasemad on suhted, seda halvemini tunneb end väljajäetu ja seda aktiivsemalt püüab ta teha mida iganes, et mitte jääda väljajäetuks.
Toon näitena pere, kus vanemad on lahku läinud, lapsed elavad emaga, aga kõige vanem poeg hoiab end rohkem isa poole. Räägib talle rohkem asju kui emale, kaitseb isa ema märkuste eest jne. On tekkinud liit isa ja poja vahel, mis on emale ebamugav. Ta süüdistab poja ees isa, kritiseerib poja tegevust, kui too isa kaitseb, püüab poega „ära osta“. Kõik selleks, et saada ise pojaga liitu.
Teine näide on töökaaslaste vahel. Üks räägib teisele, kui vastik on nende ülemus. Muidu on omavahel kõik hästi läbi saanud, aga juhtus midagi, mis oli väärt tagarääkimist. Kui nüüd ülemus tunnetab enda vastu liidu tekkimist, hakkab ta samuti käituma viisil, et ühega, kellega on parem läbisaamine, võiks liit tekkida.
Mida kaugemad on suhted, seda vähem kolmnurk-suhe osapooli mõjutab.
Kui kaks inimest räägivad presidenti taga, ei juhtu sellest muud, kui süveneb rääkijate harjumus teisi taga kiruda. Kui see aga juhtub lähisuhetes ja sellest on aru saadud, võiks mõelda, mida saaks osapooled teisiti teha, et keegi ei oleks selles ebamugavas situatsioonis.
Toon paar näidet
… kus mõistata, kes on väljajäetud, ja ka seda, mida keegi saaks teha, et kolmnurk-suhe lõpetada (rääkida osapooltega, olla aus ja avatud, kehtestada end, küsida abi):
- JUHTUM 1
Lastel on pere juurest lahkunud isaga erinev kontakt. Isa hoiab kontakti ainult vanema lapsega. Noorema lapse kohta küsib vanema lapse käest. Noorem laps teab seda ja kurvastab selle pärast. Vanem laps tunneb end vahemehena ja see on talle ebamugav.
- JUHTUM 2
Tüdrukute pundist tõstatab keegi üles teema, et Tüdruk X on täitsa imelik, sest kannab „selliseid riideid“. Siis ta on veel jube õpetajale kituja ja üldse pugeja tüüp. See jutt levib järgmiste inimesteni ja siis omakorda järgmiste inimesteni, kuni Tüdruk X kuuleb sellest. Ta on nii kange, et suurest vihast määrib tagarääkijate riided mingi mögaga riietehoius kokku. Siis ta leiab grupist ühe, kelle suudab enda poolele rääkida, ja tekitab vastasliidu ning kogub abiväge. Asi kogub tuure ja pole teada, millega võib süütu tagarääkimine lõppeda.
Kui tunned, et vajad abi või nõustamist, pakun nõustamisteenust pereteraapiana. Minuga saad kontakteeruda telefonil 5392 4980 või e-posti aadressil liivi.moore@gmail.com.
Päise pilt: Unsplash.com