Selle nädala lõpuni – 16. oktoobrini – on kõigil võimalus esitada kandidaate Muinsuskaitseameti aastaauhindadele, et tunnustada ja esile tõsta möödunud aasta silmapaistvamaid inimesi ja tähelepanuväärsemaid tegusid kultuuripärandi valdkonnas.
Tänavusel konkursil saab lisaks traditsioonilistele kategooriatele kandidaate esitada ka muinsuskaitsealade erikategooriates. Laureaadid kuulutatakse välja novembris toimuval tänusündmusel.
Muinsuskaitseameti aastaauhindade põhikategooriad
- hästi restaureeritud mälestis,
- hästi taastatud hoone muinsuskaitsealal või kaitsevööndis,
- hästi restaureeritud interjöör,
- uus ajaloolises keskkonnas,
- aasta leid,
- aasta tegu,
- pärandi tutvustaja,
- pärandihoidja,
- parim uurija,
- parim restauraator.
Kandidaate saab esitada kuni 16. oktoobrini 2022: Muinsuskaitseameti aastaauhinnad 2022 kandidaatide esitamise vorm
2022. aastal antakse ühekordselt välja ka eripreemiad
Need on muinsuskaitsealade kultuuriväärtuslikkuse esiletõstmiseks.
„Eestis on 12 muinsuskaitseala: Tallinnas, Valgas, Tartus, Pärnus, Võrus, Paides, Viljandis, Kuressaares, Rakveres, Haapsalus, Lihulas ja Rebalas. Kõik need on võluvad naabruskonnad, kus toimetavad nii ettevõtted kui elanikud, koolid kui kohvikud. Muinsuskaitsealad pole ainult turismimagnetid, siin on iga päev kellegi kodu, kellegi töökoht või klassiruum,“ ütleb Liisa Pakosta.
„Muinsuskaitseala on keskkond, kus naabri ilus uks tõstab kogu tänava väärtust. Kui keegi on midagi muinsuskaitsealal õnnestunult teinud, siis teeb see paljudele rõõmu ja muudab päeva paremaks, samas kipuvad terve ala väärtust kokku andvad detailid jääma rambivalgusest välja. Seekord tahame eraldi tähelepanu pöörata ka argisema kiitmiseks ja esiletõstmiseks. Muinsuskaitseala on üle aegade elanud tänu headele naabritele, hoolivatele ettevõtetele ning vanas ja väärikas keskkonnas õpetuse andjatele. Et saaksime suurepäraseid näiteid esile tuua, kutsume kõiki muinsuskaitsealade elanikke ja organisatsioone häid tegijaid leidma ja nendest teada andma!“ teeb Pakosta üleskutse.
Muinsuskaitsealade eripreemiatele saab kandidaate esitada 14 kategoorias
Nendeks on: muinsuskaitseala elavdav lisandus, autentselt säilitatud ja hästi hooldatud hoone, autentselt säilitatud ja hästi hooldatud interjöör, hästi restaureeritud detail või hoone osa, hästi taastatud abihoone, hästi taastatud piirdeaed, traditsioone hoidev hoov, hästi korrastatud haljasala, kohatunnetust loov taastatud tee, muinsuskaitseala ehitustraditsioonide hoidja, muinsuskaitseala väärindav ettevõtja, muinsuskaitseala väärindav MTÜ, muinsuskaitseala väärtuseid inspireerivalt õppetegevusse lõimiv haridusasutus ning muinsuskaitseala uus algatus ja selle looja.
Kõige olulisem muinsuskaitsja on omanik
“Tema töö ja vaev, säästud ja aeg on see, tänu millele saavad tulevased põlved eesti kultuuripärandit ise kogeda, näha, tunnetada. Kutsume kõiki üles headest näidetest teada andma, et väärt tegijad ei jääks tunnustuseta,“ julgustab Muinsuskaitseameti peadirektor Liisa Pakosta konkursile kandidaate esitama.
Lisaks antakse välja hea koostööpartneri auhind ning elutöö ja Agne Trummali nimelise noore muinsuskaitsja auhinnad.
Auhinnasaajad valib välja hindamiskomisjon, kuhu kuuluvad ekspertnõukogude esindajad, valdkonna spetsialistid ja Muinsuskaitseameti töötajad.
Kandidaate saab esitada kuni 16. oktoobrini 2022: Muinsuskaitseameti aastaauhinnad 2022 kandidaatide esitamise vorm
Statuudi, kategooriate, hindamiskomisjoni koosseisu ja varasemate aastate konkursside materjalidega saab lähemalt tutvuda Muinsuskaitseameti veebilehel.
Meenuta: möödunud aastal pälvis Muinsuskaitseameti aastapreemiad 2021 elutööpreemia Mati Mandel: