Muinsuskaitseamet
Muinsuskaitsepäevad
Muinsuskaitsepäevad on kord aastas toimuv üle-eestiline festival, mille keskmes on meid igapäevaselt ümbritsev rikas ja mitmekesine kultuuripärand.
Vanalinn on linna identiteedi kandja – paik, kus ajaloolised ja kaasaegsed kihistused moodustavad elava ruumilise terviku. Ehkki seda tervikut hoiavad valvsa pilgu all muinsuskaitsjad, seisavad ühe linna südames just paigaga kokku kasvanud inimesed.
Näitus “Elav vana linn” jutustab 11 lugu Eesti eri paikadest, millest üks on Lihula
Neid lugusid räägivad inimesed, kes on oma linna arhitektuurse pärandiga tihedalt seotud ja hoiavad seda elavana. Nende inimeste usk vanalinna kui väärtuslikku elukeskkonda on vankumatu, kogukonda kaasates tegutsevad nad kihistuste toel ja väljakutsete kiuste. Näitusega mõtestatakse iga linna oma erilisuses, tuues esile nende suurim sarnasus – need on elavad vanad linnad, mille süda tuksub oma inimestele.
Mõtestades identiteeti: Lihula muuseum
Marika Valk, kunstiajaloolane ja Lihula Muuseumi direktor, on Lihula piirkonnaga hästi tuttav – Valkide perel oli pea 40 aastat siinkandis suvitusmaja.
Nii mõjus loomulikuna 2018. aastal tehtud otsus pühendada oma aega ka professionaalselt Lihulale. Valk hakkas juhtima mõisahoones asuvat muuseumi, mille tuleviku osas puudus tol hetkel veel selge nägemus. Naise käe all on lühikese aja jooksul kujunenud nii nägemus kui ka sündinud selle teostus.
Videograaf: Kärt Petser / Intervjueeris: Anna Luther / Tunnusmuusika: Sten Sarv
Video on valminud näitusele “Elav vana linn” projekti “Ajalooliste linnasüdamete elavdamine ja kohalik areng kultuuripärandi kaudu” raames. Projekti finantseeritakse Euroopa Majanduspiirkonna ja Norra toetuste 2014–2021 programmist “Kohalik areng ja vaesuse vähendamine”.
Vaata kogu näituseprogrammi: muinsuskaitsepaevad.ee/veebinaituse-tutvustus
Osale fotokonkursil!
Muinsuskaitseamet ja Wikimedia Eesti kutsuvad osalema fotokonkursil “Elav vana linn”!
Võistlus on osa Muinsuskaitsepäevade programmist ja seda korraldavad Muinsuskaitseamet, Norra Kultuuripärandiamet ja Wikimedia Eesti. Pilte kogume aga alates 1. septembrist kuni kuu lõpuni. Parimate osavõtjate vahel läheb jaotamisele 1500 eurot.
Fotokonkursi “Elav vana linn” korraldamisega soovivad korraldajad kutsuda inimesi üles märkama ja jäädvustama elu vanas linnas. Osalejaid innustatakse teadvustama ja jäädvustuste kaudu tutvustama nende inimeste, asutuste, kogukondade, omavalitsuste jt panust, kes töötavad selle nimel, et vanalinnad toimiksid elanikkonna koonduspunktina ja toimiksid jätkusuutlikult ka olukorras, kus kogunemiskohad kipuvad liikuma teistesse rajoonidesse.
Eestis on 12 muinsuskaitseala, millest 11 asuvad linnades. Muinsuskaitsealade eesmärk on kohaliku ehituspärandi ja traditsioonide säilitamine ja jätkamine. Muinsuskaitsealade maapind sisaldab enamasti olulist arheoloogilist informatsiooni. Lisaks ajaloolisele tänavaruumile ja fassaadidekoorile on muinsuskaitsealadel sageli ka väga väärtuslike interjööridega hooneid. Konkursil saab osaleda fotodega Haapsalu, Kuressaare, Lihula, Paide, Pärnu, Rakvere, Tallinna, Tartu, Valga, Viljandi ja Võru vanalinna muinsuskaitsealadelt.
Konkurss ja sellega kaasnev veebinäitus toimuvad Vikipeedia platvormil. Tutvu konkursi tingimustega ja osale siin: Vikipeedia: Elav vana linn