Kuni 6. oktoobrini saavad erametsaomanikud esitada Erametsakeskusele taotlusi metsameetme toetusvooru. Toetust saab hooldusraieteks, ulukikahjustuste ennetamiseks ning tormi või tulekahju tagajärjel hukkunud metsa taastamiseks. Vooru eelarve on 2 316 000 eurot.
Metsameetme toetusrahad jagatakse Eesti maaelu arengukava 2014-2020 programmperioodi nõuete alusel.
Muudatused
Võrreldes varasemaga on kaks muudatust. Esiteks pikendati 2022. aasta vastuvõtuks programmperioodi. “Kui seni on igale metsaalale saanud hooldusraieks toetust ühe korra programmperioodi jooksul, siis nüüd on võimalus tulla käesoleva aasta taotlusvoorus uuesti taotlema hooldusraiet juba toetust saanud objektidele,” rääkis Erametsakeskuse juhatuse liige Gunnar Reinapu.
Teise muudatusena on käesoleva taotlusvooru tööde elluviimise ja tõendavate dokumentide esitamise tähtajaks 30.11.2024. Varem oli metsaomanikest taotlejatel tööde deklareerimiseks aega kuni aasta alates toetuse rahuldamise otsusest ning metsaühistutel vastavalt 1,5 aastat. Eesti maaelu arengukava 2014-2020 programmperioodi lõpuga seoses on määratud nüüd konkreetne kuupäev, mis ajaks peavad tööd olema Erametsakeskusele deklareeritud.
Hooldusraie toetust saab varasemast suurema ühikuhinnaga
2022. aastast on metsaala arengu ja metsade elujõulisuse parandamise toetuse hooldusraie ühikuhind metsaomanike kaupa diferentseeritud. Füüsiliste isikute puhul tõusis toetuse ühikuhind 159 eurolt 215 euroni hektari kohta (35%) ning juriidilistele isikutele kasvas ühikuhind 159 eurolt 165 euroni (4%). Sama põhimõte laieneb metsaühistu liikmetele – kui metsaühistu liige on füüsiline isik, sh FIE, siis on hooldusraie ühikuhind 215 eurot. Kui metsaühistu liige on aga juriidiline isik või metsaühistu teeb hooldusraiet metsaühistu omandis oleval metsamaal, siis on hooldusraie hind 165 eurot hektari kohta.
Taotluse esitamine
Taotluse saab esitada metsaomanik e-Pria portaalis, kuid oma liikmete eest esitavad ühistaotlusi ka metsaühistud, kelle kontaktid on leitavad erametsaportaalist. “Erametsaomanikel tasub esmajärjekorras pöörduda endale sobiva metsaühistu poole, kust saab nii nõu kui abi toetuse taotluse vormistamisel ning vajalike metsatööde korraldamisel. Kohalikud metsaühistud on metsaomanikele alati abiks metsakasvatusega seonduvates küsimustes,” lisas Reinapu.
Mida toetatakse?
- Hooldusraie kuni 30-aastases puistus
- Kasvavate puude laasimine
- Ulukikahjustuste ennetamine
– repellendi soetamine ja kasutamine
– tüvekaitsmete ja ladvakaitsmete soetamine ja kasutamine - Tormi või tulekahju tagajärjel hukkunud metsa taastamine
– kahjustuse kõrvaldamine
– uue metsakultuuri rajamine
– maapinna mineraliseerimine loodusliku uuenduse tekkele kaasaaitamiseks
– metsauuenduse hooldamine - Männikärsaka ja juurepessu vastase tõrjevahendi soetamine ja kasutamine
- Metsaühistud saavad taotleda toetust ka metsaseadmete ja tarvikute soetamiseks ning metsatulekahju ennetamiseks.
Täpsem info toetuse kohta: Metsameede
Päise pilt: Tormiheide / Foto: SA Erametsakeskus