Piret Mäestu
Lääneranna valla järelevalvespetsialist
Elektroonikajäätmeid tekib palju ning seda kinnitas ka 2019. aastal toimunud elektroonikajäätmete kogumisring Lääneranna vallas, mille raames koguti kokku 14 tonni elektroonikat.
Kokku kogutud elektroonika ei tekkinud kindlasti ühe aasta jooksul, vaid seda hoiustati ilmselt pikema aja vältel kodudes. See aga tähendab, et paljudele on elektroonika viimine jäätmejaama tülikas või pea võimatu tegevus ning seda mitmetel põhjustel – jäätmejaam asub kaugel, puudub transport jne.
Ka 2019. aastal toimunud kogumisringist ei saanud osa võtta kõik soovijad, sest jäätmed koguti kindlates kogumispunktidest, kuhu soovijatel tuli elektroonika tuua, kuid kui transporti endal ei olnud, siis jäi ka jäätmed üle andmata.
Alates sügisest on need mured nüüd lahendatud – nimelt hakkab Ragn-Sells AS viima läbi iga kvartal kindlatel kuupäevadel elektroonika (sh ka suurjäätmete) kogumisringe. Enam ei pea telekaid ja külmkappe tassima koduõuelt kaugemale, sest kui Sa registreerid end kogumisringile, siis jäätmeveok tuleb just Sinu koju jäätmetele järele.
Miks on oluline elektroonika üle anda just vastavat keskkonnaluba omavale ettevõttele?
Väga tihti on näha sotsiaalmeedias postitusi, kus “keegi” korjab tasuta kokku vanu elektroonikaseadmeid ning tuleb neile lausa koju järele. Selliste postituste suhtes tasub olla väga-väga skeptiline – Miks on kellelegi vaja suurt kogust elektroonikat? Mida ta sellega teeb?
Võimalik, et ta teebki need korda ning jagab edasi näiteks abivajajatele. Kuid suurema tõenäosusega lammutab ta elektroonika laiali, et koguda neist hinnalist materjali, ning muu kraam, millel väärtust ei ole, visatakse metsa alla või lõkkesse. Näiteks on elektroonikajäätmete juhtetes väärtuslik materjal vasktraat, kuid mida ümbritseb mitteväärtuslik materjal plast. Kuidas aga kergesti puhast metalli juhtetest kätte saada – selleks pannakse juhtmed lihtsalt lõkkesse, kus plast ära põleb ning alles jääb väärtuslik metall, mida metalli kokkuostu viia. Niiviisi plasti põletamine on kahjulik mitte ainult meid ümbritsevale keskkonnale, vaid ka inimestele endale. Plasti põletamisel eraldub õhku väga mürgiseid gaase, mis paraku tagab ka tulevaste põlvkondade vähki haigestumise. Kahjuks on selliseid jäätmete ebaseadusliku põletamise ning metsa alla viimise juhtumeid väga palju.
Teadmata taustaga huvilisele jäätmete üleandmine võib ka Sulle rahalise trahvi tuua
Kui Sul tekib prügi, olgu see siis ehituspraht, vana teler või lihtsalt igapäevaelus tekkiv segaolmeprügi, on Sinul kui prügiomanikul kohustus veenduda, et Sinu prügi jõuab õigesse kohta ehk jäätmejaama. Selleks pead aga veenduma, et isik, kellele Sa oma prügi annad, omab vastavat keskkonnaluba, mis annab omakorda talle õiguse prügi käitlemiseks. Kui Sa annad prügi aga keskkonnaluba mitteomavale isikule ning prügi jõuab hoopis loodusesse või lõkkesse, siis kannad ka Sina vastutust ebaseadlusliku jäätmete käitlemise eest ehk Sind on teretamas rahaline trahv.
Kuidas veenduda, kas jäätmekäitlejal on olemas keskkonnaluba?
Kes tahab ise otsida, see võib lubade olemasolu kontrollida Keskkonnaameti keskkonnalubade infosüsteemist (https://eteenus.keskkonnaamet.ee/?page=avalik_info&act=avalik_info), kuid on olemas ka olulisemalt lihtsam viis – valla korraldatud jäätmevedu ning spetsiaalsed jäätmejaamad, prügilad ja muud avalikud kogumiskohad. Nendel teenuste pakkujatel on kindlasti olemas keskkonnaload – viies ise jäätmed näiteks jäätmejaama või andes need üle hoopis korraldatud jäätmeveo raames, kaob Sinu vastutus edasise jäätmete käitlemise eest hetkest, kui jäätmed üle annad või kui Sinu isiklikku prügikasti tühjendatakse.
Vaata lisaks NOVA videot, kus selgitatakse kuidas elektroonikajäätmeid ringlusesse suunatakse ning miks ei tohiks neid segaolmeprügisse panna.
Loe lisaks:
Septembrist muutub korraldatud jäätmeveo hinnakiri ja suureneb teenuste valik
Päise pilt: bioneer.ee