Matsalu rahvuspargis, Metskülas, Sepa talus toimub 21.-22. mail tasuta koolitus „Maakivimüüri korrastamine lubimördiga“, mille käigus õpitakse, kuidas hinnata müüri seisukorda, millised on eriti ohtlikud olukorrad, kus esialgu piisaks „peotäiest“, aga väldiks hilisemat hoopis suuremahulisemat tööd.
“Alustame Keskkonnaameti korraldatavate kultuuripärandi koolitustega rahvusparkidele esimesena teoreetilis-praktilise ehituskoolitusega,” selgitab Keskkonnaameti kultuuripärandi spetsialist Krista Kallavus. “Kuna käesoleval aastal keskendutakse lubjale, siis kõigepealt kindlasti paljusid vanade kivihoonete omanikke puudutav teema on maakivimüüride korrastamine. Paekivimüüridega tegelesime aastad tagasi Pihama kõrtsihoones, millest on kujunenud tänaseks kaunis sissejuhatus Matsalu rahvuspargi maastikele.”
Juhendaja
Koolitust juhendab Eesti Vabaõhumuuseumi maaarhitektuuri keskuse nõustaja ja MTÜ Vana ja Väärt meister Laur Oberschneider.
Kuna teooriaosa on kohe koolituse alguses, soovitan laupäeva hommikul kohale tulla ka neil, kes võib-olla tervet aega kaasa teha ei saaks! Saate kasvõi kõige olulisema, et osata oma hoonete vajadusi kaardistada.
Kava
- Laupäeval, 21. mail kell 10–18.
Talu ajaloost ja hoonetest. Maakivimüüri eripärad, olukorra hindamine, probleemid ja nende lahendamise olulisus. Lubikrohvi valmistamine, kasutamine, töövõtted ja ohutus. Suuremate avade täitmine ja vuukimine. - Pühapäeval, 22. mail kell 9–15.
Suuremate avade lõpetamine, vuukimine, aknaääred, nurgad. Lubikrohvi hooldus.
Koolitus on praktiline ning allpool on välja toodud tööks vajalikud vahendid, mille osaleja peab ise kaasa võtma:
töörõivad ja -jalatsid, mugavad kummikattega kindad, kaitseprillid ning kel võimalik, siis vuugikellu ja müürihaamer.
Koolitusel osalemine on tasuta ning seda rahastab Keskkonnaamet. Osaleja tasub kohapeal sularahas kohvi– ja lõunapauside eest 10 €.
Vajalik on eelregistreerimine
Info ja eelregistreerimine kuni 20. maini: Krista Kallavus, krista.kallavus@keskkonnaamet.ee, tel 522 6139.
Üritus toimub lubja-aasta raames. Uuri lähemalt: Eesti Vabaõhumuuseumi maaarhitektuuri keskus koos ligi 20 partneriga pühendab 2022. aasta Eesti rahvuskivi paekivi ja sellest valmistatud lubja kasutusvõimalustele.
Eelinfoks võimalikele huvilistele
- Järgmine lubjateemaline üritus toimub 11. juunil algusega kell 10 Saaremaal Lümanda Mõisakülas OÜ Limexi lubjapargis, kus toodetakse praegugi lupja üsna samamoodi kui 100 aasta eest; küll mõõdukalt moderniseeritult. Lubjaseminaril teeb Priit Penu ettekande lubja ajaloolisest tootmisest ja kasutusest kuni tänapäevaste tehnoloogiateni välja.
Pärast lõunasööki retk lubjapargis, kus näeme endiseid ja ka praegu töötavat lubjapõletusahju ja tootmist. Õppepäev kestab kokku maksimaalselt 6 tundi.
Seminarile kohalesõit oma kulu ja kirjadega (Krista aitab võimalusel koordineerida sõidujagamisteenust).
Seminari ettekannet ja retke lubjapargis rahastab Keskkonnaamet. - Kohe järgmisel päeval, 12. juunil oleme oodatud Hiiumaale Suuremõisa ja Sarve küladesse, kus tutvume loodusliku ja elurikka iluaia loomise saladustega. Tegemist on peamiselt piirkonna looduses leiduvate taimede kasutamisega haljastuses ja iluaias. Anne Eesma ja Kristiina Hellströmi teoreetilised teadmised ja praktika omaenese kodumaastikel annavad kindlasti inspiratsiooni katsetamiseks.
Kohapeal kulub aega umbes 4 tundi 10-14.
Hiiumaal-sõitu ei kompenseerita (Krista aitab võimalusel koordineerida sõidujagamisteenust).
Kohapealsed loengud ja õpperetked tasub Keskkonnaamet.
Info ja eelregistreerimine: Krista Kallavus, krista.kallavus@keskkonnaamet.ee, tel 522 6139.
Kõikidele koolitustele on kohti piiratud arv, sellepärast soovitan kindlasti ette registreeruda ja kui ilmneb, et ei saa tulla, anda kohe teada, et leiaksime uue osaleja!
Loe lisaks: