Liivi Moore
psühholoogia- ja pereteraapia õpilane
Ukraina sõda on meid kõiki vähem või rohkem puudutanud. Kes on läinud reaalselt kohale, kes organiseerib abiandmist, kes on panustanud raha või asjade näol, kes on oma kodu pagulastele avanud või kes lihtsalt mõtleb või loeb palveid ukrainlaste toetuseks.
Ärevus, mis meis üles on kerkinud, on normaalne, aga mõne jaoks ülemäärane, nõnda et ei tea enam oma kohta Eesti ühiskonnas (nt vene rahvusliku taustaga inimesed). Olen märganud ülemäärast ärevust ka eestlaste juures, mis on tingitud ohust meie riigile.
Lõpuks jõuab igasugune ärevus meie olemasolemist ülemääraselt mõjutada ja omavahelisi suhteid rikkuda.
Järgnevalt esitan küsimuse:
Kas sinu elu juhivad emotsioonid või juhid sina pigem neid?
Mõtle igapäevastele situatsioonidele. Kuidas ma reageerin solvamisele, eriarvamusele, petmisele, valetamisele, ülekohtule, korratusele jne?
Toon välja Pereteraapia Assotsiatsiooni esimese presidendi Murray Boweni esitatud seisundid hindamaks, mil määral emotsioon inimest juhib.
Madal eristustase on seisund, kus otsitakse armastust ja heakskiitu, aga ei jätku jõudu suuremate eesmärkide elluviimiseks. Kogu energia suunatakse tasakaalu saavutamisele ja ärevuse maandamisele. Sellistel inimestel on hulgaliselt probleeme, füüsilisi ja/või psüühilisi haigusi ja sotsiaalseid ebakõlasid suhetes, esineb alkoholi- ja/või narkootikumi sõltuvust. Sageli on võtnud endale „maailma päästja“ rolli, s.t neil on soov aidata hädas inimesi, pakkuda lahendusi.
Madal–keskmine eristustase on seisund, kus inimene laseb end emotsioonil küll juhtida, aga ärevuse tekkides suudab enda tavapärast käitumist aeg-ajalt peatada. Elu on eesmärgistatud, oluline on ise armastada ning olla armastatud ka teiste poolt ja neilt tunnustust leida, sest sellest sõltub enesehinnang. Komplimendid tõstavad, kriitilised märkused langetavad seda kergesti. Otsitakse ideaalset suhet emotsionaalse läheduse ja tunnetega. Ka sellel tasemel võivad ilmneda psüühilised/füüsilised haigused ning sotsiaalne düsfunktsioneerimine.
Keskmine–hea eristustase on seisund, kus inimene oskab eristada intellektuaalset ja emotsionaalset süsteemi ning nende vahel tegutseda. Ärevas olukorras suudetakse teha otsus loogikast, põhimõttest või mingist teadmisest lähtuvalt. Selline inimene ei ründa teisi nende arvamuste pärast. Paarisuhtes ollakse autonoomsed, ei vaielda soorollide üle, osatakse vastutust võtta. Üldiselt ei esine selle tasemel inimestel probleeme suhete tasandil või olukordades, mis tekitavad ärevust.
Hea–kõrge eristustase on seisund, mida tuleb harva ette. Sellel tasemel inimene usub sellesse, mida õigeks peab, tal on kindlad elupõhimõtted, uskumused ja arvamused. Väljastpoolt tulevatesse arvamustesse, ideedesse ja mõtetesse suhtutakse skeptiliselt, need aktsepteeritakse alles pärast hoolikat analüüsi. Valiku tegemisel võetakse täisvastutus. Neid inimesi peetakse tundetuteks ja jäikadeks, seevastu on nad teadlikud end ümbritsevate inimeste või suhete süsteemidest, mis aitab neil tasakaalu leida.
Lugu vanaprouast, kuidas ta solvanguga toime tuli
Lõpetuseks esitan teile intelligentse vanaproua loo, kes rääkis, kuidas ta solvanguga toime tuli. Mõtle eelneva põhjal, milline on selle vanaproua eristustase ja mida sina oleksid samas olukorras teinud.
Situatsioon leidis aset trammis, kus vanaprouale öeldi vene keeles: „Sinu aeg oleks juba ära surra, hoiad siin kohta kinni.“
Vanaproua vastu: „Pojake, Jumalal on ilmselt plaan praegu täis, nii et ma pean veel ootama.“
Meile kõigile on antud võime arutleda ja kasutada emotsioone targalt; vaja on lihtsalt end treenida, nagu käiakse jõusaalis lihaseid treenimas. Selleks kutsungi Sind ülesandeid kaasa tegema ning kui tunned, et vajad abi või nõustamist, pakun nõustamisteenust pereteraapiana.
Minuga saad kontakteeruda telefonil 5392 4980 või e-posti aadressil liivi.moore@gmail.com.
Ole Sina see julge, kes alustab oma pere tervenemisprotsessi!
Loe lisaks:
Perenõustaja annab nõu: negatiivsete emotsioonidega toimetulek
Päise pilt: Meeleavaldus Hollandis. Allikas: Pexels.com