Piret Mäestu
Lääneranna valla järelevalvespetsialist
Praegu kehtiv korraldatud jäätmeveo hankeperiood on lõppemas, mistõttu kuulutas Lääneranna Vallavalitsus veebruaris välja hanke uue teenusepakkuja leidmiseks, kes osutaks olmejäätmete vedamise teenust järgmisel viiel aastal.
Hankest võttis osa kaks pakkujat, kellest parima pakkumuse tegi Ragn-Sells AS. Seoses uue hankeperioodi algusega muutub 1. septembrist Lääneranna vallas jäätmete üleandmise hinnakiri, aga laieneb oluliselt ka korraldatud jäätmeveos pakutavate teenuste valik.
Sügisest saab oma koduõuelt eraldi kogutuna üle anda segaolmejäätmeid, biojäätmeid, segapakendeid, klaaspakendeid, paberit, elektroonikat ja suurjäätmeid.
Kõiki jäätmeliike saab ära anda igaüks sõltumata asukohast – elad Sa linnas või metsade vahel, avalda ainult soovi ning jäätmeveok jõuab Sinuni.
Eelnimetatud jäätmete eraldi kogumine on kõikidele Läänerannas elavatele või tegutsevatele isikutele (sh juriidilistele isikutele) kohustuslik, kuid sõltuvalt jäätmetekkekoha tüübist võib mõningaid jäätmeliike viia ka ise jäätmete kogumiskohta, st ei ole kohustuslik anda jäätmed üle just korraldatud jäätmeveo raames tegutsevale jäätmevedajale. Parema ülevaate saamiseks jäätmeveo tingimustest vaata järgmist joonist.
Segaolmejäätmeid saab üle anda ka jäätmekotiga
Kui varem oli kõige väiksem segaolmejäätmete mahuti 80 liitrit, siis nüüd on võimalus eramajadel võtta kasutusse 35-liitrine jäätmekott, kuid ainult juhul, kui liitutakse segapakendite üleandmise teenusega (seda üldjuhul korraldatud jäätmeveo raames, erandjuhul TVO pakutava jäätmekoti teenusega Lihulas). 35-liitrine jäätmekott tuleb jäätmevaldajal endal soetada.
Jäätmekotti ei ole lubatud kasutada kortermajades, kuid samas kehtib sarnane reeglistik ka kortermajade puhul – liitudes segapakendi kogumise teenusega, saab segaolmejäätmete kogumiseks muidu lubatud minimaalse suurusega konteineriga võrreldes võtta kasutusele olulisemalt väiksema mahuti.
Elektroonika- ja suurjäätmete kogumisringid
Jäätmevedaja hakkab kord kvartalis korraldama elektroonika- ja suurjäätmete kogumisringe. Osavõtmiseks tuleb end vähemalt seitse päeva enne selle toimumist registreerida, võttes ühendust Ragn-Sellsiga.
Kogumisringi toimumise päeval tuleb elektroonika- ja/või suurjäätmed üldjuhul viia oma isikliku segaolmejäätmete konteineri vahetusse lähedusse või muusse nähtavasse kohta, mis on eelnevalt jäätmevedajaga kokku lepitud (näiteks talu sissesõidutee otsa).
Kogumisringil saab maksimaalselt üle anda kuni 5 m3 jäätmeid. Ringide toimumise ajad avalikustatakse nii Lääneranna Teatajas, Lääneranna valla veebilehel kui ka Ragn-Sellsi veebilehel.
Järgnevalt on esitatud korraldatud jäätmeveo hinnakiri.
Sorteerides on palju soodsam
Kui esmapilgul võib tunduda, et uue hinnakirja järgi on jäätmete üleandmine kulukas, siis nii on see vaid juhul, kui jäätmeid ei sorteerita. Kuni 70% igapäevaelus tekkinud jäätmetest on paber ja erinevad pakendid, mille saab jäätmevedajale täiesti tasuta üle anda, ning kuni 15% biojäätmed, mida saab segaprügiga võrreldes ära anda poole odavamalt.
Seega, kui jäätmeid korralikult sorteerida, on võimalik need üle anda kuni 85% soodsamalt sõltuvalt sellest, kas biojäätmed kompostitakse või antakse need jäätmevedajale.
Eelneva kirjelduse rahasummades väljendamiseks on allolevas tabelis esitatud näited võimalikest variantidest eramaja ja kortermaja näitel.
Ühismahuti kasutamise kord on muutunud
Ühismahuti kasutamine tähendab, et üks majapidamine soetab jäätmete konteineri ning seda hakkab vallavalitsuse loa alusel kasutama mitu majapidamist. Kui varem oli lubatud mitme majapidamise peale ühismahutit kasutada kõrvuti ja üle tee asuvate naaberkinnistute puhul ning erandkorras muul mõjuval põhjusel, siis nüüd võib ühismahutit kasutada üksnes ühise õuealaga korter- ja ridaelamutes tekkivate jäätmete kogumiseks või erandkorras põhjendatud juhul küla ühiseks jäätmete kogumiseks.
Sisuliselt tähendab see seda, et alates sügisest ei saa üksikud eramajad enam koos jäätmeid koguda, vaid igal eramajal tuleb võtta oma isiklik jäätmete kogumismahuti. Ühismahuti kasutamise korda muudeti, kuna seni paljud ühismahuti kasutajad sõlmisid küll omanikuga kokkuleppe mahuti kasutamiseks, kuid tegelikult jäätmeid sinna ei viinud. Kahjuks jõudsid selliste fiktiivsete ühismahuti kasutajate segaolmejäätmed ka avalikesse pakendikonteineritesse.
Praegused ühismahuti kasutamise kokkulepped kaotavad kehtivuse augustikuu lõpus ning siis tuleb ühismahuti kasutamiseks vallavalitsusele uus taotlus esitada. Seejärel vaatab vallavalitsus taotlused läbi juba uue korra alusel.
Informatiivsed tabelid ja hinnakirjad
Pildile klõpsates saab faili suuremalt vaadata.
Loe lisaks:
Päise pilt: Kuvatõmmis videost Keskkonnakuu Lääneranna vallas: on aeg muutusteks!