Elektrilevi
Elektrilevi meeskond panustab igapäevaselt selle nimel, et muuta elektrivõrguteenus järjest töökindlamaks. See kõik nõuab lisaks inimressursile ka rahalisi ressursse. Lääneranna vallas on suuremate investeerimisobjektidena plaanis rekonstrueerida ja uuendada Varbla, Lõpe ja Lihula piirkondade taristut.
Investeerimisobjektide valikul on arvestatud elektrivõrgu töökindlusega kogu Eestis. Investeeringute kava koostamisel on arvesse võetud liini ja alajaamaga ühendatud klientide hulka ning elutähtsa teenuse osutajaid, liini seisukorda ja potentsiaalset rikkeohtu, looduslikke tingimusi kui ka teiste infrastruktuuride paralleelseid uuendamise plaane. Kokku investeerib Elektrilevi sel aastal töökindluse parandamiseks ligi 50 miljonit eurot.
Selleks, et elekter oleks klientidele kogu aeg kättesaadav, tuleb pidevalt hoolitseda elektrivõrgu eest ja jälgida, et kõik vajalikud seadmed oleksid töökorras.
See võib kaasa tuua plaanilisi katkestusi, mis on vajalikud elektrivõrgu hooldamiseks ja uue võrgu ehitamiseks. Katkestused võivad tekitada ebamugavusi, aga see kõik on vajalik, et võrguteenust järjest töökindlamaks muuta.
Suuremad investeerimisobjektid 2022. aastal Lääneranna vallas
- Varbla fiidri rekonstrueerimine
- Lõpe-Kalli fiidri rekonstrueerimine
- Lihula piirkonnaalajaama 10 kV jaotusseadme uuendamine
Võrgu tugevdamine taastuvenergia tootmise võimaldamiseks
Elektrivõrgu töökindluse kõrval on elektrivõrgu arengut oluliselt mõjutama hakanud võrgu tugevdamine taastuvenergia tootmise võimaldamiseks. Varasemate riiklike toetusskeemide raames on jaotusvõrku ühendatud u 400 MW elektritootjaid. Energiahindadest mõjutatult on huvi taastuvenergia tootmise võrku ühendamiseks üle Eesti kasvanud ja soovitud mahud on ületanud juba igasugused prognoosid.
Selleks, et elektrivõrku oleks ka edaspidi võimalik uusi tootmisüksuseid ühendada, on vajalik elektrivõrgu läbilaskevõimet suurendada. Lisaks töökindlusinvesteeringutele on Elektrilevi esitanud riigile ettepaneku erakorraliselt toetada elektrivõrgu läbilaskevõime suurendamiseks mõeldud investeeringuid 55 miljoni euro ulatuses. Kokku saaks 55 miljoni euro eest üle Eesti võrku võimsust juurde 700 MW.
Praegu on Elektrilevi võrgus umbes 400 MW jagu päikeseelektriparke, mis katavad ilusal suvepäeval kaks kolmandikku kogu Eesti elektritarbimisest. Lisainvesteeringute korral võib Eestist paari aasta pärast saada päikeseelektrit eksportiv riik.
Loe lisaks:
Märtsist pikeneb Elektrilevi soodsama ööhinna kasutamise aeg