Sotsiaalkindlustusamet
Reedel, 1. aprillil 2022 jõustuvad vanemahüvitiste ja lapsepuhkuste korra muudatused, mille eesmärk on muuta lapsi kasvatava pere elu lihtsamaks ja paindlikumaks.
Tänu muudatustele saavad pered just nende vajaduste järgi leida sobiva lahenduse, kuidas laste kasvatamist planeerida. Paindlikkust lisab jagatav vanemahüvitis ja võimalus mõlemal vanemal samal ajal väikelapsega kodus olla. Lisandub ka võimalus ajatada lapsepuhkus kuni 14 aasta peale. Muudatustega pakub riik vanematele rohkem võimalusi töö- ja pereelu ühitada, pakkudes vanemapuhkuste ja -hüvitiste süsteemis enam valikuvõimalusi ning soodustades vanemate vahel hoolduskoormuse jagamist.
Mugavust lisab ka vanemahüvitiste ja –puhkuste koondumine sotsiaalkindlustusameti alla. Kui vanem soovib mõnda puhkust välja võtta või hüvitist kasutada, tuleb tal selleks Sotsiaalkindlustusameti iseteeninduses avaldus teha.
Kõigi muudatuste ja korduma kippuvate küsimustega saab tutvuda veebilehel: Muudatused vanemahüvitise ja lapsepuhkuste süsteemis 2022
Ema vanemahüvitis ja emapuhkus
Ema vanemahüvitis on uus vanemahüvitise liik, mis hakkab 2022. aasta 1. aprillist asendama senist sünnitushüvitist.
Kõigil tulevastel emadel on õigus ema vanemahüvitist saada. Kui seni ei olnud mittetöötavatel emadel sünnitushüvitise õigust, siis alates 1. aprillist tekib ka neil õigus ema vanemahüvitisele.
Töötaval emal on ema vanemahüvitise õigus enne lapse sündi. Töötaval emal käib ema vanemahüvitisega alati kaasas emapuhkus.
Emal, kes ei tööta, tekib ema vanemahüvitise õigus alates lapse sünnist.
Ema vanemahüvitis on ema individuaalne õigus ehk sellele on õigus vaid emal, teine vanem seda kasutada ei saa.
NB! Töötava ema all mõtleme enne lapse eeldatavat sünnitähtaega töösuhtes olevat ema, kellel tekib õigus ema vanemahüvitisele ja emapuhkusele, kuna tal on selleks õigus ravikindlustuse seaduse alusel. Mittetöötava ema all mõtleme ema, kellel ei olnud enne lapse eeldatavat sünnitähtaega töösuhet ning kellel tekib ema vanemahüvitise õigus alates lapse sünnist.
Loe lisaks: Ema vanemahüvitise küsimused-vastused
Isa vanemahüvitis ja isapuhkus
Aprillis jõustuv uus kord isadele palju muudatusi ei too. Isa vanemahüvitis on tingimuste osas samasugune nagu seda on seni kehtiv isa täiendav vanemahüvitis. See tähendab, et isal on õigus 30 kalendripäevasele hüvitisele, mida võib hakata kasutama kuni 30 kalendripäeva enne lapse eeldatavat sünnitähtaega kuni lapse 3-aastaseks saamiseni. 1. aprillil 2022 nimetataksegi isa täiendav vanemahüvitis ümber isa vanemahüvitiseks.
Isa vanemahüvitis on isa individuaalne õigus – hüvitist ja puhkusepäevi saab kasutada vaid isa, neid ei saa teisele vanemale üle kanda.
Isa vanemahüvitisele on õigus kõigil isadel, kelle laps on sündinud 1. juulil 2020 või hiljem.
Kuula ka sotsiaalkindlustusameti taskuhäälingut, kus isa vanemahüvitist ja isapuhkust lähemalt tutvustame
Loe lisaks: Isa vanemahüvitis ja isapuhkus
Jagatav vanemahüvitis
Kui ema vanemahüvitis ja isa vanemahüvitis on vanemate individuaalõigus, siis jagatav vanemahüvitis on vanemate vahel jagatud õigus, mis tähendab, et vanemad võivad ise otsustada, kumb neist hüvitist saama hakkab.
Jagatav vanemahüvitis pakub peredele rohkem paindlikkust – nimelt saab nüüd alates lapse 31. elupäevast kasutada jagatava vanemahüvitise õigust ka isa. Seni algas õigus siis, kui laps sai 71 päeva vanuseks. Muudatus on oluline, sest nii saab ka isa juba varem puhkust kasutada ja lapse kasvatamisest enam osa võtta.
Jagatava vanemahüvitise kasutamist saab planeerida päevade kaupa. Jagatava vanemahüvitise saajat saab vahetada alates järgmisest kuust.
Vanemad saavad jagatavat vanemahüvitist kuni 60 kalendripäeva jooksul koos kasutada.
Jagatava vanemahüvitise ajal on lubatud töötada ja tulu teenida. Jagatava vanemahüvitise saamisega kaasneb riiklik ravi- ja pensionikindlustus
Jagatava vanemahüvitist saab ennekõike vanem, kes on vanemapuhkusel. Kui kumbki vanematest vanemapuhkusel ei ole, valivad vanemad ise, kumb neist jagatavat vanemahüvitist saab.
Kuula ka sotsiaalkindlustusameti taskuhäälingut, kus jagatavat vanemahüvitist lähemalt tutvustame.
NB! „Jagatava vanemahüvitise“ mõiste all petakse siin ja edaspidi silmas endist „vanemahüvitist“. 2022. aasta 1. aprillist muutuvad ka teiste lapse sünniga seotud hüvitiste nimed: edaspidi tuleb sünnitushüvitist käsitleda kui ema vanemahüvitist, isa täiendavat vanemahüvitist kui isa vanemahüvitist ning lapsendajahüvitist kui lapsendaja vanemahüvitist.
Loe lisaks: Jagatav vanemahüvitis
Loe lisaks
Lapsepuhkus ja puudega lapse vanema lapsepuhkus
Tööandjale vanema- ja lapsepuhkustest
Vanemahüvitist puudutavad muudatused jõustuvad esimesest aprillist 2022 ja elatisabi muudatused esimesest juulist 2022.
Loe Sotsiaalministeeriumi pressiteadet: Riigikogu võttis vastu perehüvitiste seaduse muudatused