Armand Reinmaa
Lääneranna Vallavolikogu esimees
Valimistulemuste väljakuulutamisest on möödunud üle kolme kuu ja pean õigeks teha vahepeal kokkuvõte volikogu tööst ja eesseisvatest väljakutsetest.
Esiteks soovin tunnustada meie praeguse volikogu liikmeid, sest olen arvamusel, et oleme leidnud kodurahu ja koostöö volikogus. Nagu enne valimisi soovisin, et volikogusse saaksid valitud isikud, kes soovivad valda puudutavate otsuste tegemisel kaasa rääkida ja neid otsuseid ka langetada. Meie arutelud on kenasti kandunud volikogu komisjonidesse, mis on moodustatud proportsionaalsuse põhimõtteid järgides, ning arutelud on töised.
Meil on volikogu kõikides komisjonides esindatud kõikide valimisliitude ja erakondade esindajad nii volikogust kui kandideerinud isikud valimisliitudest. Nii on volikogu töö produktiivne, ladus, asjatundlik ja, mis peamine, ilma intriigideta. Valdavalt on hääletustulemused volikogus ühehäälsed. Usun, et selline volikogu on toimiv. Samuti näen, et volikogu on leidnud ühise keele tööka ja asjatundliku vallavanema Ene Tähega.
Mis meid sellel aastal ees ootab?
Volikogu on seni võtnud vastu otsuseid, mis on valdavalt puudutanud vallavalitsuse töökorraldust. Suurematest otsustest on käesolevaks hetkeks vastu võetud valla 2022. aasta eelarve. Samuti sai vastu võetud otsus kaasava eelarve koostamiseks, mis rakendub 2023. aastal. Oleme olnud sunnitud seoses riigipoolse huvihariduse rahastamise vähendamisega koomale tõmbama ka meie huvitegevuse rahastamist. Sellest on siiralt kahju. Pean tunnistama, et eelarve on väga „õhuke“, mistõttu kärped ootavad ees nii valla valitsemise sektorit, st peame muutma valitsemise efektiivsemaks, vallavara paremini majandama ja korraldama valla toimimiseks mittevajaliku vara müüki, sisse seadma vallavara tasulise kasutamise korra täiskasvanutele ning vaatama üle teenused, mida on võimalik erasektorilt soodsamalt sisse osta (nt heakorratööd).
Puutumata ei jää ka meie haridusmaastik
Tean, et see teema kütab kirgi kõige rohkem. Paraku oleme tänaseks seisus, kus me ei suuda pidada üleval senisel hulgal õpikohti erinevates piirkondades, sest meil ei ole koolis käivaid lapsi. Veebruari 2022 keskpaigaks oli vallas sündinud juurde 1 laps.
Eelmisel aastal sündis meie vallas 35 last. Meil on seitse koolimaja, st igasse kooli läheb kuue-seitsme aasta pärast 5 last.
Pean tunnistama, selline koolikorraldus ei ole jätkusuutlik, ei laste arvu, suuri koolimaju kui ka hariduse kvaliteeti arvestades. Siinkohal ei ole vähetähtis fakt, et viimase 20 aasta jooksul ei ole nelja ühinenud valla territooriumile ehitatud ühtegi uut haridusasutust. On küll kaasajastatud Koonga koolimaja ja Virtsu lasteaed ning viimase koolimajana ehitatud Varbla koolimaja (2001), kuid uusi haridusasutusi ehitatud ei ole.
On seisukohti, et kooliastme sulgemisega
lahkuvad inimesed siinsest piirkonnast
Ei pea seda õigeks. Inimesed lähevad ära ja tulevad meie valda elama teistest teguritest mõjutatuna, mitte asjaolust, kas kodulähedane kool on 9-, 6- või 4-klassiline. Ühinemisejärgselt elas meie vallas 5494 inimest, 01.01.2022 seisuga elab meil aga vaid 5236 inimest.
Koolid on olemas, aga meie elanikkond on nelja aastaga vähenenud 258 inimese ehk 4,7% võrra. Inimesed lähevad ikkagi ära, olenemata koolide olemasolust.
Arvan, et mul ei ole mõtet siis kirjatükki tuua veel 20 aasta taguseid numbreid – need teeksid nukraks. Paraku ei ole see meie kellegi süü, see on üleilmne tendents, kuid vald peab olema muutusteks valmis. Elu ongi muutumises ja me peame sellega kaasas käima. Vastasel juhul peame kärpima teistest teenustest, nt teede hooldus, eakate hooldus, külaseltside ja kultuurimajade tegevus jne. Usun, et ka see ei ole meile kellelegi meelepärane.
Kokkuvõttes peame jõudma koolireformi otsustes tasakaalustatud, läbimõeldud ja jätkusuutliku haridustee pakkumiseni meie vallas tervikuna, mitte vaid ühte, endale kõige lähemat koolimaja vaadates. Meie vald on tervik ja need otsused puudutavad meid kõiki.
Loodan siiralt mõistlikke ja argumenteeritud arutelusid, misjärel saavad volinikud teha selgeid ja tulevikkuvaatavaid otsuseid.
Kõik soovijad saavad broneerida aja kohtumiseks
vallavanema ja volikogu esimehega
- Lääneranna Vallavolikogu esimehe vastuvõtt toimub neljapäeviti kell 10.00-13.00 Lääneranna Vallavalitsuses (Jaama tn 1, Lihula).
Vajalik on eelnev registreerimine telefonil 507 8061 või e-posti aadressil armand.reinmaa@laaneranna.ee. - Lääneranna vallavanema vastuvõtt toimub Lääneranna Vallavalitsuses (Jaama tn 1, Lihula) ning valla teeninduskeskustes Hanilas, Koongas ja Varblas.
Vajalik on eelnev registreerimine e-posti aadressil ene.taht@laanerannavald.ee.
Lääneranna Vallavolikogu istungite live-ülekanded on järelvaadatavad
10. veebruaril toimunud istungi 11. ja viimase punktina anti ülevaade teemadel:
– Lääneranna Noortevolikogu 2021 tegevusaruanne
– Lääneranna haridusvõrgu hetkeseis ja tuleviku arutelu
Kogu päevakorra projekt on üleval Lääneranna valla veebilehel.
Järgmine Vallavolikogu istung toimub 10. märtsil 2022.