Lihula Gümnaasiumi hoolekogu pöördub lapsevanemate poole seoses koolides leviva mokatubaka kasutamise ja vahendamisega. Kuigi pöördumise taga on Lihula Gümnaasiumi hoolekogu, on selle sisuga soovitatav tutvuda ka neil lastevanematel, kelle lapsed käivad mujal koolides.
Mokatubakas on teismeliste seas muutunud väga populaarseks, sest neid peetakse ohutuks alternatiiviks sigarettidele. Samuti on nii õpetajatel kui ka lapsevanematel neile keerulisem jälile jõuda, sest selle kasutamisega ei lähe sõrmed kollaseks ja see ei levita ebameeldivat lõhna nagu suitsetamine.
Vaata Eesti Rahvusringhäälingu (ERR) saatelõiku: Kooliõpilaste seas on moodi läinud mokatubakas
Mis on mokatubakas?
Mokatubakas ehk huuletubakas ehk tups ehk snus on suukaudseks kasutamiseks mõeldud jahvatatud tubakas. Kõige tavapärasem snus’i tarbimisviis on selle asetamine ülahuule alla, mida võib seal hoida mõnest minutist kuni mitme tunnini, sõltuvalt harjumusest. Mokatubakas sisaldab 2-2,5 korda rohkem tugevat sõltuvust tekitavat nikotiini kui sigaretid ning ligi 2000 keemilist ühendit ja üle 20 vähki tekitava aine.
Miks on mokatubakas kahjulik?
Mokatubakat peetakse ekslikult leebemaks võrreldes tubakaga ning selle laastavast mõjust tervisele nii palju ei räägita. Küll aga tekitab snus suuremat sõltuvust kui suitsetamine, kuna nikotiinitase organismis on ühtlasem. Snus’is oleval nikotiinil on veresooni ahendav ja stimuleeriv toime ning selle tarvitamisel on suur risk ärevushäirete ja südamehaiguste tekkele. Samuti tekitab igemehaigusi ja hammaste lagunemist. Kuna nikotiinisisaldus on snus’il suurem kui sigarettidel, siis võib see põhjustada ka suuõõne vähki.
Kuidas aru saada, et laps võib mokatubakat kasutada?
Kui laste kotis või taskutes leidub salvrätikuid, mis oleksid justkui kuivanud verega koos, tuleks sellele kindlasti tähelepanu pöörata. Sellega pühitakse pärast tubaka tarvitamist suud. Samuti kui leida lapse kotist või laualt kahtlane ümar karbike, tuleks selle sisus veenduda. Aru võib saada ka kasutatud padjakestest prügikastis. Lisaks on saanud kiirabi väljakutseid, kui lapsel koolist tulles esineb halb enesetunne, kuid tegelikult on saanud nikotiini üledoosi.
Kuidas ennetada, et laps mokatubakat ja teisi kahjulikke aineid ei prooviks?
Eelkõige tuleks alustada isiklikust eeskujust ehk ise mitte tarbida. Kindlasti on oluline lapsele lihtsas keeles selgitada, et noore inimese organism on nendele mürkidele vastuvõtlikum kui täiskasvanu oma ning lisaks sõltuvusele võib laps ka kahtlastest vedelikest tõsise mürgituse saada. Lisaks rääkida lapsele võimalikest ohtudest ja terviseprobleemidest seoses keelatud ainetega.
Põhjuseid, miks laps mokatubakat või teisi kahjulikke aineid proovima hakkab, on mitmeid. Osalt on selleks sotsiaalne surve – sõbrad, klassikaaslased ja tuttavad.
Piirkonnapolitseinik Natalija Karelina paneb lapsevanematele südamele, et nad leiaksid oma laste jaoks aega, tunneksid huvi, millega nende lapsed tegelevad, kus ja kellega ringi käivad. “Sageli vesteldes lapsevanematega, tuleb välja, et nad ise lubasid lapsele mokatubakat või e-sigaretti tarbida, kuna see pidi nikotiinivaba olema,” kommenteerib Natalija.
Tubakaseaduse järgi on alla kaheksateist aasta vanusel isikul keelatud ka suitsuvaba tubakatoote ja tubakatootega sarnaselt kasutatava toote suitsetamine ja omamine. Veel vähem on aktsepteeritav mistahes toimingud ja tarbimine keelatud tubakatoodete või muude mõnuainete osas koolis ja kooli territooriumil. Kooli hoolekogul on selles osas null tolerants.
Loe lisaks:
Maxilla Hambakliinik: mokatubakas ehk snus
Tervise Arengu Instituut: suitsuvabad tubakatooted
Tarkvanem.ee: Moodsad tubakatooted jäävad lapsevanematele tihti märkamatuks
Päise pilt: Väljalõige ERR uudistest 23.01.2020 / Allikas: err.ee “Kooliõpilaste seas on moodi läinud mokatubakas”