Kristina Kukk
Lihula üksikkompanii teavituspealik
Täna, 3. jaanuaril mälestasid Lihula üksikkompanii kaitseliitlased ja Lõuna-Läänemaa jaoskonna naiskodukaitsjad ühes Lääneranna valla esindajatega Vabadussõjas võidelnuid.
1920. aasta 3. jaanuaril kell 10.30 hakkas kehtima Eesti ja Nõukogude Venemaa vaheline vaherahu, mis tähistas Eesti täielikku võitu Vabadussõjas. Tänavu möödus sellest hetkest 102 aastat. Mälestamaks sõjas langenuid asetasid Kaitseliidu Lääne maleva Lihula üksikkompanii kaitseliitlased, Naiskodukaitse Lääne ringkonna Lõuna-Läänemaa jaoskonna naiskodukaitsjad ühes Lääneranna vallavanem Ene Tähega ja avalike suhete spetsialist Raahel Apsaloniga mälestuspärjad ja -küünlad Lihula ja Mihkli Vabadussõja mälestussamba jalamile.
“Lihula üksikkompanii on järjepidevalt hoidnud meeles neid, kes on andnud oma elu vaba Eesti nimel,” ütles Lääne maleva kaplan, Lihula üksikkompanii tegevliige Meelis Malk, “Meil on hea meel, et Vabadussõjas võidelnuid ei hoia meeles üksnes kaitseliitlased, naiskodukaitsjad, noortkotkad ja kodütütred, vaid ka kohaliku omavalitsuse esindajad.”
Isetehtud pärga Lihula Vabadussõja mälestussamba jalamile asetades sõnas Lääneranna vallavanem Ene Täht, et tänasel Vabadussõjas võidelnute mälestuspäeval mälestame ühtlasi ka paljude meie esinevanemaid. “Pärgasid valmistades olin mõtteis ka oma sugulastega, kes võitlesid Eesti vabaduse eest,” sõnas ta.
28. novembrist 1918 kuni 3. jaanuarini 1920 kestnud Vabadussõda lõppes Eesti täieliku võiduga. Eesti Sõjahaudade Liidu andmetel langes, suri haavadesse ja haigustesse Vabadussõja käigus 1920. aasta 1. märtsini 6127 Eesti sõjaväelast, 689 inimest langes punase terrori ohvriks.