Avo Kiisk
Ajaloohuviline
Ikka ja jälle kui on möödumas ümmargune arv aastaid, meenutatakse sündmusi, mis toimusid üle Eestimaa 1941. a. suvel. Ei ole erandiks ka praegune 2021. aasta, mil möödub 80 aastat toonasest suvesõjast meie ümber. Eks neid ajaloolisi aegu peabki meenutama, et ei kaoks mälestus halbadest aegadest ning me ei võtaks heaoluaega liiga iseenesestmõistetavana.
Praeguse loo ajendiks lisaks 80 aasta möödumisele sellest raskest ajast on veel juuni alguses oksjoni keskkonda eBay müügile pandud suur hulk sõja ajal üles võetud fotosid, milledest osa kajastab ka Eestimaal toimunut 1941-l aastal. Fotode autor on Saksa 18. armee 61. jalaväediviis sanitaarteenistuse veltveebel Walter Brockhausen. Nimetatud fotode hulgas olid ka kolm kaadrit Lihulast. Kusjuures Lihula allkirjaga foto asukohta ei ole õnnestunud mul tuvastada, küll aga olid selgelt äratuntavat kaks Lihula mõisaümbruses ülesvõetud pilti Massu allkirjaga.
Esimesel pildil tunneme ära Lihula mõisa peahoone tagakülje, milles ei olegi nagu miskit teistmoodi võrreldes tänapäevaga. Kuigi jah, üllatavalt on mõisa taga tee, mida mööda sõdurid tulevad ning selle ääres aukudega kivipostid, milliseid me oleme harjunud nägema ainult hoone esiküljel. Ilmselt sanitaarteenistuse sõdurid on jalgrataste vahele ehitanud kanderaamid, et lihtsustada niimoodi haavatute transporti.
Teise ülesvõtte tegemise ajaks on sõdurid jõudnud juba aida juurde ning rivistatud selle ette. Nagu pildilt aru võib saada, on sel ajal olnud aida ees tavaline muruplats ning keldrisse viiva ava ette ei ole veel ehitatud kivist katvat osa. Tundub, et haavatud sõdurid on paigutatud kuskile siseruumidesse, sest kanderaamid on nüüd juba tühjad.
01. september 1941
Kuupäev 01. september 1941 on tuletatud Jüri Kindeli raamatu “Vana mesipuu saladus” andmetele tuginedes. Kuna 61. jalaväediviis siirdus juuli alguses 1941 kohe Lõuna-Eestisse ja Jõgeva kanti ning sealt Ida-Virumaale, osales Tallinna hõivamises augusti lõpus ning saadeti pärast seda Lääne-Eestit ja saari punastest vabastama. 1. septembri varahommikul liikusid saksa väed, kuhu kuulus ka 61. jalaväediviis, Kirblast Lihulasse ning siit edasi Massu ja Karusele, kuhu jäädi õhtul pidama. Sellepärast on autor ilmselt ka piltide asukohaks kirjeldanud Massu.
80 aasta tagused sündmused Lõuna-Läänemaal
- 08.-09. juuli – mõrvatöö Lihulas Loidapi maja keldris
- 09. juuli – sakslased jõuavad Lihulasse. Venelased õhivad taganedes Kasari silla.
- 15. juuli – venelased koos hävituspataljonidega tungivad Kirblasse, põletades seal kandis maha üle 30 talu. Öösel lööb Omakaitse koos sakslastega venelased uuesti Kasari taha.
- 16.-17. juuli – punased ründavad täiendatud suurte jõudude ja lennukite abiga taas Kirblat. Vallutatakse ka Lihula. Lennurünnakus hävinevad Lihula valla- ja politseimaja. Venelaste dessant Virtsus. Sakslased on sunnitud taganema Pärnu poole.
- 24.-29. august – Tuudi lahing. Sakslased jõuavad välja Risti – Virtsu maanteele, et takistada venelaste jõudmist Tallinna poole. Mitu päeva kestavad lahingud Tuudi mäel ning lõpuks õnnestub punavägedel suruda sakslased koos neid abistanud Omakaitsega Lihulasse. Punaarmee jäi pidama vana postijaama juures. Kuna Tallinn oli langenud sakslaste kätte, siis enam edasi ei tungitud.
- 01. september – eelmisel päeval Kasarile ja Kirblasse jõudnud saksa väed hõivavad ilma suurema vastupanuta Lihula ning liiguvad edasi Virtsu poole jäädes pidama Massu ja Karuse joonel. Sel päeval on ilmselt tehtud ka fotod, kuna siis jõudsid saksa väed Lihulasse ning liikusid siit edasi Virtsu suunas.
- 2.-3. september – ägedad lahingud Kõmsil ja Virtsus. Sakslaste poolt lastakse puruks Kõmsil asuva Uue-Virtsu kiriku torn koos seal asunud punaste kuulipildujaga. Punased on Läänemaalt välja löödud.
Kasutatud allikad
Kindel, J. (2008). Vana mesipuu saladus. Tartu: Hotpress
Lauri, U. (2016, 17. juuli). Mati Mandel: 75 aastat tagasi hävitas Punaarmee Kirbla küla. Lääne Elu.
Loetud aadressil https://online.le.ee/2016/07/17/mati-mandel-75-aastat-tagasi-havitas-punaarmee-kirbla-kula/
ETV (2009). Eesti aja lood. Okupatsioonid. [Telesaade] Hooaeg 2, osa 60.
https://jupiter.err.ee/1608255060/eesti-aja-lood-okupatsioonid
Päise pilt: Saksa 18. armee 61. jalaväediviisi sõdurid rivistatud jalgratastele ehitatud kanderaamidega Lihula mõisa aida ette