Mõtsu jaanituli 2021
Margit Merila
Paadrema külaseltsi juhatuse liige ja projektijuht
Jaaniõhtu Mõtsu pargis sai 22. juunil peetud ja rahvast oli ka täpselt parasjagu. Enne seda aga kogunesime laupäeval parki korrastama ja trimmerdama. Jaanituleala sai trimmerdatud, tantsuplats ja lava korrastatud, lõke sai sel aastal külakeskuse vanast aiast, mis oli vaja lammutada.
Jaaniõhtul said lapsed nautida tasuta hobusõitu ja rahvast tantsitas ansambel Kolm Soovi, kes mängis kuni tantsijaid jätkus ehk siis vana kombe kohaselt neli plokki. Tuhat tänu kõigile, kes panustasid ja osalesid, hoiame ikka kodukoha traditsioone!
Kunagine paadremaalane Ülle Nõmm kirjutab külaseltsi Facebooki-lehel: „Nii südantsoojendav on näha ja teada, et elu kodukandis jätkub, et ikka tullakse Mõtsu parki jaanipäeva pidama. Mu silme ees on pildid aastatetagustest jaanituledest, inimestest, keda võib nüüd leida Varbla ja Paadrema mändide alt. Olen minagi vanaks saanud ning mälestusi palju kogunenud. Ikka tublilt edasi kodukandi rahvas!”
Üks armas lugu seoses jaanitulega: peole tulid kaks noort inimest, kelle kokkusaamise kohaks oli just Mõtsu jaanituli – 20 aastat tagasi! Nii, et aastapäev! Nad on abielus ja seekord olid nad jaanitulel koos oma kuue-aastase tütrega ja ikka peo lõpuni välja. Väga südantsoojendav oli kogeda, et meie väikesed peod on ikka vajalikud/oodatud ja pingutused ei lähe tühja!
Projekti „Suvel kodus ja kaugemal” toetas Lääneranna Vallavalitsus.
Klubi Härmalõng Eestimaa avastamise reis
Margit Merila, projektijuht
Viive Rahuoja, klubi Härmalõng liige
Paadremal kogunes 14. juuli hommikul elevil reisiseltskond, et osa võtta järjekordsest seenioride reisist. Tänavu oli plaan avastada Ida-Virumaad: külastada Rakvere uut vabaajakeskust ja linnamäge, Sillamäe uhket promenaadi ja kultuurikeskust ning äsja renoveeritud Anija mõisa.
Et kõik ei lähe alati nii nagu plaanitud, siis Sillamäe kultuurikeskusesse sel korral kahjuks ei pääsenud, aga promenaadi nautis rahvas täiega.
Anija mõisas ootas reisiseltskonda tore giid, kes andis põhjaliku ülevaate nii mõisa ajaloost kui tänapäevast. Itaalia koka valmistatud maitsev lõunasöök söödud, sai nautida uhke mõisapargi ilu. Ja oligi aeg bussinina kodu poole keerata. Bussis jätkus juttu kauemaks, sest reisielamusi oli palju ja kojusõit kestis pea kaks tundi.
Projekti „Eestimaad avastama!” toetas Lääneranna Vallavalitsus.
Kaunis kaunimaks vol 2
Margit Merila, projektijuht
Vaatamata viirusele ja viiruse kiuste oleme teinud käsitööd mitmes õpitoas: õmblesime poekotti ja rahvarõivaliistikut, panime kokku vastavalt oma maitsele rahvarõivakee.
Nüüd on rahvarõivakomplekt lõpuks valmis ja esmaesitlus toimus Paadrema 29. kodukandipäeval, 31. juulil 2021! Seoses viiruse piirangutega vahepeal rahvatantsijatel esinemisi ei toimunud ja esmaesitleda sai lausa viit lisandunud eset: põlle, särki, kabimütsi, liistikut ja rahvarõivakeed. Neist neli olid valminud külakeskuses naiste endi nobedate näppude all käsitöö-õpitubades. Väga tublid naised!
Suur tänu ka juhendaja Anu Randmaale, kes oli nõus kodukandi rahvarõivapärandit uurima ja naistele nende valmistamist edasi õpetama, sest rahvarõivad on aegumatud!
Rahvarõivaliistiku ja -kee koolitusi toetas Lääneranna Vallavalitsus.
EAÕK Paadrema Püha Kolmainu kiriku kellatorn
diakon Ignatios (Indrek) Rand
EAÕK Kirikuvalitsuse liige
Juulikuus algasid Eesti Apostlik Õigeusu Kiriku (EAÕK) Paadrema Püha Kolmainu kiriku kellatorni kiivri teise etapi tööd.
Puusepatööd on lõpusirgel ja tsinkplekiga jääb katta veel tornikiivri katus koos risti montaažitöödega. Töid teeb Rändmeister OÜ. Tornikiivri II etapi tööde lõpp on planeeritud 2021. aasta oktoobrikuusse.
Töid finantseeritakse Muinsuskaitseameti, Lääneranna Vallavalitsuse, Eesti Apostlik Õigeusu Kiriku ja EAÕK Paadrema Püha Kolmainu kiriku koguduse annetajate toel.
Päise pilt: Mõtsu jaanituli / Foto: Malle Nõmm